Skocz do zawartości
  • 0

Problem z guidingiem


Patryk Zubała

Pytanie

 Witam po raz kolejny! tym razem problem z guidingiem, na wstępie napisze setup:

Montaż - Heq5 Pro

Tuba - Zenithstar 73

Kamerka guidujaca - ZWO ASI 120mini mono

Lunetka guidująca - Omegon 60mm ogniskowa 240mm

Aparat fot. - Nikon d750 mod

 Problem wygląda w ten sposób, z wczorajszego dnia na dzisiejszy było czyste niebo, więc stwierdziłem że w końcu wypróbuję swój sprzęt, statyw wypoziomowany, na stabilnym podłożu, głowica ustawiona na polarną już ze sprzętem, następnie wyważyłem i ustawiłem 3 star aligment, po przejściu prawie wszystkich procedur, ponieważ ja głupi zapomniałem wyregulować flattenera, wziąłem pilot i wycelowałem w mgławice koński łeb, wszystko poszło elegancko, ładnie namierzyło, po namierzeniu odpaliłem program PHD2 i na startowych ustawieniach zacząłem zabawę z guidingiem (było już po północy, latarnie zgasły, wszystko ładnie było widoczne na niebie) ku mojemu zdziwieniu wykres zaczął "wariować" a na tarczy na której widać ruch gwiazdy, raz była widoczna gwiazda a raz wywalało nie wiadomo gdzie, więc zacząłem bawić się w ustawieniach, zmniejszałem i zwiększałem wartości, po godzinie patrzę i ten wykres był taki meh... Największa wartość na tarczy była w 4 pix w DEC zmiana była co chyba 0,5pix (nie wiem czy wiecie o czym pisze i czy w ogóle dobrze piszę), w każdym razie jak już posiedziałem przy tym ta godzinę to gwiazda poruszała się w granicach 2pix. wykres nadal wariował... bawiąc się ustawieniami brałem przykłady które są tutaj na forum oraz na innych forach.

 Czy wiecie co może być przyczyną tych zakłóceń? głowica do serwisu? jakieś protipy na ustawienia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wykres wykresem, ale jakie miałeś gwiazdy na klatkach, czy "pojechane"

Wartości są bardziej czytelne dla ogółu kiedy podaje się je w arcsec/pix. Jaką masz skalę obrazu?

Szereg przydatnych wielkości od analizy problemu można wyliczyć tu- https://astronomy.tools/calculators/guidescope_suitability

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Piotr4d napisał:

Wykres wykresem, ale jakie miałeś gwiazdy na klatkach, czy "pojechane"

Wartości są bardziej czytelne dla ogółu kiedy podaje się je w arcsec/pix. Jaką masz skalę obrazu?

Szereg przydatnych wielkości od analizy problemu można wyliczyć tu- https://astronomy.tools/calculators/guidescope_suitability

 

Tak to wyglada, szczerze to nie wiem jak to w ogóle mam odczytać i przełożyć to na phd

AD0F94B7-0E3A-4C19-BCEB-978DE582BCBE.png

Edytowane przez Patryk Zubała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 21.11.2020 o 19:35, Piotr4d napisał:

Choć pokazałeś tylko skalę obrazu guidera, to zakładam że stosunek 1:1.13 jest poprawny. Wartości skali  guider- teleskop masz zbliżone. 

Jeżeli błąd prowadzenia jest poniżej skali obrazy, to gwiazdy nie powinny być pjechane.

Gdzie odczytam tą informacje na temat błędu prowadzenia skoro nie na wykresie ani na tarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.