Skocz do zawartości
  • 0

Okular do Dobsona 8


MichałekDobson8

Pytanie

Cześć jestem tu nowy i chciałbym wiecieć jaki okular do Dobsona 8 do 

Ds: 

Planet

Mgławic

Galaktyk

Chyba że jest jeden który łączy to wszystko mój budżet to maks 700-800 zł mieszkam w Wojcieszowie koło 20 km od Jeleniej góry w dolną Śląskim. Na niebo nie mogę narzekać widziałem m42 w okularze 10mm i to tylko niebieska mgiełka a chce czegoś więcej 

A na Andromedę nie mogę nażekać ładnie ją widać 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
20 minut temu, MichałekDobson8 napisał:

Cześć jestem tu nowy i chciałbym wiecieć jaki okular do Dobsona 8 do 

Ds: 

Planet

Mgławic

Galaktyk

Chyba że jest jeden który łączy to wszystko mój budżet to maks 700-800 zł mieszkam w Wojcieszowie koło 20 km od Jeleniej góry w dolną Śląskim. Na niebo nie mogę narzekać widziałem m42 w okularze 10mm i to tylko niebieska mgiełka a chce czegoś więcej 

A na Andromedę nie mogę nażekać ładnie ją widać 

 

Temat okularów do Synty 8 przewija się tu co chwilę - sprawdź archiwum.

Ja gdyby miał wybrać tylko jeden _w tej cenie_, to byłby to ES24/68. Najczęściej właśnie go używałem z tym teleskopem.

P.S. "widzieć" i "narzekać".

Edit: A za trochę większe pieniądze, to Morpheusa 17mm.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do newtona 8" ja najczęściej używałem ES 14 mm 82 st. Zobaczysz nim sporo, jest dobrej jakości i ma szerokie pole widzenia.  Do komfortowych obserwacji ważny jest dobry okular więc jak kupisz w budżecie 700 zł cztery to powyrzucasz wszystko. Kup jeden dobry i obserwuj. 

Moim zdaniem warto kupić tą czternastkę. Widziałem je na giełdach ostatnio. Poobserwujesz tym galaktyki i mgławice. Bliżej lata jak gazowe olbrzymy wrócą na niebo to może uda Ci się kupić coś krótszego do planet.  W takim przypadku w dobrych warunkach może sprawdziłby się jakiś z przedziału 6-7 mm. Tu również poleciłbym 6,7 ES albo typowego do planet na przykład TS HR 7 mm. Daje fajne obrazy tylko pole widzenia węższe i trzeba gonić za planetą. Na pewno M42 w 8" z tym ES 14 mm robi niesamowite wrażenie - przy dobrych warunkach widać jakieś struktury.  Ja co prawda miałem GSO 8" ale to niemal to samo jeśli chodzi o właściwości obserwacyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie ES 6,7 mm to ewentualnie do planet. Nie wiem czy mam dobre wrażenie ale masz trochę ciśnienie na powiększenia co do obserwacji mgławic i galaktyk nie jest wcale najlepsze. Mgławice i galaktyki to często duże tylko ciemne obiekty. Potrzebujesz jak najwięcej światła doprowadzić do oka. Jak założysz za krótki obiektyw to guzik zobaczysz bo nie wyostrzysz. Jak piszesz, że widziałeś M42 w okularze 10 mm i to tylko mgiełka to zapewne dlatego, że po pierwsze miałeś za duże powiększenie i słabej jakości okular z zestawu. Jakbyś założył tego ES-a 14 mm to zobaczyłbyś dużo więcej. To nie jest tak że jak założysz 7 mm to zobaczysz więcej niż w 10 mm bo osiągniesz większe powiększenie. Owszem osiągniesz większe powiększenie ale ciemniejszy obraz i dużej części tej mgławicy Twoje oko już nie zobaczy a dodatkowo atmosfera zabije Ci widok i nie zobaczysz nic. 

