Skocz do zawartości
  • 0

Jak zamocować na statywie foto teleskop od Go-To?


Ruxpin

Pytanie

Mam takie pytanko: posiadam refraktor Celestron NexStar 102 SLT - oczywiście z montażem Go-To. 

Teleskop ma taką podłużną listwę, którą wsuwam w specjalne mocowanie znajdujące się w montażu w postaci jakby dwóch szczęk, które zaciskam na listwie skręcając odpowiednią śrubę. Pewnie zdecydowana większość z Was doskonale wie o co chodzi, pomimo, że nie potrafię tego profesjonalnie nazwać. 

 

Pytanie jak można taki refraktor zamontować na klasycznym statywie fotograficznym i używać jak lunety - z pewnością jest jakiś sposób: przejściówka/.mocowanie pośrednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To się nazywa szyna dovetail :)

 

Przyjrzyj się jej dokładnie, niektóre (np od mojego teleskopu) mają już gotowy otwór na gwint fotograficzny, ten który jest w szybkozłączce statywowej. Jeżeli ta nie ma, możesz rozważyć wymianę jej na taki dovetail który już ten otwór ma, np ta: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1944

 

Inna sprawa to odpowiednia nośność statywu, jaki masz statyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję. 

Dostałem od razu dwa doskonałe rozwiązania. 

 

Bardziej pasowałoby mi przeprowadzenie zmiany szyny dovetail (już wiem czego :) ) ale nie potrafię znaleźć takiego rozmiaru jaki posiada mój refraktor (10cm długości i cztery śrubki).

 

Z drugiej strony dokupienie siodełka do statywu spowoduje, że będzie to uniwersał do zastosowania w przyszłości z innymi urządzeniami. 

 

Mam kilka statywów, w tym m.in. takie, które dźwigały Canony FF z 70-200 f/2.8 + extender oraz 150-600, więc dadzą radę. Mam też fajne zaciski montowane do poręczy, latarni, ławek itd. do których przykręca się głowicę. Co prawda dotychczas używałem głównie głowic do fotografii, więc chcąc podziałać z teleskopem jako lunetą do obserwacji muszę poszukać jakiejś porządnej głowicy video z możliwością panoramowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj przykład takiej tuby z dorobionymi otworami pod dłuższy dovetail, żeby zrównoważyć solidniejszy wyciąg i akcesoria.

https://astromart.com/classifieds/astromart-classifieds/telescope-refractor/show/celestron-nexstar-102-slt-ota-pending-sale
 

Można też dokupić dovetail i 2 obejmy - wtedy nie trzeba by wiercić dziur. Musiałbyś zmierzyć średnicę tuby i coś dobrać. Pewnie coś w okolicach 100mm.

https://deltaoptical.pl/obejmy-sky-watcher-101mm-do-teleskopu-102mm-refraktor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.