Skocz do zawartości

Pierwsze światło RASA 8"


Auron

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Mam do Was pytanie, ponieważ zacząłem przygodę z RASA 8" wczoraj miałem okno pogodowe i uchwyciłem fragment Łańcucha Markariana jak zrobić do tego sprzętu Darki i Biasy, ażeby poniższe zdjęcie i te robione w przyszłości nie były tak bardzo zaszumione? Dzięki z góry za wszelkie podpowiedzi.  

 

Sprzęt: Rasa 8 + ZWO 294 MC Pro na NEQ6  godzinka ekspozycji. Minutowe klatki. 

 

169413456_760823898153333_692921379123546349_n.jpg

168839691_363099148302938_649517382216968965_n.jpg

Edytowane przez Auron
  • Lubię 7
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

A co maja do tego szumu darki i biasy? Masz cztery razy za mało materiału...

Masz rację Maćku. Szukam sposobu do instalacji guidera tego co mi podesłałeś. Mój montaż daje radę do 1m.20 sek bez gudidowania. Zobaczymy, będę dalej zbierał fotony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiału jest wystarczająco, by pokazać coś lepszego z RASA niż to tutaj.

Najgorsze co tu masz to walking noise. Musisz robić z tą kamerką dithering, i to solidny.

Zalecam co najmniej co 3 klatkę. Ten materiał jest do kosza.

 

 

Darki - zakrywasz w nocy jakimś nakryciem telepa i robisz, byle grubo i szczelnie, a najlepiej to je zrobić zanim się zacznie focić, z kamerką odłączoną od telepa.

Flaty - polecam panel luminescensyjny z Alli.

Na początek - nie wiem czy masz, ale obowiązkowo załatw sobie dew shield, a wtedy i darki i flaty będą dużo prostsze, a foto też skorzysta.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać moc w teleskopie, ale tutaj przede wszystkim brakuje flata. A darki i biasy najprościej zrobisz odkręcając kamerę od teleskopu i zakrywając jej chip.

Z flatami jest największy kłopot więc jeśli nie masz dużego, świecącego panela, żeby szczelnie położyć na odrośniku zostają skyflaty na czystym niebie.

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Ten materiał jest do kosza.

Bez przesady, szkoda, dopal 3x tyle i wykorzystaj.

 

Tylko najpierw zbierz darki i biasy, a po zrobieniu flatów już nie rozkręcaj setupu.

Darki i biasy starczą na rok, dwa, a flaty trzeba robić po każdym rozkręceniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Materiału jest wystarczająco, by pokazać coś lepszego z RASA niż to tutaj.

Najgorsze co tu masz to walking noise. Musisz robić z tą kamerką dithering, i to solidny.

Zalecam co najmniej co 3 klatkę. Ten materiał jest do kosza.

 

 

Darki - zakrywasz w nocy jakimś nakryciem telepa i robisz, byle grubo i szczelnie, a najlepiej to je zrobić zanim się zacznie focić, z kamerką odłączoną od telepa.

Flaty - polecam panel luminescensyjny z Alli.

Na początek - nie wiem czy masz, ale obowiązkowo załatw sobie dew shield, a wtedy i darki i flaty będą dużo prostsze, a foto też skorzysta.

Dzięki Kuba za merytoryczną odpowiedź, ale czy bez guidescope zrobię dithering? PHD, ażeby wyliczył mi image scale potrzebuje dane guidera rozumiem, że mogę podać dane RASY?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzędziel napisał:

Widać moc w teleskopie, ale tutaj przede wszystkim brakuje flata. A darki i biasy najprościej zrobisz odkręcając kamerę od teleskopu i zakrywając jej chip.

Z flatami jest największy kłopot więc jeśli nie masz dużego, świecącego panela, żeby szczelnie położyć na odrośniku zostają skyflaty na czystym niebie.

Bez przesady, szkoda, dopal 3x tyle i wykorzystaj.

 

Tylko najpierw zbierz darki i biasy, a po zrobieniu flatów już nie rozkręcaj setupu.

Darki i biasy starczą na rok, dwa, a flaty trzeba robić po każdym rozkręceniu.

 

Również dziękuję za podpowiedź :) na chwilę obecną zrobię darki i biasy oraz oczywiście dozbieram materiału. Kurde nie wiem, czy nie targnąłem się z motyką na Księżyc nomen omen, ale uwielbiam ten teleskop. 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Auron napisał:

Dzięki Kuba za merytoryczną odpowiedź, ale czy bez guidescope zrobię dithering? PHD, ażeby wyliczył mi image scale potrzebuje dane guidera rozumiem, że mogę podać dane RASY?

oczywiście, musisz wybrać Direct guider, lub direct mount guide w programie do robienia sesji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Bez przesady, szkoda, dopal 3x tyle i wykorzystaj.

jak kto chce, ale walking noise się nie pozbędzie i to dla mnie wyklucza jakieś sensowne prace nad materiałem. Pracowałem na tej kamerce, dla mnie to kosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee ... dithering sporo robi w Canonach .. ale w chlodzonych kamerach - aż tak to nie sądze ...  @Grzędziel dobrze gada ... z kalibracją tego materiału o wiele lepiej to wyjdzie (same darki bardzo dużo dadzą) - co prawda nie mistrzowsko ... ale nie wrzucajmy do kosza każdego złego materiału .. każdy od czegoś zaczyna i niech ma w swojej biblioteczce - na pamiątkę ... strasznie nie lubię tej krytyki "do kosza" ... do kosza to sobie można wywalić smartfona na którym siadłeś ... a nie ileś godzin pracy nad materiałem .. weźcie pod uwagę to, że każdy z Was nie został od razu mistrzem pix-a gimpa i w ogóle sesji którą robicie ... ubijacie tylko młodych takimi twierdzeniami "do kosza" ... ehhhhh 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.