Skocz do zawartości

Jasny meteor (bez "ogona") 2021-06-21 nad centralną Polską


jacmu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

W dniu dzisiejszym ok godz. 0:38 (w nocy z 20 na 21 czerwca) Zobaczyłem dość jasny (oceniam że był kilka razy jaśniejszy niż Alkaid w dyszlu Wielkiego Wozu, niedaleko którego, z mojej perspektywy przeleciał, odniosłem wrażenie, ze poza Księżycem nic na aktualnym wtedy niebie nawet nie umywało się do tego z jasnością), ale dziwny meteor (przynajmniej tak mi się wydaje).

 

Obserwacja wykonana okolic Końskich (mniej więcej 51° 13' N 20° 24' E) w kierunku ~ WNW.

 

Lot mniej więcej na tle Psów Gończych, gdzieś spomiędzy wspomnianego Alkaida a γ Boo w stronę mniej więcej Małego Lwa (?)

 

Dziwny dla mnie z kilu powodów:

  1. Nie miał za sobą smugi
  2. Był dość wolny (raczej nie widziałem całego lotu), a trwało to ponad sekundę (?) (to ew może tłumaczyć brak smugi)
  3. Nie był punktowy jak gwiazdy, raczej wydawał się "piłeczką" (nie punktem)

 

Czy ktoś może też widział to coś?

 

Edit:

Dodam jeszcze, ze lot widziałem na przestrzeni ok 15, góra 20 stopni

Edytowane przez jacmu
długość lotu
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówisz o czymś w rodzaju flary Iridium to na pewno nie było to. Flary widywałem dawniej dość często. Tu nie było typowego pojaśnienia, max jasności i pociemnienia.

 

Poza tym nie widziałem jeszcze satelity zasuwającej w takim tempie.

Cytat

2. Był dość wolny

Miałem na myśli raczej jak na meteor.

 

I co najważniejsze baza heavens-above nic nie mówi o żadnym jaśniejszym satelicie w tym czasie, w tej części nieba, więc chyba jedynie szpiegowski jakiś na niskiej orbicie by mógł w grę wchodzić. Choć słyszałem, że nie ma tam wszystkich satelitów.

Edytowane przez jacmu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulację w Stellarium dla Twojej miejscówki, gdzie mam zaindeksowanych ponad 10 tyś. satelitów i śmieci (nie są to rzecz jasna wszystkie, ale te które mogą wywołać taki efekt mam w zbiorze). Myślę, że  nie mógł to być satelita, raz: są za wolne, dwa: w podanym czasie żaden nie leciał w opisywanym kierunku (przeciwnie, owszem np. Starlinki). Podejrzanym złoczyńcą może być spóźniony meteor z Czerwcowych Lirydów (JLY, aktywność: 11-21 czerwca, ZHRmax= 0-5 max.) - radiant roju pasuje idealnie do opisywanego przez Ciebie kierunku lotu.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Godzina 00:37-00:38

 

Widziałem go z okolic Poznania na wschodnim niebie. To moja pierwsza obserwacja tak dużego obiektu stąd zacząłem szukać w necie informacji o nim i trafiłem tutaj

 

Przelot podzielony był jakby na 2 części. W połowie wydawało się jakby jego jasność spadła i ponownie wróciła do swej początkowej  jasności. 

Nie była to tylko prosta smuga jak to zazwyczaj bywa. Wyraźnie widać było tarczę.

Edytowane przez MichuG
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nagranie tego, który widziałem?

003822.gif

za:

https://astropolis.pl/topic/78728-jasny-meteor-bolid-4062021-godz-2324xx-cest/?do=findComment&comment=906872

Jeśli tak, to widziałem to inaczej albo ominęły mnie dwa świetne błyski .

Edytowane przez jacmu
grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jacmu napisał:

To jest nagranie tego, który widziałem?

003822.gif

za:

https://astropolis.pl/topic/78728-jasny-meteor-bolid-4062021-godz-2324xx-cest/?do=findComment&comment=906872

Jeśli tak, to widziałem to inaczej albo ominęły mnie dwa świetne błyski .

Nie, w tamtym linku masz napisane nad animacją kiedy i o której poleciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.