Do planet i księżyca przy dobrych warunkach użyjesz czasem okularów z przedziału 5 mm -7 mm ale do głębokiego kosmosu ja bym doradzał lepszy okular z ogniskową 14 mm lub podobny ale z szerokim polem i dobrej jakości.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, MichałekDobson8 napisał:

 

Jest bardzo dobry.

A co do okularu planetarnego - odpuściłbym wąskie otro na rzecz czegoś z większym polem - rzadziej będziesz musiał gonić planetę w polu widzenia. Co innego jeśli masz prowadzenie.

 

Małym druczkiem - co roku latem obserwuję z okolic Janowic Wielkich.....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, marro napisał:

No właśnie ES 6,7 mm to ewentualnie do planet. Nie wiem czy mam dobre wrażenie ale masz trochę ciśnienie na powiększenia co do obserwacji mgławic i galaktyk nie jest wcale najlepsze. Mgławice i galaktyki to często duże tylko ciemne obiekty. Potrzebujesz jak najwięcej światła doprowadzić do oka. Jak założysz za krótki obiektyw to guzik zobaczysz bo nie wyostrzysz. Jak piszesz, że widziałeś M42 w okularze 10 mm i to tylko mgiełka to zapewne dlatego, że po pierwsze miałeś za duże powiększenie i słabej jakości okular z zestawu. Jakbyś założył tego ES-a 14 mm to zobaczyłbyś dużo więcej. To nie jest tak że jak założysz 7 mm to zobaczysz więcej niż w 10 mm bo osiągniesz większe powiększenie. Owszem osiągniesz większe powiększenie ale ciemniejszy obraz i dużej części tej mgławicy Twoje oko już nie zobaczy a dodatkowo atmosfera zabije Ci widok i nie zobaczysz nic. 

Do planet i księżyca przy dobrych warunkach użyjesz czasem okularów z przedziału 5 mm -7 mm ale do głębokiego kosmosu ja bym doradzał lepszy okular z ogniskową 14 mm lub podobny ale z szerokim polem i dobrej jakości.  

Czyli powiększenie to nie musi być duże żeby zobaczyć obiekt? Bo okularem 25mm nie widziałem tej mgławicy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

do 8" f/6 przydatne są okulary w granicach 12-15 mm jako podstawowy do większości DS-ów, 6 mm do planet i 25-32 mm do szerokich pół. Niektórzy zamiast (lub oprócz) 12-15 mm wolą dające jaśniejsze obrazy 17-20 mm. Rzadziej przydaje się 9 mm do kulek i galaktyk. Jak widać 3 okulary powinny wystarczyć, a 5 to już pełen wypas

 

jakie konkretne modele to już kwestia zasobów finansowych ale na pewno warto kupić dobre okulary czyli jak najlepsze w twoim zasięgu finansowym. Lepiej poczekać i kupować systematycznie lepsze okulary, niż od razu kupić kilka słabych ... przy czym droższy nie zawsze oznacza lepszy. Dobrze by było gdybyś miał możliwość przed zakupem spojrzeć przez kilka okularów by stwierdzić na czym ci najbardziej zależy tzn. jakie cechy okularów preferujesz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, MichałekDobson8 napisał:

Czyli powiększenie to nie musi być duże żeby zobaczyć obiekt? Bo okularem 25mm nie widziałem tej mgławicy 

Niemożliwe -  M42 widoczna jest już w lornetce 10x. Z okularem 25 mm masz powiększenie 50x.  W mgławicach nie chodzi tylko o powiększenie. Tak jak napisał kolega ZbyT coś w okolicach 12-15 powinno być optymalne. Ja mam teraz trochę większe lustro i większe szerokie dwucalowe okulary ale jak patrzę na M42 to okularem 20 mm widzę więcej jej szczegółów niż tym 9 mm choć oba są conajmniej przyzwoite.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.