Skocz do zawartości

Teleskop dla dzieci (i nie tylko)


poplawsm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pewnie nikogo nie zaskoczę jak napiszę, że dopiero zaczynam swoja przygodą z astronomią. Mój 6-letni syn ma fioła na punkcie kosmosu. Dostał od dziadka lunetę obserwacyjna (dziadek jest laikiem). Zamierzam wymienić lunetę na jakiś teleskop astronomiczny. Wiem, że pewnie mu przejdzie ale chciałem skorzystać z okazji i kupić coś również dla siebie (normalnie żona by mi nie pozwoliła ;-)). Z wyżej wymienionych względów jestem ograniczony do oferty tylko jednego sklepu (Combat). Budżet do 1000 zł. Miejsce obserwacji dom jednorodzinny na obrzeżach małego miasta. Dzieci 6 i 3 lata. Na początku mam zamiar używać teleskopu głównie do obserwacji układu słonecznego. Dla ułatwienia poniżej lista teleskopów z w/w sklepu mieszczących się w moim budżecie:

 

1. Levenhuk Skyline BASE 120S.

2. Sky Watcher Finder BK 1309 EQ2 130/900.

3. Sky Watcher Dobson 130.

4. Celestron AstroMaster 114EQ.

5. Celestron AstroMaster Constellation 130 EQ.

6. Celestron PowerSeeker 114EQ.

 

Oczywiście proszę o pomoc przy wyborze.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO zakup newtona, to ze względu na delikatność konstrukcji i konieczność kolimacji, nie jest dobry wybór dla dziecka i niekoniecznie do obserwacji planet i Księżyca. Szukałbym jakiegoś małego refraktora f/10 np 70/700.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, poplawsm napisał:

Miejsce obserwacji dom jednorodzinny na obrzeżach małego miasta.

 

Godzinę temu, poplawsm napisał:

W takim razie, który z powyższej listy byłby najlepszy dla dorosłego do w/w celów

 

W tym wypadku patrząc co ma ten sklep w ofercie to minimum dobson 8 cali, nie musi być kratownicowy. :)

W tych granicach budżetowych im tańszy sprzęt kupisz tym szybciej się zniechęcisz. Przy 8ce na pewno mniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, poplawsm napisał:

Z wyżej wymienionych względów jestem ograniczony do oferty tylko jednego sklepu (Combat). Budżet do 1000 zł. 

 

 

 

A rozważałeś kupno używanego z giełdy?

Tani teleskop mało pokarze, obraz kiepski, dzieciaki szybko się mogą znudzić.... wiem coś o tym :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, poplawsm napisał:

1. Levenhuk Skyline BASE 120S.

mała apertura, marny montaż azymutalny.

2. Sky Watcher Finder BK 1309 EQ2 130/900.

Zbyt słaby montaż na tak długą tubę. Bardzo odradzam, bo wiem jak się zachowuje lżejszy refraktor o podobnej długości na tym montażu.

3. Sky Watcher Dobson 130.

Może być, pod warunkiem że masz solidny stół w ogrodzie, na którym będziesz go stawiał.

Unikniesz problemów z drganiem tuby.

4. Celestron AstroMaster 114EQ.

za mała apertura

5. Celestron AstroMaster Constellation 130 EQ.

Wygląda nie najgorzej, krótka tuba + EQ2. Czy się sprawdza w praktyce nie wiem, ale to popularny model, więc pewnie znajdziesz opinie na ten temat poza Polską. 

6. Celestron PowerSeeker 114EQ.

za mała apertura

 

Piszesz że masz budżet 1000zł.

Żeby oglądać obiekty US będziesz potrzebował co najmniej 2 filtrów, jeden kolorowy, jeden szary (przydałoby się więcej). Do tego niezbędny będzie kolimator. Przydałyby się jeszcze chociaż 2 lepsze okulary. Lekko licząc to ponad drugi 1000zł.

 

Cytat

 

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Słuchając waszych rad zwiekszyłem budżet i kupiłem dobson-a 8". Dzisiaj mieliśmy pierwsze obserwacje. Udało nam się zobaczyć Jowisza i jego cztery księżyce. Saturna, jego pierścienie i największy księżyc. Niestety zimno zagoniło nas do domu. Wrażenia bezcenne :-), a to tylko oryginalny zestaw bez żadnych dodatków. Teraz czas na jakieś ulepszenia. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich serdecznie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.