Skocz do zawartości

Montaż


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Panowie i Panie oczywiście też,

 

Mam dylemat za jakim montażem powinienem sie rozglądać. Zastosowanie montażu, to teleobiektywy lub refraktor z ogniskową max 500-600 mm. Wszystko to w połączeniu z canonem 300d, ewentualnie kiedyś z ccd. Mam zamiar focić komety te znane i te poszukiwane. Pewnie przydałoby się goto Hmm. Zadania dla tego montażu, to prowadzić skutecznie ogniskową ok 500 mm przez ok 3min bez guidingu. Wymagana nośność to ok. 10kg.

Po przeglądzie dostępnych montaży, wybór padł na następujące opcje:

- GPD z motorami MT1 i sterownikiem Boxdrofera ( wtej chwili mogę kupić używkę za ok 4500 zł). Istnieje możliwośc sterowania z programu planetarium z wolnym GOTO.

- Losmandy GM8. Goły ok 4000 zł, z GOTO ok 8000 zł.

Inna opcja to EM200 Taka (używka pewnie min 13-15 kPLN), ale ta opcja wymaga dłuższego zbierania kasy.

Oczywiście chciałbym wydać maksymalnie niewiele i otrzymać to co chcę :D

 

Co radzicie przyjaciele ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle wczoraj w puszczy na GPD z Canonem i ogniskową prawie 800mm dało się spokojnie jechać ponad 4 minuty. Waldek chciał spróbować 10minut ale szkoda nam było czasu bo Księżyc już wyglądał zza horyzontu. Myslę, że na GPD z ogniskową 500mm da się spokojnie pojechać pod 10 minut. Pewnym problemem jest Autostar (Skysensor 2000) który jest dośc drogi ale są na rynku inne rozwiązania tego typu do GPD. Z montażami jest jak jest i jeżeli chcesz mieć jako takie gwarancje, że będzie z nim OK to lepiej kupić nowy, a nie używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle wczoraj w puszczy na GPD z Canonem i ogniskową prawie 800mm dało się spokojnie jechać ponad 4 minuty. Waldek chciał spróbować 10minut ale szkoda nam było czasu bo Księżyc już wyglądał zza horyzontu. Myslę, że na GPD z ogniskową 500mm da się spokojnie pojechać pod 10 minut. Pewnym problemem jest Autostar (Skysensor 2000) który jest dośc drogi ale są na rynku inne rozwiązania tego typu do GPD. Z montażami jest jak jest i jeżeli chcesz mieć jako takie gwarancje, że będzie z nim OK to lepiej kupić nowy, a nie używany.

 

Mirek, Goto oferuje sterownik Boxdorfera i programik sprytnego gościa. Jest tutaj

http://arnholm.org/astro/

Nie trzeba kupowac SS.

Po ekspozycji ok. 3min chciałbym robic goto o ok. kilka stopni (nie więcej).

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek, Goto oferuje sterownik Boxdorfera i programik sprytnego gościa. Jest tutaj

http://arnholm.org/astro/

Nie trzeba kupowac SS.

Po ekspozycji ok. 3min chciałbym robic goto o ok. kilka stopni (nie więcej).

Pozdrawiam

Paweł

 

 

Aaa komet chcecie szukać kolego?

Na mój chłopski rozum to zrobienie sterownika, który będzie Ci co 3 minuty przestawiał montaż o ustalone wartości nie powinno być specjalnie skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, aby SS2K był optymalny do astrofoto.

Paweł - jestem bezlitosny - dodaj jeszcze AP400 GOTO, w zeszłym roku były dwa razy na niemieckim eBay-u po ok. € 2000

 

Zdzisek,

 

Czy według Ciebie boxdorfer z gpd nie będzie skuteczny ?

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem Ci, że wolałem Boxdorfera, a zostawiłem SS2K ( jak na kalekę astronomiczną przystało)

 

A jeden z tych AP400 był właśnie z MTS3 SDI.

