Skocz do zawartości
  • 0

Dziwne (?) ułożenie lusterka wtórnego


mateoz

Pytanie

Szykuję się do pierwszej kolimacji mojego newtona i chciałem też przy okazji umyć lustra. Korzystając z okazji wyciągnąłem z ciekawości całe LW z pająkiem bo wydawało mi się to jakieś krzywe i faktycznie tak było.

 

Pytanie - czy boczne ramiona powinny być przykręcone asymetrycznie? Kładąc całość na płasko widać tą asymetrię i też związane z tym dziwne według mnie ustawienie śrub regulujących ułożenie LW - ta po prawej musi być dużo bardziej wkręcona żeby wszystko było skolimowane. Na zdjęciu 2 podniosłem lekko lewe ramię żeby pokazać jak to wisiało w tubie.

 

Mam przykręcić jedno ramię żeby była symetria czy tak powinno zostać? Newton niby kupiony jako używany ale niemal nowy i nie sądzę żeby było w nim coś ruszane od nowości.

 

Drugie pytanie, bardziej kosmetyczne. Na brzegach LW mam takie nieregularne, miejscami srebrzyste powierzchnie. Może to zostać czy jakoś się tym zająć?

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

 

IMG_20201212_181457.jpg

IMG_20201212_181725.jpg

IMG_20201212_181829.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej.. Takie wyregulowanie śrubami (przesadne z jednej strony świadczy o tym że teleskop był poprzednio kolimowany z nieprawidłowo ustawionym pająkiem i nieprawidłowo wycentrowanym wyciągiem.

W moim też tak było i długo sam nie wiedziałem o co chodzi zanim nie nauczyłem się kolimować Newtona.

LW jest krzywo ustawione bo krzywo był ustawiony też wyciąg podczas kolimacji laserem. Światło lasera padało pod mocnym kątem to i pod mocnym kątem sytuacja wyamgała by ustawiło się też lustro wtórne by złapać cały widok LG.

 

Całkowicie do rozebrania teleskop, i należy się przyjrzeć każdemu aspektowi po kolei podczas składania.

A tymi powierzchniami srebrnymi się nie przejmuj, każda tania optyka to ma, to się zrobiło podczas naparowania luster, chińczyki po prostu nie dbają o to .

 

Zwróć też uwagę ze masz źle skręcony pająk. ( po zamieniane nogi pająka masz )

W moim newtonie po zakupie lustro wtórne było przyklejone o 11 mm błędnie w stosunku do prawidłowego offsetu jaki posiada.( jeśli wiesz jak to sprawdź czy masz dobrze )

 

Jeśli nie masz wiedzy jak poprawnie obsłużyć teleskop skorzystaj z http://www.serwisastro.pl/

Tam ci wszystko sprawdzą ( a przede wszystkim to czego ty nie masz czym i jak ), warto mówię ci, ja się ze 4 miesiące męczyłem ze swoim sprzętem za nim się okazało że jest fabrycznie źle wykonany...kolimowałem kolimowałem i się nie dało.

Aaaa.. i polecam usztywnić mocowanie lustra głównego w celi bo będzie latać, jeśli sobie oglądasz niebo to ci nie będzie przeszkadzało ale jeśli astrofoto to nie ma szans.

Po poprawie mam piękne gwiazdy.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, mateoz napisał:

(...)

Mam przykręcić jedno ramię żeby była symetria czy tak powinno zostać? Newton niby kupiony jako używany ale niemal nowy i nie sądzę żeby było w nim coś ruszane od nowości.

Drugie pytanie, bardziej kosmetyczne. Na brzegach LW mam takie nieregularne, miejscami srebrzyste powierzchnie. Może to zostać czy jakoś się tym zająć?

(...)

 

Może właśnie dlatego Newton był mało używany i sprzedany, bo z tym jednym ramieniem pająka na odwrót na pewno nie dało się dobrze go skolimować...

Koniecznie zrób tak, aby pająk był symetryczny.

Jeśli chodzi o brzegi LW, to oprócz nie przejmowania się jak dobrze radzi @Selmak, jak już LW masz na stole, możesz rozważyć wyczernienie tych brzegów, aby było mniej odblasków.

Edytowane przez Mareg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba na wszelki wypadek powinienem na samym początku dopisać co to za tuba, jest to 150/750 od Sky-Watchera.

 

Co do odpowiedzi na moje pytania - właśnie głównie chodziło mi o ten źle skręcony pająk, w takim razie przekręcę to jedno ramię żeby było symetrycznie.

Jak wszystko skręcę to zabiorę się najpierw za centrowanie z wyciągiem, może wszystko się będzie zgadzać.

 

Na chwilę obecną chyba nie mam czym wyczernić brzegów lusterka, poza tym chyba bałbym się żeby nie naruszyć samej powierzchni lustra.

 

Jak miałbym usztywnić mocowanie lustra głównego? Poza śrubami mocującymi celę do tuby mam tam dwa rodzaje śrub - trzy do wyregulowania położenia lustra przy kolimacji i trzy kontrujące więc myślę, że powinno to solidnie siedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, mateoz napisał:

(...)

Na chwilę obecną chyba nie mam czym wyczernić brzegów lusterka, poza tym chyba bałbym się żeby nie naruszyć samej powierzchni lustra.

(...)

 

Od gołej powierzchni na pewno będzie lepsza nawet oklejka z czarnej "taśmy elektryka". Ja mam taką z marketu budowlanego i jest dość matowa.
Łatwo się nią operuje, bo nie brudzi i nie klei "na amen". Zawsze można  ją odkleić i skorygować.

Ale to jest detal w porównaniu z prawidłową kolimacją.

Jak będziesz cierpliwy i metodyczny, na pewno kolimacja się uda.

Przede wszystkim jak czymś kręcisz, to musisz dokładnie wiedzieć, jakie to ma konsekwencje.

Teleskop był źle złożony, więc nie za bardzo się sugeruj poprzednimi ustawieniami pająka i LW.
Najprawdopodobniej teraz wszystko będzie sporo inaczej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do wycentrowania wyciągu wykorzystaj metodę pomiaru z 28 minuty.

Co do LG to owszem tam są tylko śrubki by docisnąć celę (tego nie skręcaj mocno bo wypaczysz lustro) a samo lustro w tej celi nadal będzie latać na boki, ja zastosowałem gumowe podkładki w te miejsca, z czegoś je tam wycinałem już nie pamiętam.

Nie polecam ci niczego kleić na taśmy, uwierz mi że te srebrne przebarwienie to najmniejszy problem.

A i nie patrz na ten znacznik na LG, tylko wyznacz sam środek LG, chińczyki nie robią tego dobrze, rzadko kiedy im wychodzi.

Nie wiem jaki masz devetail ale fajnie jest kupić sobie długą szynę by obejmy usztywniały teleskop w dalszych odległościach (lepiej to usztywnia całość), tą bliższą wylotowi dobrze jest dać maksymalnie przy wyciągu, mniej będzie gięła się blacha teleskopu jak obciążysz wyciąg sprzętem.

post-213496-0-01536800-1492843278.jpg.f5c5dd725a9222252f83ea006e5b364f.jpg

 

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.