Skocz do zawartości

Montaż


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

A może System Mela Bartelsa??? PTL właśnie sprząta na strychu...

Możesz podpiąć webcamowego autoguidera, a wtedy czas expo wydłuża się do "zaświetlenia kliszy"...

Mój mont - totalna samoróbka (fotki gdzieś w ATMie przy okazji przekładni śrubowej LJ) spokojnie przy bezwietrznej pogodzie pozwala prowadzić 10'. Gdyby dobrze ustawić biegun to i z godzinę pociągnie - jemu to obojetne.

Poza tym "Melon" ma całą masę użytecznych narzędzi do astrofoto nawet bez autoguidera no i pełne goto, sterowane z własnej bazy danych lub planetarium - sprawdzone działa wyśmienicie.

Zakładając dobrej klasy silniki (np. niemieckie SECMy) to taki system można powiesić nawet na kiju od szczotki (typu soligor) i będzie ok. Używany mont typu GPD, jeśli nie ma tragicznego luzu na ślimacznicach będzie ok., a nawet jeśli będzie miał to w "Melonie" jest programowe jego kasowanie. Przy lekkiej wprawie, monta można tak ustawić, żeby nie występował obrót pola, a luzy się kasowały (korekty autoguidera w jednym kierunku).

Polecam do przemyśleń jako opcję przejściową na już!

Koledzy mają rację: czego byś nie kupił i tak kiedyś będzie za mało... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może System Mela Bartelsa??? PTL właśnie sprząta na strychu...

 

 

Nie to żebym marudził ale po ostatnich Kudłaczach jak zobaczyłem Bartelsa rozwleczonego na wielkim stole to nieco skorygowałem opinie na ten temat. Może to dobry pomysł ale tylko w wypadku pracy stacjonarnej w obserwatoirum.

 

Na wyjazdy to jest absolutne nieporozumienie.

Zresztą Paweł myśle się wypowie w tej materii bo bartelsa miał już jakiś czas ;)

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Bartels jest bardzo dobry jednak do pracy stacjonarnej. Przerabiałem ten temat z eq6.

PS. Jakby ktos chciał kupić okazjonalnie, to mam na stanie Bartelsa by PTL :Salut:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

 

Ile procent robionych fotek nadawało się do użytku ? Chodzi mi o fotki nieporuszone.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Paweł,

Trudno mi to w tej chwili powiedzieć, bo nie mam statystyk, ale na pewno Przemas odrzucał jakieś fotki, trzeba by się go spytać ile. Mi też wychodziło sporo poruszonych ale do tej pory nie miałem właściwej przeciwwagi i z rozmowy z Michałem Witkowskim wynika, że za słabo zaciskałem sprzęgłą. czasami musiałem wywalić połowę, ale zdarzyło mi się że na 10 tylko jedną. Mam nadzieję, że pogoda dopisze to zobaczymy to w Bieszczadach. Trzeba wziąc pod uwagę, że ciągle się uczę wszystkiego

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.