Skocz do zawartości

Skywatcher Evoguide 50ED "astrograf" ;) - pierwsze światło


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Wypadało by pokazać wszystkie gwiazdki, bo o gwiazdki tu chodzi. A flata być nie musi.

Bardzo ładnie to wygląda. W poprzednio podlinkowanej prezentacji tego maleństwa w astrofoto byłem sceptyczny ale to chyba tylko wina tego kogoś kto robił te prezentacje.

Szkoda tylko że optymalna odległość od flattenera deklarowana od producenta to 17,5 mm co jest masakrycznie mało bo przeciętnie samo koło filtrowe ma 22 mm lub więcej a gdzie jeszcze do kamery.

No chyba że do OSC to się nada i to jedynie ZWO lub QHY i Atik EX

str.png.8a1afbc9cb83e3ddd510e4645397e3c1.png

 

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Selmak napisał:

Wypadało by pokazać wszystkie gwiazdki, bo o gwiazdki tu chodzi.

 

Dzięki za tę uwagę. Nie byłem aż tak śmiały w obróbce, bo nie chciałem żeby gwiazdki spuchły. Ale faktycznie po wyciągnięciu krzywej mocno nie spuchły. Tym sposobem wzbogaciłeś moją ostrożną prezentację. :original:

Jeżeli chodzi o backfocus, to przecież to maleństwo za 1500 PLN (z flattenerem) z założenia nie jest astrografem dla narrowband. Choć na upartego możesz robić sesje w pasmach filtry wymieniając ręcznie. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwagę wielkosc materycy asi120 (ok 5x3.5mm) i lekko pociagniete rogi, to pozwólcie ze bede sceptyczny co do dalszej zabawy tym sprzetem.

 

Z niecierpliwością czekam na dalsze testy!

 

 

Najlepszego w Nowy Roku ;)

 

Edit. To chyba pierwszy wpis na forum  w 2021 roku....

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał:

lekko pociagniete rogi, to pozwólcie ze bede sceptyczny co do dalszej zabawy tym sprzetem

 

Prawda, rogi dostrzegalnie pociągnięte. Ale czekam na flattener. Pozwalam Ci oczywiście na sceptycyzm. ;) Ale ja nie będę aż tak sceptyczny, bo za 1,5 kPLN mogę śmiało się pobawić. Gorzej jak ktoś kupi sobie super ED-ka za dobre kilka kPLN, a i tak nic mu z zabawy nie wychodzi. :icon_razz:

 

30 minut temu, Tayson napisał:

Najlepszego w Nowy Roku ;)

 

 I nawzajem Tomek. :original:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda taka, że dłubię różne rzeczy. Ponieważ bez spajków gwiazdy są dla mnie "łyse", wydłubałem sobie do Evoguide 50ED taką oto "spajkownicę". ;)

Poza tym spajki są bardzo użyteczne przy ostrzeniu (zamiast maski Bahtinova). Jestem bardzo ciekaw, jak moja "spajkownica" sprawdzi się w praktyce.

 

20210105_212150.jpg.a9f7407ad7bd15bd3dd5e3bce9caff9c.jpg

  • Lubię 5
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiony we FLO flattener do Evoguide 50ED utknął w GB. FLO wysłało. 30 grudnia, Royal Mail nie zwraca żadnego sensownego statusu przesyłki. To znaczy mówi że przesyłka została zadeklarowana przez FLO i jest przez Royal Mail oczekiwana.

FLO wyjaśnia, że z powodu nowej wersji Covid19 w GB Francja zamknęła granicę dla przesyłek z GB. I że niestety muszę uzbroić się w cierpliwość, a dalsze losy przesyłki zupełnie od FLO nie zależą.

Świat (a może raczej Europa) zachorowała na projekcję kataklizmu związanego z Covid19. Ile mamy z powodu Covid19 trupów, mniej więcej wiemy. Ale znacznie groźniejsze jest urojenie, że mamy ich znacznie więcej niż mamy. I że z tego powodu nie można przyjmować z GB przesyłek kurierskich. Jeżeli prawdą jest to co napisało mi FLO - Francja zupełnie oszalała. Czemu zresztą się nie dziwię. W moim odbiorze Francja zawsze uważała się za pępek świata...

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sebastianus napisał:

Flattener ma 55 mm=Canon 44 mm+ OAG11mm

 

Ojej?!... Skąd masz informację, że back fockus dla flattenera wynosi 55 mm? Według informacji producenta i innych źródeł  jest to ok. 17,5 mm liczone od końca tuby flattenera. Przy takim układzie jak na mojej fotce, kamerka ASI183 jest akurat sfokusowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mirek01 napisał:

Ciasno z tym DSLR-em jak potestujesz napisz coś na forum. Jestem ciekaw jak to bedzie się sprawdzało:D

Powinno dać radę. OAG ma dokładnie 10.8 mm. Podobno sprawdzona konstrukcja. Polecany m.in. przez twórcę APT.  Ciekaw jestem jak to wyostrzy z ASI120mm , ale będę miał przedłużki jakby coš.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było niebo, więc testów Evoguide 50ED z flattenerem ciąg dalszy.

