Jump to content
 • 0

Jak najłatwiej stwierdzić i skorygować astygmatyzm w Newtonie?


Question

Powolutku zaznajamiam się z możliwościami mojego nowego Newtona 8" (tylko obserwacje wizualne) i po prostej kolimacji metodą "na gwiazdę" zauważam problem z ostrością, szczególnie przy okularze o mniejszej ogniskowej (9mm). Przy okularze z większą ogniskową i przy sprawdzeniu przez inną osobę problem też występuje, więc wykluczam wadę okularu albo mojego wzroku. O ile dobrze rozumiem, to mogę mieć problem z astygmatyzmem w systemie optycznym teleskopu.  Poniżej obrazek poglądowy i opis.

 

astygmatyzm.png.6a236540612de9b464857dd361fc411b.png

 

Przy najlepszej ostrości jaką udaje mi się uzyskać gwiazda wydaje się mieć nierówny kształt (1), za to przy delikatnym przesuwaniu wyciągu od miejsca, w którym uzyskuję najlepszą ostrość gwiazda rozciąga się w wydłużony owalny kształt (2), a przesuwając w drugą w podobny kształt ustawiony prostopadle do poprzedniego (3).

 

Natknąłem się w paru miejscach na sugestie, że może to wynikać ze zbyt ciasnego zamontowania LG albo ze złego ustawienia LW.

 

Jak stwierdzić który element powoduje astygmatyzm i jak najłatwiej naprawić ten problem? Jak wy sobie z tym radzicie? Są może jakieś metody albo przyrządy do kolimacji, które wykryją tę wadę, czy muszę rozkręcać LG i grzebać przy LW metodą "na chybił trafił"? Dobrze rozumiem, że zwykłe kolimatory (laser/cheshire) nic tu nie pomogą?

Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Astygmatyzm ładnie wychodzi na rozogniskowanej gwieździe - zamiast koła z cieniem lustra wtórnego w środku będziesz miał jajo albo jakieś nieregularne kształty. Miałem kiedyś Newtona z giełdy i miał astgmatyzm bo poprzedni właściciel jak mył lustro to włożył je bez trzech podkładek (mniejsze lustra czyli np. 8" powinny być podparte w trzech punktach). Inną przyczyną może być ściśnięte lustro główne gumowymi "ogranicznikami" - łatwo to sprawdzić i poluzować. Więcej roboty jest w przypadku lustra wtórnego ale przerabiałem kilka Newtonów i w każdym ten element był akurat bezproblemowy. Jeśli chodzi o sprawdzenie astygmatyzmu jakimś przyrządem to jest coś takiego jak Ronchi Eyepiece, ale tym nie zawracałbym sobie głowy tylko zaczął od sprawdzenia lustra głównego. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.