Jump to content

Recommended Posts

Cześć,

jestem szczęśliwym posiadaczem Newtona 8" na Dobsonie i mam za sobą troszkę obserwacji. Pozwoliło mi to zauważyć pewne braki sprzętu, nad którymi chciałbym popracować. Jednym z takich mankamentów jest zbyt płynny obrót teleskopu wokół osi pionowej. O ile podczas śledzenia obiektu jest to niezastąpione, to gdy obserwujemy z żoną i się wymieniamy, jest to prawdziwa zmora. Wystarczy lekko trącić wyciąg, a teleskop ucieka z pola widzenia i po obiekcie...

 

Chciałbym zamontować w podstawie jakiś hamulec. Na tę chwilę myślę o wbiciu w górny talerz podstawy (mniej więcej pod półką na okulary) nakrętkę pazurkową, a w nią wkręcić śrubę z gałką, którą mógłbym delikatnie wkręcać, aby zabezpieczyć teleskop przed obrotem podczas zmiany obserwatora/sięgania po coś itd.

 

Pytanie do doświadczonych Kolegów: macie na to jakieś patenty? Chętnie posłucham pomysłów, nawet tych dziwnych!

 

Pozdrawiam,

Piotrek Zieliński

Link to post
Share on other sites

Tak, mam GSO. Wydaje mi się, że dobrze to zmontowałem. Kurde, zmontowałem trzy kuchnie z IKEA to chyba to też bym ogarnął, ale teraz jak Ty pytasz to zaczynam mieć wątpliwości. Sprawdzę to jeszcze jutro w ciągu dnia.

Link to post
Share on other sites

IMG_20210408_061035.thumb.jpg.bf69f305995464b0156bd05f637c42e1.jpgMam Gso 10" i jak mocniej dokręcisz to nawet przy wymianie okularów nie stracisz ustawienia teleskopu.

Tak jak wspomniał kolega upewnij się iż poprawnie złożyłeś dół a w szczególności zestaw do regulacji oporu obrotu.

Tam jest taka tulejka dystansowa i ktoś na tym forum lub sąsiednim miał problem bo była za długa i dokręcenie nie powodowało zwiększenia oporu (u mnie tuleja nie wystaje poza płytę).

Edited by PQS
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Sprawdziłem. Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem zbyt długiej tulei.

Zastanawiam się jednak nad wygodą takiego rozwiązania. Ciężko by mi było sięgnąć do tego pokrętła siedząc przy okularze. A gdyby mieć taki hamulec pod półką z okularami to można by tym sterować nie odrywając oczu od okularu.

Edited by Piotrek Zieliński
Link to post
Share on other sites
25 minut temu, Piotrek Zieliński napisał:

Sprawdziłem. Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem zbyt długiej tulei.

Zastanawiam się jednak nad wygodą takiego rozwiązania. Ciężko by mi było sięgnąć do tego pokrętła siedząc przy okularze. A gdyby mieć taki hamulec pod półką z okularami to można by tym sterować nie odrywając oczu od okularu.

W sytuacji kiedy ta tuleja jest dopasowana, w zasadzie nie musisz tam sięgać siedząc przy okularze. Ustawiasz siłę tarcia na poczatku obserwacji i teleskop się nie rusza nieproszony.

Link to post
Share on other sites

Nie słyszałem o zbyt długich tulejach. Sprawdź czy  nie zamontowałeś odwrotnie dolnych płyt Dobsona. Do którejś tuleja powinna pasować idealnie. 

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy tulejka nie oparła się o blachę od łożyska wałeczkowego ( tego między płytami). Tuleja powinna wejść aż w otwór w drugiej płycie (dolnej).

Na zdjęciu drugim przypadek gdy tuleja się oparła i wystaje.

IMG_20210408_184639.jpg

IMG_20210408_184657.jpg

Edited by PQS
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.