 

Poniżej materiał próbny w zestawie z kamerką ASI183MC i wspomnianą wyżej "spajkownicą". Tak więc w sumie test był wielowątkowy: lunetka, kamera i "spajkownica".

ASI183 ma przekątną matrycy 15,86 mm z pikselem 2,4 um, co z ogniskową 242 mm daje pole widzenia 187'x125' i skalę 2,05"/px.

Przy zastosowaniu flattenera producent obiecuje płaskie pole dla przekątnej matrycy do ok. 15 mm, więc ASI183 jest jakby do ED50 stworzona.

 

1. Lunetka

Efekt zupełnie niezadowalający. Wyraźnie pojechane gwiazdy. Ale nie w rogach tylko regularnie od prawej do lewej. Im bardziej w lewo, tym bardziej gwiazdki "jadą". Wygląda to na brak prostopadłości matrycy do osi lunetki. Ta prosta lunetka nie ma oczywiście tiltera, więc... lipa. Test robiłem z wkręconym adapterem filtrowym 42mm/1,25". Jego obecność powoduje, że pierścień extendera nie wkręcał się go końca w gwint na połączeniu z flattenerem. Będę próbował jeszcze bez tego adaptera z nadzieją, że to on był przyczyną tilta. Jeżeli oczywiście wada obrazu spowodowana jest tiltem.

Jeżeli zaś chodzi o aberrację chromatyczną, to uważam że ED50 rzeczywiście jest w pewnym sensie apochromatem. Na obrazie nie zauważam wyraźnej aberracji chromatycznej.
 

2. Kamera ASI183MC (kolor)

Pozytywnie zaskoczył mnie niski poziom szumów, negatywnie blade kolory, szczególnie brak niebieskiego. Nie wiem czy to "zasługa" kamery, czy może optyki lunetki.

 

3. Moja self made "spajkownica"

Sprawdziła się chyba nieźle. Ułatwiła mi ustawienie ostrości, a spajki wyglądają moim zdaniem sensownie.

 

M44 23x30 s, gain 100, bez filtra. Zbieranie: Sharp Cap przy temperaturze otoczenia -13 st.

Stakowanie tylko z darkami. Obróbka obrazu: neutralizacja tła, zdjęcie zielonego i minimalne podbicie saturacji kolorów.

Pełna klatka 5496x3672, tutaj resize 2500x1671.

 

M44_resize_2500_1671.thumb.jpg.00f4785718d637be8e32a1ff5c83e0f0.jpg

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, diver napisał:

 

...Wygląda to na brak prostopadłości matrycy do osi lunetki. Ta prosta lunetka nie ma oczywiście tiltera, więc... lipa. Test robiłem z wkręconym adapterem filtrowym 42mm/1,25". Jego obecność powoduje, że pierścień extendera nie wkręcał się go końca w gwint na połączeniu z flattenerem. Będę próbował jeszcze bez tego adaptera z nadzieją, że to on był przyczyną tilta. Jeżeli oczywiście wada obrazu spowodowana jest tiltem.

 

 

@HAMAL przedstawiał tu na forum domowy sposób na sprawdzenie/regulację prostopadłości matrycy.

Może go podlinkuje. Nie mogę go teraz znaleźć. Jest prosty i skuteczny

M.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2021 o 23:28, diver napisał:

Wygląda to na brak prostopadłości matrycy do osi lunetki. Ta prosta lunetka nie ma oczywiście tiltera, więc...

 

Znalazłem ten opis,  może coś pomoże.

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Ustawienie_prostopadłosci_matrycy_wzgledem_osi_optycznej.htm

 

M.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpuszczam i dalej testuję  swój mini ED quadruplet "astrograf" za 1500 PLN. ;)

 

Wykręciłem adapter filtrowy i teraz kamerka "siadła" normalnie na flattenerze. Długo bawiłem się z ostrzeniem i wydaje mi się, że gwiazdy w centralnej części kadru są naprawdę ostre. Lewa strona też jest ok, ale prawa strona nadal "jedzie", szczególnie prawy dolny róg. Teraz nie wygląda to raczej na tilt, ale jednak raczej na niedoskonałość optyki. Wydaje się, że obszar płaskiego pola który można uzyskać z tej optyki jest mniejszy, niż deklaruje Sky Watcher.

Natomiast w zakresie kolorów nie mam tej optyce raczej wiele do zarzucenia - działa jak APO.

Na obrazie widać też duże ciemne plamy, ale o tym w innym wątku.

 

 

Tym razem na całkiem pokaźnej ilości materiału uwieczniłem gromadę otwartą NG2281 i okoliczne gwiazdki.

Sharp Cap 45 x 120 s, ASI183MC gain 100, bez filtrów. W obróbce zastosowałem tylko darki.

Crop 4800x3600, resize 2000x1500

 

NGC2281_crop_4800_3600_DBE_resize_2000_1500.thumb.jpg.25ad30f2c35811f9cdb6576fc8bde75b.jpg

 

NGC2281_crop_4800_3600_DBE_resize_2000_1500_Annotated.thumb.jpg.cd0062225b2862ec2d209c837adbac9d.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.