Skocz do zawartości

Skywatcher Evoguide 50ED "astrograf" ;) - pierwsze światło


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Jedak odpuszczam zabawę z Evoguide 50ED jako rafraktorem do zbierania materiału. W dotychczasowych testach nie udało mi się uzyskać płaskiego pola. Prawy dolny róg jedzie mimo starannego ustawienia ostrości. Nie będę już wnikał czy to wada optyki, czy może tilt - szkoda mi na to czasu. Do fotografii szerokich obszarów zamówiłem nieco bardziej profesjonalny refraktorek. A Evoguie zostaje jako pierwszej klasy guider. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

 

W dniu 17.03.2021 o 00:26, diver napisał:

Jedak odpuszczam zabawę z Evoguide 50ED jako rafraktorem do zbierania materiału. W dotychczasowych testach nie udało mi się uzyskać płaskiego pola. Prawy dolny róg jedzie mimo starannego ustawienia ostrości. Nie będę już wnikał czy to wada optyki, czy może tilt - szkoda mi na to czasu. Do fotografii szerokich obszarów zamówiłem nieco bardziej profesjonalny refraktorek. A Evoguie zostaje jako pierwszej klasy guider. :)

Fajne testy:grin:. AC jednak jest widoczna na niebieskich gwiazdach ale nie jest tak źle. Nie ma się co dziwić bo to dublet f4,8 a powinien być f7,5 żeby zagrało. To zawsze można zrobić, karton i nożyczki:laughbounce2:

Zastanawiam się czy da płaskie pole z ASI 178 bez flattenera po przysłonięciu do f7,0? Jak myślisz?

Sam refraktorek jest za 1200 zł a kartonu u mnie jest dostatek. ASI 178 ma taki sam piksel i matrycę o przekątnej 8,92 a ogniskowa jest w sam raz. Zmniejszenie światła i brak flattenera może poprawić geometrię:g:Na jakąś kometkę jest w sam raz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, franz napisał:

Zastanawiam się czy da płaskie pole z ASI 178 bez flattenera po przysłonięciu do f7,0? Jak myślisz?

 

Heh, trzeba byłoby sprawdzić. Ale dlaczego sądzisz, że bez flattenera mogłoby być lepiej? :g:

 

Godzinę temu, franz napisał:

Na jakąś kometkę jest w sam raz.

 

W to nie wątpię. Tylko kiedy będzie kolejna taka fajna kometka jak C_2020_F3?... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten flattener być felerny. Za drogi to on nie jest. Gdyby nie był konieczny dla ASI 178 to lepiej bez niego. Zmniejszenie światłosiły może poprawić korekcję pola (tak myślę:g:) a niestety trzeba to zrobić bo F 4,8  jest dobre dla guidera i dobrych gwiazdek pod względem korekcji AC z takiego dubletu, nawet FPL53, nie będzie. Takie obiektywy mają zwykle f7,5-9 i cud się nie stanie. Trzeba by zrobić kartonik z otworem fi 33:wow: . Może kiedyś kupię go to zobaczę, ale na razie mam inne wydatki.

Dawno temu miałem WO 66 SD f5,9. Nawet nieźle był skorygowany pod względem AC. Problem z nim był taki, że on nie miał wyciągu 2" i nie można było wypróbować żadnego flattenera. Pewnego dnia udało mi się dokupić do niego oryginalny, przeznaczony dla niego flattener WO 0,8x z rotatorem, taki wkręcany na gwint SCT.

Na matrycy Atika 383 L zrobił totalną kaszankę:new_shocked: a producent pisał jaki to on jest świetny i ma płaskie pole APSC. Tak to już jest z tymi wielkimi światłosiłami.

Sporo grosza poszło w błoto i ten refraktorek za pół ceny. Wszystko tak się kończy jak coś jest budżetowe.

Edytowane przez franz
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.