Skocz do zawartości

Usprawnienie Dobsona


Piotrek Zieliński

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem szczęśliwym posiadaczem Newtona 8" na Dobsonie i mam za sobą troszkę obserwacji. Pozwoliło mi to zauważyć pewne braki sprzętu, nad którymi chciałbym popracować. Jednym z takich mankamentów jest zbyt płynny obrót teleskopu wokół osi pionowej. O ile podczas śledzenia obiektu jest to niezastąpione, to gdy obserwujemy z żoną i się wymieniamy, jest to prawdziwa zmora. Wystarczy lekko trącić wyciąg, a teleskop ucieka z pola widzenia i po obiekcie...

 

Chciałbym zamontować w podstawie jakiś hamulec. Na tę chwilę myślę o wbiciu w górny talerz podstawy (mniej więcej pod półką na okulary) nakrętkę pazurkową, a w nią wkręcić śrubę z gałką, którą mógłbym delikatnie wkręcać, aby zabezpieczyć teleskop przed obrotem podczas zmiany obserwatora/sięgania po coś itd.

 

Pytanie do doświadczonych Kolegów: macie na to jakieś patenty? Chętnie posłucham pomysłów, nawet tych dziwnych!

 

Pozdrawiam,

Piotrek Zieliński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20210408_061035.thumb.jpg.bf69f305995464b0156bd05f637c42e1.jpgMam Gso 10" i jak mocniej dokręcisz to nawet przy wymianie okularów nie stracisz ustawienia teleskopu.

Tak jak wspomniał kolega upewnij się iż poprawnie złożyłeś dół a w szczególności zestaw do regulacji oporu obrotu.

Tam jest taka tulejka dystansowa i ktoś na tym forum lub sąsiednim miał problem bo była za długa i dokręcenie nie powodowało zwiększenia oporu (u mnie tuleja nie wystaje poza płytę).

Edytowane przez PQS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem zbyt długiej tulei.

Zastanawiam się jednak nad wygodą takiego rozwiązania. Ciężko by mi było sięgnąć do tego pokrętła siedząc przy okularze. A gdyby mieć taki hamulec pod półką z okularami to można by tym sterować nie odrywając oczu od okularu.

Edytowane przez Piotrek Zieliński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotrek Zieliński napisał:

Sprawdziłem. Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem zbyt długiej tulei.

Zastanawiam się jednak nad wygodą takiego rozwiązania. Ciężko by mi było sięgnąć do tego pokrętła siedząc przy okularze. A gdyby mieć taki hamulec pod półką z okularami to można by tym sterować nie odrywając oczu od okularu.

W sytuacji kiedy ta tuleja jest dopasowana, w zasadzie nie musisz tam sięgać siedząc przy okularze. Ustawiasz siłę tarcia na poczatku obserwacji i teleskop się nie rusza nieproszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy tulejka nie oparła się o blachę od łożyska wałeczkowego ( tego między płytami). Tuleja powinna wejść aż w otwór w drugiej płycie (dolnej).

Na zdjęciu drugim przypadek gdy tuleja się oparła i wystaje.

IMG_20210408_184639.jpg

IMG_20210408_184657.jpg

Edytowane przez PQS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.