Skocz do zawartości

Okular 30mm 80 st z Astrobuffet.


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad tym okularem :

 

http://www.astrobuffet.com/ab/ab_products.html

 

Chodzi konkretnie czy opłaca się tracić czas i energię aby sprowadzic go ze stanów, czy może u nas w kraju jest jakaś ciekawsza alternatywa, może troszkę droższy ale łatwiej dostępny?? Który z okularów dostępnych na lokalnym rynku by mu odpowiadał ??

Proszę o opinie w tej sprawie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest tani , ceny wahają się od 75-95 $ w zależności od jakości ??!!.

Może ktoś go ma i może go porównać z innymi UWA?

Cześć,

 

Mam ten okular. Drugi ma Janusz i wysłał go emdemu do testów więc wkrótce dostaniemy rzetelne porównanie z innymi okularami.

 

W tej chwili mogę napisać kilka uwag na jego temat.

 

1) Pole widzenia jest duże - ale chyba nie ma 80*. Porównywałem go z Naglerem 31 82* i nagler miał troche wieksze pole. Diafragma okularu wynosi 41mm (zmierzine w tej chwili suwmiarką).

 

2) Z swiatłosilnym newtonem F/5 widac obraz jest ostry w 30-40% pola na srodku - dalej widac kome. Jak mozna bylo sie spodziewac po cenie okular nie ma korekcji komy.

 

3) Z refraktorem 100ED (f/9) obraz gwiazd punktowy w ok 90% pola. I to własnie jest to do czego ten okular sie nadaje. Jescze lepiej współpracuje z maksutowami i shmitami f/12.

 

 

Zalety:

- małe wymiary i waga (jak na okular 2" 30mm - chyba najmniejszy w tej klasie)

- dobry obraz i szerokie pole

- dobra cena

 

Wady:

- brak muszli ocznej

- blisko odsunięta źrenica wyjściowa

 

 

Będe mial ten okular w Bieszczadach i tam będziesz go mógł obejżeć. Jeżeli bedziesz przypadkiem w Krakowie to zapraszam do mnie.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłerm tym okularkiem na porzednich Bieszczadch i z moim Arkturem 270/1500 sprawował się całkiem nieźle jak na swoją ceną ale rzeczywiście o wiele lepiej wypadał z Alamakiem 150/1500 gdzie obraz był ostry w ponad 90% pola widzenia a w Newtonie w zaledwie około 50-60%.

Pole też ma moim zdaniem wyraźnie mniejsze od Naglera 31mm z którym go oczywiście porównałem.

Gumowej muszli ocznej on nie ma ale źrenica jest w nim oddalona na conajmniej 2 cm bo trzeba wyraźnie oko odsuwać aby objąć całe pole widzenia, co jest szczególnie widoczne przy pracy z Alamakiem a mniej przy jasnym Newtonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pole widzenia będzie prawdą, jeśli rzeczywista ogniskowa okularu zgadza się z tą podaną przez producenta. Jeśli ogniskowa będzie dłuższa - pole pozorne będzie mniejsze

z 32mm juz jest 75,2° :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 32mm juz jest 75,2° :)

 

Ale to w sumie nie jest istotne. Wazne jest jakie pole okular da na niebie a to jest wylacznie funkcją ogniskowej teleskopu i srednicy diafragmy.

 

Wzór:

Pole w stopniach = 57,3 * srednica diafragmy/ogniskowa teleskopu.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten Moonfish 30/80 , mogę zabrać w Bieszczady.

Zabierz w Bieszczady. Ja przywioze 80 ST to porównamy. Na zdjęciu wygląda dokładnie tak jak 80 ST nawet ilosc zabkow z gumy ma taka sama :) Tylko że Moonfish ma muszle oczną. Ciekawe czy optyka okaże się podobna.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.