Jump to content
  • 0

Problem z guidingiem

Question

Witam po raz kolejny! tym razem problem z guidingiem, na wstępie napisze setup:

Montaż - Heq5 Pro

Tuba - Zenithstar 73

Kamerka guidujaca - ZWO ASI 120mini mono

Lunetka guidująca - Omegon 60mm ogniskowa 240mm

Aparat fot. - Nikon d750 mod

Problem wygląda w ten sposób, z wczorajszego dnia na dzisiejszy było czyste niebo, więc stwierdziłem że w końcu wypróbuję swój sprzęt, statyw wypoziomowany, na stabilnym podłożu, głowica ustawiona na polarną już ze sprzętem, następnie wyważyłem i ustawiłem 3 star aligment, po przejściu prawie wszystkich procedur, ponieważ ja głupi zapomniałem wyregulować flattenera, wziąłem pilot i wycelowałem w mgławice koński łeb, wszystko poszło elegancko, ładnie namierzyło, po namierzeniu odpaliłem program PHD2 i na startowych ustawieniach zacząłem zabawę z guidingiem (było już po północy, latarnie zgasły, wszystko ładnie było widoczne na niebie) ku mojemu zdziwieniu wykres zaczął "wariować" a na tarczy na której widać ruch gwiazdy, raz była widoczna gwiazda a raz wywalało nie wiadomo gdzie, więc zacząłem bawić się w ustawieniach, zmniejszałem i zwiększałem wartości, po godzinie patrzę i ten wykres był taki meh... Największa wartość na tarczy była w 4 pix w DEC zmiana była co chyba 0,5pix (nie wiem czy wiecie o czym pisze i czy w ogóle dobrze piszę), w każdym razie jak już posiedziałem przy tym ta godzinę to gwiazda poruszała się w granicach 2pix. wykres nadal wariował... bawiąc się ustawieniami brałem przykłady które są tutaj na forum oraz na innych forach.

Czy wiecie co może być przyczyną tych zakłóceń? głowica do serwisu? jakieś protipy na ustawienia? 

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
15 minut temu, Piotr4d napisał:

Wykres wykresem, ale jakie miałeś gwiazdy na klatkach, czy "pojechane"

Wartości są bardziej czytelne dla ogółu kiedy podaje się je w arcsec/pix. Jaką masz skalę obrazu?

Szereg przydatnych wielkości od analizy problemu można wyliczyć tu- https://astronomy.tools/calculators/guidescope_suitability

Tak to wyglada, szczerze to nie wiem jak to w ogóle mam odczytać i przełożyć to na phd

AD0F94B7-0E3A-4C19-BCEB-978DE582BCBE.png

Edited by Patryk Zubała
  • 0

Choć pokazałeś tylko skalę obrazu guidera, to zakładam że stosunek 1:1.13 jest poprawny. Wartości skali  guider- teleskop masz zbliżone. 

Jeżeli błąd prowadzenia jest poniżej skali obrazy, to gwiazdy nie powinny być pjechane.

• 0
W dniu 21.11.2020 o 19:35, Piotr4d napisał:

Choć pokazałeś tylko skalę obrazu guidera, to zakładam że stosunek 1:1.13 jest poprawny. Wartości skali  guider- teleskop masz zbliżone. 

Jeżeli błąd prowadzenia jest poniżej skali obrazy, to gwiazdy nie powinny być pjechane.

Gdzie odczytam tą informacje na temat błędu prowadzenia skoro nie na wykresie ani na tarczy?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 17 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Like
      • 117 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
      • 214 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Like
      • 85 replies
    • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Like
      • 30 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.