Skocz do zawartości
  • 1

Okular do refraktora sw102/500


cwic

Pytanie

Mam refraktor SW 102/500 robię z niego małe combo na szybkie wypady:

- z barlowem, bino i parką gso 15mm sv daje przyjemne obserwacje dwuoczne księżyca i planet,

- z okularem sv bony 34mm 72st. daje piękne, ładnie skorygowane pole 4,9 stopnia,

- no i tutaj szukam okularu z którym da przyjazne pole do wyłuskiwania ogólnych szczegółów ds-ów, myślałem o Celestron X-Cel LX 9 mm,

 

jestem w stanie wydać do 600zł, używki też wchodzą w grę, co polecacie?

 

W przyszłości planuję też używać okularów w newtonie 10".

 

Adam

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czytam Wasze wypowiedzi i tak sobie myślę, że jednak chciałbym mieć zestaw Ethos'ów zamiast zestawu Celestrona X-cell :grin:. Nawet jeśli mają mieć 5% mniejszą transmisję od szkieł Celestrona :flirt:

Zestaw potrzebnych mi Naglerów i innych szkieł od TV już mam. Ethos'ów raczej nie doczekam. Dlatego mam Lunt'a i Meade XWA. 

 

Zwykle preferuję szerokie pole, 100 stopni to piękne obrazy. W małym powiększeniu jest super, jednak w większym też jest ciekawiej niż w wąskim polu. 

Zgadzam się, to kwestia osobistych preferencji. Jednak tym, którzy twierdzą, że małe pole jest the best polecam widoki ze światłosilnej tubki pod ciemnym niebem z N31, Lunt 20mm 100 stopni, Meade 14mm 100 stopni, czy Lunt 9mm 100 stopni... 

 

Jednak nie uważam, że małe pole jest be. Jak już człowiek nasyci oczy szerokim polem, to dobrze jest mieć pod ręką coś o mniejszym polu ale lepszej transmisji. Do krótkiego rzutu okiem na obiekt czasem może się przydać... No i do przekonania się, że nie warto iść na serio w tym kierunku :heehee: :grin:.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, kjacek napisał:

Jednak nie uważam, że małe pole jest be. Jak już człowiek nasyci oczy szerokim polem, to dobrze jest mieć pod ręką coś o mniejszym polu ale lepszej transmisji. Do krótkiego rzutu okiem na obiekt czasem może się przydać...

 

 

To jest "creme de la creme" mojego wyboru, do szerokiego pola mam okular SV bony 34mm i 72st który zaskoczył mnie całkowicie, jest naprawdę świetny. Po nasyceniu oka szerokim polem zamierzam wskakiwać na 9mm celestrona x-cel i wydaje mi się że to jest optymalna droga która w pełni mnie zadowoli. Nie zamierzam spędzać godzin z okularem 9mm, z doświadczenia wiem że szerokie pole z 34mm jest dla mnie ważniejsze i tu zgodzę się, że gdybym nie chomikował kasy, to chętnie bym przytulił okular z parametrami 30mm i 100st., ale przy 9mm ni widzę takiej potrzeby.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.