Skocz do zawartości

MAK OMC250 F-9 Klevtsov-Cassegrain.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Przedstawiam mój nowy nabytek.Teleskop Maksutov Klevtsov-Cassegrain OMC250 F-9 Hilux 97% , marki ORION U.K.

To czwarty Mak wysokiej jakości w mojej aktualnej kolekcji.Aktualnie na stanie posiadam dwa Maki Intesy Cassegrainy Ruttena 5" F-10 , 7" F-10 i dwa Maki ORION OMC 200mm F-20 i 250mm F-9.

Piękny Teleskop w stanie niemalże sklepowym.Bardzo lekki i kompaktowy jak na sporą już Aperturę 10". Teleskop waży tylko 9kg , więc może być z powodzeniem użytkowany na montażach klasy EQ5 , itp.

Mamy Święta a ja w domku przeprowadzam na spokojnie trochę serwisu.Regulacja i czyszczenie wyciągu , przedmuchanie optyki z delikatnego kurzu , itp.

Teleskop w wyśmienitym stanie wizualnym i optycznym.Posiada dovetaila przykręconego po długości OTA w stylu-standardzie Vixen.Jest oryginalna papierologia , instrukcja z opisem instrumentu.Z tyłu celi uchylne otwory do szybkiego zrównania temperatury z otoczeniem.Wyciąg Crayford pracuje jak po masełku.Po zastosowaniu dedykowanego korektora do astrofoto ORION U.K. otrzymujemy Astrograf ze światłem F-5.

Teleskop prezentuje się wyśmienicie , teraz czas na testy na niebie.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=61924

Przydał by się teraz Mak Intesa MN106 10" F-5,5 lub Intes MAK MN 12".:)

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

O1.jpeg

O2.jpeg

O3.jpeg

O4.jpeg

O5.jpeg

O6.jpeg

O7.jpeg

O8.jpeg

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Pawle.

Zapraszam na Zlot Kudłacze 2021.Wtedy będzie okazja pooglądać tym Teleskopem.Firma ORION U.K. wykonywała te maszynki w dość krótkim czasie.Były trzy modele: 250mm F-9 , 300mm F-9 i 350mm F-9.Szukać ich teraz jak ze świeczką , ten zakup to był fart roku.Kobiety chyba bardziej dbają o sprzęt.Teleskop sprzedała mi dziewczyna , miłośniczka Astronomii z Wielkiej Brytanii.:)

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Krzysztofie.

Tak jest w istocie , leciutka OTA 10" , aż miło się przenosi , taka Apertura i taka mała waga.

Teleskop na stanowisku bojowym.:) Będą pierwsze testy w praktyce.Założyłem mu szukacz GSO kątowy 50mm i czekam aż zapadnie zmrok.:)

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

O9.jpeg

O10.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witajcie.
Mak OMC250 F-9 skolimowany.Dzisiaj w Krakowie trochę dziur w chmurach.Potwierdzam , Gwiazda Vega w Lutni jest biała , Teleskop nie zażółca obrazu jak Maki-Klevtsov TAL.Moim zdaniem to najlepsza wersja tego systemu w wersji ORION U.K.Znam inne Maki-Klevtsow TAL np. 8" , kiedyś takowym też oglądałem.Materiał widać użyty na korektor przed LW jest lepszy pod tym względem , iż nie wprowadza zażółcenia obrazu , warstwy Hilux 97% też robią swoją bardzo dobrą robotę.Epsilonki w Lutni podzielone z okularem TV Panoptic 41mm przy około 55X Pow. :D Dobry kontrast i czarne tło nieba , M13 z mojego balkonu też wygląda bardzo ładnie.Gwiazdy w całym polu widzenia z okularem TV Panoptikiem 41mm punktowe do diafragmy , nie tak zjechane na brzegach jak np. w standardowym 10" SCT F-10.Tu mamy dużo lepszą korekcję szerokiego pola.Uzyskane pole wypadkowe z TV Panoptic to około 1,25* pola , jest świetnie i to naprawdę bardzo dobry sprzęt.Czekam dzisiaj na Jowisza , może dzisiaj pogoda dopisze.Miałem go sprzedać na giełdzie Astronomie DE , ale jednak się nie spieszę.Kiedyś kosztował około 5200 EURO i był swego rodzaju Hitem.Stan Teleskopu i Optyki Sklepowy. :D Nie przyjdzie mi łatwo pożegnać się z tak dobrym Teleskopem.Choć mam już inne następne plany sprzętowo-zakupowe.Teleskop jest super lekki jak na 10" i mobilny , pracuje swobodnie na montażu Klasy EQ5.To jego dodatkowe zalety i atuty.Na tą chwilę to było by chyba na tyle.Po pooglądaniu Planet i Księżyca przy dobrym Seeingu opiszę moje wrażenia i spostrzeżenia.Teleskop 10" na Planety czy Księżyc , to już aperturowo spory sprzęt i wymaga na pewno dobrych warunków Seeingowych.Sezon przed nami , planowałem jeszcze jeden zakup i coś innego będę musiał puścić w Świat.Teleskop raczej pozostanie ze mną w tym letnim sezonie.Może na jesień wykonam zamierzane dalsze wymiany sprzętowe.
To jest to co lubię najbardziej , testy i oglądanie nowym sprzętem , potem sprzedaż i zakup kolejnego na nowe testy i nowe doznania , wymiana coraz to na przeróżne i nowe w użyciu mało mi znane sprzęty to to co dodaje mi cały czas motoru napędowego do działania i poznawania nowych sprzętów w praktyce.Taki już jestem , nie potrafię za długo usiedzieć przy jednym sprzęcie i cały czas mnie dopada myśl zakupu czegoś nowego i mi nie znanego.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.