Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 10"


Tomasz Maro

Pytanie

Witam, na początku tego roku kupiłem teleskop sw 130/900 po kilku miesiącach stwierdziłem że już mi nie wystarcza i postanowiłem zakupić coś większego czyli dobsona 10" i tu zaczynają się schody mianowicie obraz w nim jest zbyt jasny dla np. jowisza przez co nie jestem w stanie dostrzec takich szczegółów na jego powierzchni jak to miało miejsce w teoretycznie słabszym sprzęcie zauważam też dużo większe rozmycie przy stosowaniu nawet mniejszych powiększeń nawet gwiazdy wydają się rozmyte nie sposób jest ustawić idealnej ostrości nawet pomimo dokonania kolimacji.  

 

Poniżej co byłem w stanie zaobserwować a co jestem w stanie teraz zaobserwować. Czekam na rady i dziękuję za pomoc.

problem.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

taki mały off top ale nie chce zakładać nowego wątku. Czy można prowadzić obserwację w soczewkach kontaktowych? Czy może lepiej okular o długim ER plus okulary korekcyjne, dodam, że obserwator nie ma astygmatyzmu, jedynie krótkowzroczność. Na moich ustawieniach ostrosci wyciągiem okularu widzi wszystko rozmazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ludzie, Jowisz teraz jest skrajnie nisko nad horyzontem. Nic dziwnego, że na tarczy żadnych szczegółów. To nie wina sprzętu, tylko seeingu, który nisko nad horyzontem zawsze będzie beznadziejny. Nie ma szans obecnie na jakikolwiek detale tarczy. Trzeba poczekać na kolejny sezon na tę planetę.

 Co do obserwacji szkła kontaktowe vs. okulary korekcyjne, to różnica sprowadza się do wymogu bardzo dużego ER w tym drugim wypadku (bez tego pole widzenia zostanie mocno obcięte -dziurka od klucza).  I to jest poważny problem dla okularników, sam mam -7D w oczach. Obserwuję podnosząc okulary na głowę. W teleskopie zawsze wystarczało mi zakresu ogniskowania. Natomiast w jednej z moich lornetek zdarzyło się, że brakuje zakresu ostrości po zdjęciu z nosa okularów. O dziwo to popularny Nikon EX 10x50, muszę w nim obserwować w okularach. Na szczęście ER ma spory.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szanowne Koleżanki i Koledzy. Okular planetarny kupiony, zastanawiam się nad czymś do ogólnego przeglądu nieba. Chciałbym coś co da minimalne powiększenie. Odradzano mi już erfla SVBony 34mm. Zastanawiam się nad czymś 5ciokrotnie droższym czyli ES 82* 30mm, ale z tego co wiem z tą światłosiłą ( 4,7 ) też bedzie słabo. Co zakupić? Jest aktualnie ES na giełdzie ale nie wiem, może dozbierać do czegoś fajniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.