Skocz do zawartości

Ekstrema i klasyki z 16" pod ciemnym niebem część I


MichalKaczan

Rekomendowane odpowiedzi

  • MichalKaczan zmienił(a) tytuł na Ekstrema i klasyki z 16" pod ciemnym niebem część I

Przełęcz Tąpadła - parking.  Górska miejscówka z dobrym dojazdem przy opadach śniegu. Nie nadaje się w cieplejszą porę roku i w weekendy (imprezy) . 

Polna droga koło Jordanowa: 50.862921, 16.814855 - płaski południowy horyzont i blisko Wrocławia

Polna droga koło Wiązowa: 50.796203, 17.224877 - najlepsza miejscówka z płaskim południowym horyzontem w okolicach Wrocławia - miejscówka Astromaniaków

Polna droga koło Węgrowa: 51.264628, 17.197557 - moja najbliższa miejscówka - ale bez południowego horyzontu

Przełęcz Walimska: 50.699611, 16.493131 - jak jest inwersja i nie ma śniegu.

 

W twoich okolicach byłem ze dwa razy tutaj: 51.085902, 17.505787 :)

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał:

Przełęcz Tąpadła - parking.  Górska miejscówka z dobrym dojazdem przy opadach śniegu. Nie nadaje się w cieplejszą porę roku i w weekendy (imprezy) . 

Polna droga koło Jordanowa: 50.862921, 16.814855 - płaski południowy horyzont i blisko Wrocławia

Polna droga koło Wiązowa: 50.796203, 17.224877 - najlepsza miejscówka z płaskim południowym horyzontem w okolicach Wrocławia - miejscówka Astromaniaków

Polna droga koło Węgrowa: 51.264628, 17.197557 - moja najbliższa miejscówka - ale bez południowego horyzontu

Przełęcz Walimska: 50.699611, 16.493131 - jak jest inwersja i nie ma śniegu.

 

W twoich okolicach byłem ze dwa razy tutaj: 51.085902, 17.505787 :)

 

Dzięki! A, to byłeś blisko Jelcza :) Ja przeważnie jadę bardziej na wschód koło Ligoty Książęcej: 51.011929, 17.588208 - to moja najbliższa, sensowna miejscówka. Jest fajnie osłonięta od wiatru i świateł pobliskiej drogi. Tutaj : 51.129444, 17.922593 , zwłaszcza po 24.00 (gaszą latarnie) niebo potrafi być naprawdę niezłe z zasięgiem 6.5mag+, tylko trzeba przejechać kawałek po gruntowej drodze.

Najlepsza miejscówka jaką znalazłem do 100km odemnie jest po stronie czeskiej 50.212145, 17.346500. Genialne południe i południowy zachód, praktycznie zero LP. W tych kierunkach ładnie odsłonięta. Jest jedno ale - jest tam zakaz wjazdu bez zezwolenia gminy. Byłem tam parę razy i oprócz krów i myśliwego na nikogo się nie natknąłem ;) 

Myślę, że możemy się zgadać na obserwy, podejrzewam, że najszybciej na miejscówce Astromaniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda ta miejscówka tylko dojazd z Wrocławia trochę by zajął. Ogólnie jeżeli dalej od Wrocławia, to szukam miejscówek w miarę blisko S8 lub A4 :/

Zastanawiałem się kiedyś nad tą leśną drogą koło Dziadowej Kłody: 

51.244406, 17.713115

 

Jak Astromaniacy będą jechać do Janowa, to się wybierzemy :)  

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dark1 napisał:

Michał dzięki za nowe obiekty do obserwacji. Bardzo ciekawe opisy. Czekam na więcej. 

 

1 godzinę temu, astroartur napisał:

Fajnie się czyta takie opisy z obserwacji i to jeszcze egzotycznych obiektów.

 

Dzięki! fajnie, że jeszcze są miłośnicy wizuala :) Z tej sesji obserwacyjnej mam jeszcze dwa obiekty z katalogu Arp. Jak znajdę chwilę czasu na opisanie wrażeń to wrzucę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, MichalKaczan napisał:

 

 

Dzięki! fajnie, że jeszcze są miłośnicy wizuala :) Z tej sesji obserwacyjnej mam jeszcze dwa obiekty z katalogu Arp. Jak znajdę chwilę czasu na opisanie wrażeń to wrzucę.

