Skocz do zawartości

teoretyczny max zasięg gołym okiem


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

 

zastanawiam sie jaki jest teoretyczny maxymalny zasieg nieuzbrojonym okiem , zakladajac ze jest zerowe zapylenie atmosfery , zerowe zanieczyszczenie swiatlem i bardzo mala zawartosc wody w atmosferze , powiedzmy na wysokosci 1500 mnpm - czy da sie to jakos policzyc ?

 

jaki zasieg bylby w przestrzeni kosmicznej lub na ksiezycu podczas nocy ksiezycowej ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie, nasze oko nie jest instrumentem pracujacym liniowo a fizjologia widzenia jest ogromną dziedziną wiedzy dopiero dogłębnie poznawanej, tak więc ze wzgledu na spore różnice osobnicze i predyspozycje genetyczne nie da się podać wzoru na maksymalny zasięg gołym okiem, trzeba go po prostu określic w danych warunkach i przez danego obserwatora w danym stanie psychofizycznym czy emocjonalnym.

Co innego wzór na zasięg teleskopu gdzie jako pierwszy człon podstawiasz zasięg gołym okiem, tu matematyka radzi sobie już dobrze z parametrami geometrycznymi i fizycznymi teleskopu ;D ;D ;D

Poza atmosferą zasięg wzrasta o jak pamiętam 1/4 magnitudo bo tyle światła pochłania nasza atmosfera od gwiazdy będącej w zenicie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza atmosferą zasięg wzrasta o jak pamiętam 1/4 magnitudo bo tyle światła pochłania nasza atmosfera od gwiazdy będącej w zenicie 8)

 

To w sumie niewiele. Aż sie wierzyć nie chce, że tak mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mirku! to już nie kwestia wiary ale wyniki pomiarów naukowych ;)

1/4 magnitudo to jednak sporo bo to skala logarytmiczna i gwiazda o jeden magnitudo jaśniejsza daje nam około 2,51x więcej swiatła, a jedna czwarta z tego 2,51x to naprawdę sporo, sam zresztą policz ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Arku wszystko zepsułeś, zachęcam Mirka do ruszenia mózgownicą a tu tylko młode rybki biorą przynętę i paprają mi połowy grubych ryb ;) ;) ;)

Teraz już będzie ostrożniejszy na moje haczyki z przynętą i robi się przez to ciekawszy połów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zachęcam Mirka do ruszenia mózgownicą

 

Nie będę ruszał mózgownicą bo mi sie nie chce. Ja uważam, że 1/4mag to mało ty, że dużo w takim razie różnica w zasięgu pomiedzy miastem (np. Poznań) gdzie mam ok. 4 mag, a puszczą gdzie mam ok. 6mag to dla Ciebie ile bo dla mnie to jest właśnie dużo.

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe...

 

Te costam i jakiestam byly po to aby nie dac odpowiedzi jawnej, bo nie chodzi

o to abym sie popisywal umiejetnoscia potegowania. Niech licza mlodsi :)

Natomiast napisalem to po to, bo post Janusza sugerowag prawie jawnie,

ze aby uzykacj prawidlowa odpowedz nalezy 1/4 pomnozyc przez 2.512.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznica jasnosci w wielkosciach gwiazdowych wynoszaca dM odpowiada

stosunkowi strumieni: 2.512 do potegi dM. I juz...

 

2.512 do potegi 0.25 to po prostu 1.259

 

Jak ktos chce moge mu na priva wyslac uzasadnienie tego faktu :)

Chyba, ze ktos ma np. ksiazke Kreinera "Astronomia a astrofizyka"

wtedy nalezy otworzyc na stronie 180 i przeczytac rozdzial "Jasnosci

gwiazd"

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dla tych co nie maja Kreinera, znalazlem na swoim koncie swoja

nieszczesna ksiazke o meteorach, ktorej Proszynski nie zdazyl wydac przed

plajta, a w niej takie oto "madre" wywody (tu ma byc rysunek - jak mi sie uda...)

mag.jpg

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Andrzeju to jestem pewien ze źle pamietasz bo jasność gwiazdy 1 mag od O mag różni sie o wartość pierwiastka piatego stopnia ze stu czyli 2,51.... ale napewno to nie jest 4x ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.