Skocz do zawartości

Asymetryczna dyfrakcja


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Testowałem użycie okularu z krzyżem niepodświetlonym do prowadzenia teleskopu z aparatem fotograficznym piggy-back.

Użyłem refraktorka SkyLux 70/700, okularu Plossl 6.5 mm.

Ustawiam ostro gwiazdę. Rozogniskowuję ją.

Po rozogniskowaniu w kierunku oddalenia okularu od obiektywu dostaję piękne krążki dyfrakcyjne, koncentryczne, jak tarcza strzelnicza. Gdy rozogniskowuję sprzęt "w drugą stronę" (za bardzo zbliżając okular do obiektywu) dostaję PLACKI DYFRAKCYJNE, jednolicie rozmyte tarcze bez żadnych koncentrycznych kółek. Czy to jest objaw jakiejś złej korekcji?

Obiektyw jest achromatyczny, ktoś na forum pisał, że Fraunhofera.

 

:Salut:

 

Był już podobny post ale dotyczył Newtona. Diagnoza była - aberracja sferyczna.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem użycie okularu z krzyżem niepodświetlonym do prowadzenia teleskopu z aparatem fotograficznym piggy-back.

Użyłem refraktorka SkyLux 70/700, okularu Plossl 6.5 mm.

Ustawiam ostro gwiazdę. Rozogniskowuję ją.

Po rozogniskowaniu w kierunku oddalenia okularu od obiektywu dostaję piękne krążki dyfrakcyjne, koncentryczne, jak tarcza strzelnicza. Gdy rozogniskowuję sprzęt "w drugą stronę" (za bardzo zbliżając okular do obiektywu) dostaję PLACKI DYFRAKCYJNE, jednolicie rozmyte tarcze bez żadnych koncentrycznych kółek. Czy to jest objaw jakiejś złej korekcji?

Obiektyw jest achromatyczny, ktoś na forum pisał, że Fraunhofera.

 

:Salut:

 

Był już podobny post ale dotyczył Newtona. Diagnoza była - aberracja sferyczna.

 

Janusz mi to już kiedyś tłumaczył i z tego co pamiętam diagnoza była identyczna, to aberracja sferyczna kiepskiego obiektywu jest za to odpowiedzialna :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja go używam jako luneta prowadząca do ręcznego astro-foto. Tubajest lekka więc nie powiększa istotnie masy całości. Okular Plossl 6.5 mm z krzyżem i rozogniskowana gwiazda - co nie wymaga podświetlenia krzyża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.