Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie ostrości w lornetce dziwne zachowanie


PawlU81

Pytanie

Witam mam lornetkę cometron 12x70 i mam pytanko czy to normalne bo w lornetce 7x50 nie ma tak. A mianowicie zatykam dekielkiem prawą stronę i ustawiam ostrość lewego okularu, później zatykam lewą stronę i prawy okular, popatrzę przez lornetkę po ustawieniu i jest nie ostry, muszę ostawić ostrość pokrętłem centralnym co może być nie tak ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Może mało precyzyjnie napisałem. Ustawiam ostrość w lewym okularze pokrętłem centralnym później dekielek zakładam na lewy obiektyw i reguluje na samym okularze prawym. Gdy zdejmę dekielek i chce zobaczyć gwiazdy obraz mam nie ostry i muszę kręcić pokrętłem środkowym i zdaje mi się ze coś jest nie tak.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, PawlU81 napisał:

Może mało precyzyjnie napisałem. Ustawiam ostrość w lewym okularze pokrętłem centralnym później dekielek zakładam na lewy obiektyw i reguluje na samym okularze prawym. Gdy zdejmę dekielek i chce zobaczyć gwiazdy obraz mam nie ostry i muszę kręcić pokrętłem środkowym i zdaje mi się ze coś jest nie tak.  

Ostatecznie masz ostry obraz czy nie?

Jeżeli nie, to lornetką może być rozkolimowana. Ustaw ją na jasną gwiazdę i zacznij przymykać oczy na przemian. Jeżeli gwiazda będzie „skakać” to problem jest z kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, PawlU81 napisał:

Witam mam lornetkę cometron 12x70 i mam pytanko czy to normalne bo w lornetce 7x50 nie ma tak. A mianowicie zatykam dekielkiem prawą stronę i ustawiam ostrość lewego okularu, później zatykam lewą stronę i prawy okular, popatrzę przez lornetkę po ustawieniu i jest nie ostry, muszę ostawić ostrość pokrętłem centralnym co może być nie tak ? 

 

Poprawna kolejność ustawienia ostrości jest taka:

- ustawiasz ostrość dla LEWEJ strony, za pomocą centralnego pokrętła

- ewentualną nieostrość PRAWEJ strony korygujesz tuleją na prawym okularze.

 

Jeśli taka opcja nie da dobrej ostrości w obu okularach, to mamy problem. Obstawiam luzy w mostku okularowym, który - jak zakładam - jest wykonany z plastiku.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, Marcin_G napisał:

 

Poprawna kolejność ustawienia ostrości jest taka:

- ustawiasz ostrość dla LEWEJ strony, za pomocą centralnego pokrętła

- ewentualną nieostrość PRAWEJ strony korygujesz tuleją na prawym okularze.

 

Jeśli taka opcja nie da dobrej ostrości w obu okularach, to mamy problem. Obstawiam luzy w mostku okularowym, który - jak zakładam - jest wykonany z plastiku.

Właśnie tak robię jak opisałeś, na mostku (amelinium) nie ma luzu. Były luzy na samych okularach bujały się na boki szczególnie lewy ale zrobiłem to i się nie rusza. Więc  chyba albo dalej coś jest nie w osi albo ten typ tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest generalnie lornetka niskiej jakości (to już taka tradycja Celestrona: fajne nazwy lornetek i mizerna jakość), więc tam wiele rzeczy mogło pójść nie tak. Jeśli jest świeżo po zakupie - zwróć ją.

Jeśli chcesz z niej korzystać, możesz ją do mnie wysłać na "leczenie", możesz napisać PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.