Czytam wszystkie opisy wizualne i oglądam chętnie szkice. Dlatego, że sam jestem wizualowcem. 

Wizual ma w sobie coś czego nie znajduję w fotach a mianowicie  świadomość obcowania z obiektem widzianym na żywo.  

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dark1 napisał:

Czytam wszystkie opisy wizualne i oglądam chętnie szkice. Dlatego, że sam jestem wizualowcem.

Wizual ma w sobie coś czego nie znajduję w fotach a mianowicie  świadomość obcowania z obiektem widzianym na żywo.  

Lepiej bym tego nie ujął. 

Kolego Michał koniecznie więcej takich opisów. Nawet mniej niecodziennych. Zawsze fajnie porównać swoje wrażenia z mniejszej tuby z takim kalibrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dark1 napisał:

Michał dzięki za nowe obiekty do obserwacji. Bardzo ciekawe opisy. Czekam na więcej. 

 

3 godziny temu, astroartur napisał:

Lepiej bym tego nie ujął. 

Kolego Michał koniecznie więcej takich opisów. Nawet mniej niecodziennych. Zawsze fajnie porównać swoje wrażenia z mniejszej tuby z takim kalibrem.

 

Dzięki Panowie :), zachęcam również Was do dzielenia się wrażeniami z obserwcji, czy szkicami. Im nas więcej, tym większa szansa, że wizual na forach nie umrze. A jakby się jeszcze jakaś dyskusja/wymiana doświadczeń wywiązała, to już wogóle super. Póki co nie widzę dla siebie nic lepszego do roboty ;) , więc będę obserwował i wrzucał wrażenia na forum. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dwa orzeszki z tej sesji obserwacyjnej:

 

Ngc 1888\89 (11.8mag 3.3'x1.3') Arp 123

 

Nisko, ale w tym miejscu niebo miałem bardzo dobre, czarne jak smoła. Co widać? 
N1888 - Delos 8mm+ barlow 1.8x (430x) , podłużna smuga światła z jasnym pasmem w centrum układającym się w kształt rąbu. Dodatkowo na przeciw Ngc 1889 jest jeszcze jedno, jakby centralne pojaśnienie, które zakończone jest się trójkątnym kształtem.
Galaktyka, po dokładniejszym przyjżeniu się nie jest prosta, ale przyjmuje kształt delikatnego łuku.  Powięciłem jej naprawdę sporo czasu ( blisko godzinę) i to zaowocowało, niestety poległem na szkicu.
Nie byłem w stanie zaznaczyć tych wszystkich pojaśnień, które pojawiły się przy powiększeniu 670x (Delite 5mm+barlow 1.8x). No właśnie, to było dla mnie spore zaskoczenie. 
Galaktyka właściwie zniknęła, natomiast w centrum zaczął pojawiać się ulotny detal. Szczerze, byłem w szoku. 

N1889 - jej otoczka styka się z N1888. Widać jak jasność halo spada i rozpływa się w N1888. Centrum bardzo jasne, gwiazdopodobne.

 

Kontrast na szkicu znacznie podniesiony. W rzeczywistości detale wyskakiwały z tła raz na jakiś czas.

 

1888.thumb.jpg.d2aad6da76cebdbd40305d03755491d0.jpg

 

 

IC 298 (Arp 147) w Wielorybie

Maleństwa, jasność to około 14.8mag przy rozmiarze 0.6'x0.3'. Tutaj nie udało mi się wyłuskać nic poza nieco podłużną plamką światła  będącą zapewne najjaśniejszym składnikiem. W każdym razie warto było spróbować .Szkic wykonany w powiększeniach 430x i 670x. 

 

 

298.thumb.jpg.26e7d961bba24a48323d4e6157ced7e4.jpg

 

Za a to na zdjęciu wygląda imponująco:

 

tumblr_n43gxxDfi51rhb9f5o1_1280.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dark1 napisał:

Świetne Michale. 16" to już potęga. 

Tak, 16" to kawał lustra, ale pierwsze skrzypce odegrały tu przede wszystkim świetne niebo, zwłaszcza seeing, napęd teleskopu i cierpliwość obserwatora ;)

A i wychodzenie poza schemat również się opłaciło. Wcześniej myślałem, że jak obserwuję galaktyki w 300x, to już dalej będzie tylko ciemność. A tu źrenice poniżej 1mm najlepiej się spisały.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.