Skocz do zawartości

Kamerka astro przy mikroskopie


luzikos

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o podłączenie, to sprawdź, czy Twoja kamerka ma gwint C-mount. Tzn. pewnie ma nosek 1.25", ale może on być na tym gwincie do kamerki przykręcony. C-mount to standard używany m. in. w kamerkach przemysłowych CCTV:

https://en.wikipedia.org/wiki/C_mount

Mikoskopy i adaptery do kamer w ich używanych też je stosują, przynajmniej jako opcję. Prawdopodobnie będzie musiał wkręcić w gwint kamerki odpowiedni nosek adaptera do złączki projekcyjnej w mikroskopie lub owa złączka będzie już miała ten gwint.

 Sam mikroskop musi mieć głowicę tzw. trinokularową, z gniazdem do mocowania kamery. Z drugiej strony w tańszych konstrukcjach spotkałem się z mocowaniem kamery na jednym z okularów standardowej głowicy binokularowej (do obserwacji). Przejrzyj po prostu katalogi dostawców mikroskopów, np. Delty i zobacz, jakie tam są rozwiązania i akcesoria montażowe. Teoretycznie, jeśli dany producent używałby w adapterze nosków większej średnicy niż 1.25", można by po prostu okleić nosek Twej kamery taśmą. Z tego co wiemna ogół jest odwrotnie, czyli nie bedzie pasować (np. w mikroskopie będzie tuleja 30mm). Tak więc trzymałbym się tego gwintu C-mount jako wspólnego, kompatybilnego złącza dla obu systemów.

 Pamietaj, że te kamerki w mikroskopach pracują optycznie w trybie projekcji okularowej, czyli kamerka bez obiektywu jest podłączona w pewnej odległości do okularu projekcyjnego. Który "siedzi" w gnieździe nasadki trinokularowej bądź w tulejce do podpiecia kamery tamże montowanej. W przypadku tych ersatz-rozwiązań z kamerą podpinaną do 1 z okularów obserwacyjnych okular wizualny jest tu zaadaptowany do roli projekcyjnego.

 Osobna sprawa, to czy Twoja kamerka obsługuje właściwy zakres czasów migawki, by pracować z mikroskopem. Tu praktyczne czasy ekspozycji będą na ogół poniżej 1 sekundy, ale też mogą się zmieniać w dość szerokim zakresie, zależnie od powiększenia mikroskopu i użytego oświetlacza. Nie sadzę, aby to było w praktyce problemem, ale sprawdź, w specyfikacji, czy Twoja kamerka obsługuje krótkie czasy, np. 1/100-1/250s (nie patrzyłem, czy to planetarka czy DS-ówka).

 Ostatnie zagadnienie do wzięcia pod uwagę: na szczęście niesporczaki są małe. Możesz użyć mikroskopu w świetle przechodzącym (stereoskopowego w odbitym świetle też, ale chyba będzie droższy). Niemniej nie zdziw się, przy największych powiększeniach, że pojawi się problem głębi ostrości. Tu dochodzimy do wady kamerki astro użytej z mikroskopem: jej oprogramowanie nie daje możliwości stackowania zdjęć o różnej płaszczyźnie ostrości (Z-stacking). Z automatu więc jesteś ograniczony do małych powiększeń, w których korzystanie z tej funkcji nie będzie konieczne. Tzn. cały obiekt będzie się mieścił w głębi ostrości na jednej klatce. Też nie wiem, czy w praktyce okaże się to problemem, czy nie. Niesporczaki miałem kiedyś "pod lupą", ale nie optyczną. Elektronowy skanningowy był w robocie :laughing1:

Pozdrawiam

-J.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu (link do tematu) połączyłem kamerkę astro (kolorowa Blackfly) bezpośrednio z tanim obiektywem mikroskopowym PZO 10x/0,24 (zatem fotografia niejako "w ognisku głównym"). Nie mam akurat zdjęcia tej kombinacji, ale kamerka z obiektywem była na statywie przy stole, a przed nią szkiełko podstawowe z nakapanym celem trzymane mniej więcej pionowo w "trzeciej ręce" do lutowania. Oświetlenie zwykłą lampką z boku. Wbrem pozorom ustawienie ostrości i przesuwanie celu nie sprawiały problemów.

 

Coś tam wyszło:

 

(ujęcia z PZO od 2:16, wcześniej zwykły obiektyw foto z pierścieniami makro):

 

Pierwotniaki z PZO:

 

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jarek napisał:

Tu dochodzimy do wady kamerki astro użytej z mikroskopem: jej oprogramowanie nie daje możliwości stackowania zdjęć o różnej płaszczyźnie ostrości (Z-stacking).

 

Też napotkałem ten problem (post) i użyłem darmowego programu CombineZ (oczywiście musiałem najpierw ręcznie przesuwać obiekt i zarejestrować serię klatek z ostrością w różnych miejscach). Efekt zadowalający (oko owadziego truchła):

 

oko.jpg.a3fd5bb4e130e24ca896a9755eedab44.jpg

 

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.