Skocz do zawartości

Szukam obejmy dla mojego TS 70mm, macie jakieś propozycje?


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam drobny problem z moim refraktorkiem.

Używałem standardowej obejmy, na której wisiał mój TS i wyglądało to tak jak na zdjęciu.

IMG_20210317_115527.thumb.jpg.0d42d9018fc7ce93fe2db8a4876ccfae.jpgIMG_20210317_115508.thumb.jpg.153accf4120c57ed8cf479a322cf6778.jpg

Problem w tym, że ta obejma ma kilka wad. Jedną z nich było to, że poprzedni właściciel wywiercił w niej otwór (jak na zdjęciu), który nie leżał w osi i na nim mocował chyba telep do szyny. Drugą wadą jest to, że teleskop 70mm już mały nie jest a ma tylko jeden punkt podparcia i mam wrażenie, że po prostu się ugina delikatnie.

Dodatkowo ostatnio chyba za mocno dokręciłem śruby w standardowych otworach i urkuszyły się gwinty (drugie zdjęcie).

Ogólnie, to już dawno myślałem o wymianie tego rozwiązania, na podwójne obejmy z szyną na górze i na dole i tutaj pojawił się problem. W naszych popularnych sklepach nie ma praktycznie dostępnych obejm dla teleskopów 70mm. Jedyne, co znalazłem, to takie obejmy: https://deltaoptical.pl/obejmy-sky-watcher-76mm-do-teleskopu-70mm-refraktor?q=obejmy+70&from=listing

Myślałem jednak o czymś bardziej solidnym. TS np. produkuje fajne obejmy https://www.astroshop.eu/tube-clamps/ts-optics-tube-rings-90mm/p,52385, na których mógłbym z góry zamontować dodatkową szynę (np, dla asiair lub guidera), ale nie ma ich dla rozmiaru 70mm, albo nie znalazłem).

Czy naprawdę w Polsce nie można dostać solidnych obejm dla takiego refraktorka i nie za milion?

Jesteście w temacie astro sprzętu pewnie o wiele dłużej niż ja i może byście mi coś polecili? A może mam zostać przy obecnym rozwiązaniu i tylko tą oryginalną obejmę dokupić (chociaż i jej nie znalazłem :P )?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i sugestię.

 

PS. jakby ktoś miał podobne obejmy do sprzedania, to też w sumie będę zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maro21 napisał:

Obejma zamknięta ma 74,5 mm , ja zakładam ją na kamerę o średnicy 78mm trochę  na wcisk.

No właśnie te obejmy widziałem, są dostępne takie, nawet link podałem wyżej. Ale z nimi jest taki problem, że szyny/lub płyty już na górze nie zamontuje, bo tylko jedna posiada mocowanie piggyback.

Temat obejm już niemal domknąłem z @krzychb, jak to złożę, to dam jakieś fotki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.