 

Według mnie GPDX i MTS3 SDI to optimum do astrofoto, ale to tylko dywagacje, gdyż nie astrofotografuję.

 

Myślę, że GM8 to jednak "ciut" wyższa klasa, a EM200 następne ciut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem Ci, że wolałem Boxdorfera, a zostawiłem SS2K ( jak na kalekę astronomiczną przystało)

 

A jeden z tych AP400 był właśnie z MTS3 SDI.

 

Według mnie GPDX i MTS3 SDI to optimum do astrofoto, ale to tylko dywagacje, gdyż nie astrofotografuję.

 

Myślę, że GM8 to jednak "ciut" wyższa klasa, a EM200 następne ciut.

 

Ale mi teraz dowaliłeś. I tak własnie się rodzi apetyt na coraz lepszy montaż :ha:

Dobra, może zasnę dzisiejszej nocy.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich testach montażu jestem nieco mądrzejszy (tak przynajmniej mi się wydaje :D ). A oto ich wynik 3 i 5 min przy f=400, ustawiane na biegun tylko lunetką (bez korekt) i to źle wycentrowaną (teraz jest dużo lepiej) Księżyc tak dawał, że tło nieba było białe, więc potraktowałem wyjazd szkoleniowo. Przy dłuższej ekspozycji widać już dryf, ale nie chciało mi się już tego korygować :D 100% centrum kadru:

IMG_0002a.jpg

 

 

IMG_0008a.jpg

 

Przy f=500 i 3 minutach nie ma znaczenia czy wybierzesz GP czy GM-8

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy f=500 i 3 minutach nie ma znaczenia czy wybierzesz GP czy GM-8

 

 

 

Jest jeszcze kwestia tego ze gpdx-a bedziesz miał prawie od ręki z możliwością zakupu na raty itd ( ewentualne reklamacje prawie pod samym domem ) a na gm8 poleci gotówka i zacznie sie czekanie......

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia tego ze gpdx-a bedziesz miał prawie od ręki z możliwością zakupu na raty itd ( ewentualne reklamacje prawie pod samym domem ) a na gm8 poleci gotówka i zacznie sie czekanie......

 

Pozdr

DaVe

 

Dobrze godocie!

 

Jednak takie f=500 szybko rosną i mogą za szybko wyrosnąć z GP

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych zastosowań czy wybierzesz Vixena czy Losmandy to będziesz zadowolony. A na przykładzie  Waldka czy Przemasa (który focił swoim TEC'em na moim GM8) widać, że można też w porywach na tym powiesić i coś większego.

 

Tomek,

 

Ile procent robionych fotek nadawało się do użytku ? Chodzi mi o fotki nieporuszone.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne fotki GPDXem można z pewnością robić nawet cieższym sprzętem. Jak choćby pokazuje przykład w załączonym linku.

http://members.inode.at/wasshuber/gallery/gallery.htm

Kwestia jest tylko tego, że ja nie mam ochoty tracić czasu na ustawianie st4 do każdej 3-5minutowej fotki wycinka nieba.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak takie f=500 szybko rosną i mogą za szybko wyrosnąć z GP

 

Pozdrawiam

 

A ja słyszałem że z FSQ-106 sie nie wyrasta :banan:

 

Z obecnym doświadczeniem wiem że drugi raz bym sie nie "wpakował" w zakup GM8 - Za dużo nerwów mi poszło.

Choć z drugiej strony ile radości :)

 

Paweł widze że nadmieniasz też o st4 ;) Powiedz mi jak to sie łączy z GP-DX'em ?

 

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci powim, to Ci powim, ale Ci powim:

 

Cokolwiek kupisz - i tak kiedyś zamienisz na większe.

 

Zdzisek,

 

Jakbym miał kasę, to kupiłbym np. AP 900 :D, a tak człowiek sie musi martwić co zrobić, żeby było dobrze za "małe" pieniądze. Choć te małe to dla nas niestety duże !

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.