Jump to content

Moje pierwsze testy nasadki binokularowej William Optics


Martyn
 Share

Recommended Posts

Swoją nasadkę nabyłem na początku października. Miała dodać emocji przy zabawie z opozycją Marsa... wyszło jednak jak zwykle i do końca listopada nie miałem pogody i czasu, aby móc zobaczyć na co nią stać. W sobotę była pogodna noc, także zabrałem się za testy.

 

Sprawdzałem na dwóch teleskopach:

 

Sky Watcher 200/100 F5 EQ5 GoTo

 

Na tej przedłużce Synty z 2" na 1,25" nie dało się nic zrobić. Na szczęście mam lepszy, zaciskowy reduktor firmy Omegon w innym teleskopie pod którym udało się wyotrzyć obraz przy użyciu zestawowego barlowa x1.6. Założyłem dodawane okulary WO 20mm i wyglądało to iście nieziemsko. Obraz był dosyć jasny, więc założyłem filtr księżycowy SVBony. Jowisz pokazał 5 pasów atmosfery, czerwoną plamkę i pięknie ustawione na "ukos" w jednej linii księżyce. Saturn wyglądał zjawiskowo. Mars pokazał pociemnienia na powierzchni i czapę polarną. Najlepszy w tym wszystkim był fakt, że miało się uczucie jakby efektu 3D. Jowisz i Saturn są też nisko, także teleskop ustawił się w takiej pozycji, że postawiłem sobie stolik, krzesło i popijałem kawę obserwując te planety całkowicie nie męcząc oczów. :)

Księżyc był prawie w pełni i przez swoją jasność zdawał się pokazywać mniej szczegółów, ale robił oczywiście mega wraźenie.

Próbowałem też obserwować parką 9mm i 6mm Celestronowych Plossli. Są dosyć niskiej jakości, ale póki nie mam lepszych okularów dałem na próbę. 9mm przez barlowa dawały powiększenie rzędu 4.5mm i radziły sobie całkiem nieźle. Mają jednak małe pole widzenia, także potrzebny będzie upgrade w przyszłości. 6mm dawało 3mm i nie zdało egzaminu w tych warunkach.

Ogólnie super sprawa!

 

Explore Scientific 406/1826 F4.5 Truss Dobson

 

Tutaj było trochę gimnastyki... Po pierwsze brak prowadzenia GoTo nie dawał takiego komfortu jak wcześniej. Po drugie nie dało się wyostrzyć obrazu dodawanym barlowem x1.6. Udało się x2, jednak posiadam póki co jedynie słabej jakości barlow tego typu, który dodatkowo nie ma gwintu na filtry, także skierowanie tej 16tki na Księżyc bez żadnego filtra przy takiej światłosile paliło dziury w mózgu. Jowisz i Saturn były już za nisko, także nie miałem ich jak zobaczyć. Mars wyglądał świetnie. O wiele lepiej niż wcześniej, jednak mimo wszystko raaaził w oczy.

Wpadłem na pewien pomysł - postanowiłem wkręcić filtr Księżycowy bezpośrednio do bino i w ten sposób zamontować go do "połowy" w reduktorze 2" na 1,25". Z drugiej strony reduktora wsadziłem barlowa x2 i aby trzymał się sztywno dokręciłem go trzema imbusami wokół.

Pomysł zadziałał połowicznie - udało mi się zmniejszyć nieco jasność (chociaż dalej dawało po oczach niemiłosiernie), ale chyba z racji prowizorycznego umieszczenia barlowa miałem jakieś dziwne refleksyjne artefakty w polu widzenia. Dobson poszedł więc w odstawkę i bawiłem się dalej ósemką.

 

Czekam na dostawę Televue Paracorr Type 2, który sam w sobie dodaje nieco właściwości podobnych do barlowa, także może to wraz z zestawowym x1.6 wystarczy. Inaczej trzeba będzie ogarnąć lepszy barlow z gwintem. Mam nadzieję, że to poprawi też problem z jasnością.

 

Ogólem fajna zabawa. Obserwacje w ten sposób to zupełnie inny wymiar wrażeń. Nic tylko czekać na koniunkcję Jowisza i Saturna pod koniec grudnia. Mam nadzieję, że ogarnę wszystkie napotkane trudności do tego czasu.

 

Pozdro :)

Edited by Martyn
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Profesjonalna recenzja :). Mam tę nasadkę od lat i Makiem127 podobne odczucia. Bardzo lubię efekt 3D przy księżycu tuż po zachodzie słońca, księżyc złotopomarańczowy na tle ciemnego błękitu, mam wrażenie, że za moment zajrzę za krawędź :)

Gratulacje to dobry sprzęt.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.