Skocz do zawartości

Nikon D5100 i jego dziwne halo


Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

Cześc, mam problem z moim astrorejestratorem, jakim jest Nikon D5100. Korzystając z okazji, że było piękne bezchmurne niebo postanowiłem zrobić przegląd folii słonecznej i machnąć zdjęcie Słońca. Jakież było moje zdziwienie, gdy po podniesieniu ekspozycji zobaczyłem taki widok:

CLS.jpg

 

Myślę sobie, filtr jest w clip oprawie 3D, pewnie jest jakiś problem z osiowością. Wyciągam filtr, robię kolejną klatkę, na "czystą matrycę" i okazuje się, że jest niewiele lepiej:

 

Full Spectrum.jpg


(plik Full spectrum.jpg). No to rozbebeszyłem aparat, jak już go rozbebeszyłem, to wstawiłem z powrotem filtr uv-ir cut, poskładałem do kupy, i zanim słońce zaszło za budynkami zrobiłem ostatni strzał. Jest jakby lepiej, ale nadal problem występuje:

Baader UV-IR cut.jpg

 

Zrobiłem jeszcze zdjęcie Nikonem D7100 żeby wykluczyć obiektyw jako winowajcę i tam było wszystko ok.

I tu pytanie do Was, co to może być? Przesunięcie matrycy względem osi optycznej obiektywu? jakiś odblask? 

Liczę na Waszą pomoc ;)

Edytowane przez Zlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z Nikoniarzy nie ma pomysłu? @sidiouss ? @MateuszW ? Mój trop jest taki, że montując moduł matrycy musiałem go dokręcić nie do końca idealnie w osi optycznej. Czy Wy modyfikując swoje nikony zaznaczaliście ułożenie modułu matrycy w trzewiach aparatu zanim ją wykręciliście? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam pomysłu, co to jest. Jak jest zmodyfikowany aparat, na full spectrum, czy jest jakiś filtr zastępczy?

Ogólnie to matrycy w tym modelu raczej nie da się źle założyć, nie ma tam możliwości regulacji. Jeśli jest jakiś luz na boki, to to nie będzie miało większego znaczenia.

Na trzecim zdjęciu raczej masz taki sam problem, tylko Słońce ciemniejsze i przez to mnie widać.

Jaki to teleskop? Jest coś jeszcze w torze np kątówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to było ustawienie matrycy. Moduł ma ograniczenia montażowe (cienkie strzałki) i nie jestem do końca pewien, czy przy poprzednim montażu dolegał do nich idealnie. Rozebrałem jeszcze raz, usunąłem baadera i złożyłem do kupy zwracając szczególna uwagę żeby moduł matrycy dobrze przylegał w tych trzech miejscach.

image.png.5054fc0e4fd5a1de1bf85d4908c857ec.png

 

Zanim przyszły chmury i burza udało mi się zrobić zdjęcie, aparat full spectrum, obiektyw tamron 150-600, żadnych filtrów pośrednich. Jakieś tam halo dookoła Słońca jest, ale nie ma tego odblasku, który był wcześniej. 

DSC_4563.thumb.jpg.f77b67ab440954bbc7f2281ad8f54f25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Zlew napisał:

Wydaje mi się, że to było ustawienie matrycy. Moduł ma ograniczenia montażowe (cienkie strzałki) i nie jestem do końca pewien, czy przy poprzednim montażu dolegał do nich idealnie. Rozebrałem jeszcze raz, usunąłem baadera i złożyłem do kupy zwracając szczególna uwagę żeby moduł matrycy dobrze przylegał w tych trzech miejscach.

Tak, to powinno dolegać do wskazanych wypustek, ale też nie sądzę, żeby wpływało to na pojawienie się halo.

Natomiast baader może być winny - ten filtr niestety daje odblaski na jasnych gwiazdach, widziałem takie zdjęcia w sieci, natomiast nigdy nie widziałem z niego Słońca, ale to całkiem możliwe, że właśnie tak wygląda odblask na nim. Bierz pod uwagę, że Słońce na Twoich zdjęciach jest przepalone i gdy ustawisz poprawne parametry, to odblask będzie słabo widoczny. Przykładowo nawet  Powermate 2,5x dołożony w tor optyczny powoduje odblaski na Słońcu, ale widoczne dopiero po jego przepaleniu, a przy foceniu tarczy nie ma tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr był pierwszym podejrzanym. Ale wczoraj robiłem także zdjęcie "full spectrum" i też wystąpił ten odblask. Parametry tych zdjęć wczoraj i dzisiaj były takie same, czasy, ISO i tak dalej...

image.png.8c7fbc388f41eec95297fa15991b0097.png

Dziwna sprawa, niemniej jednak ustąpiła, zobaczymy, czy na zdjęciach gwiazd będą występowały jakieś artefakty. 

Dzięki za uwagi dotyczące odblasków, będę się musiał przyjrzeć temu tematowi bliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.