Skocz do zawartości
  • 0

Nasadka binokularowa-za i przeciw


Pawel0102

Pytanie

Cześć,

Nakręciłem się jakiś czas temu na zakup nasadki binokularowej WO, ale jako że nie ma jej w sklepach, to zacząłem myśleć nad sensem jej zakupu. 

Mam GSO 10" i by nasadka ostrzyła muszę użyć Barlowa (mam GSO ED 2x), czyli jak rozumiem obrazy widziane przez nasadkę będą jeszcze bardziej powiększone niż przez samego ww. Barlowa i np. okular 8,8 mm. Ogólnie lubię szerokie pola i nie chcę oglądać przez nasadkę np. na księżycu super szczegółów. Jak obliczyć powiększenie takiego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Lub zamień 10" gso na 10" SW flex. Opcjonalnie możes podnieść lustro i oglądać bez barlowa. Jakie plusy? Przede wszystkim wygoda i przestrzenność widoku. Na mnie największe wrażenie robi Księżyc, Jowisz i Saturn :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak Cię kręcą szerokie pola to kup sobie okular 20/100° i ciesz się super widokami. Miałem wersję flex 10" i w połączeniu z nasadką nie dawała tak fajnych obrazów jak okular 100°. Nasadka sprawdza się do planet, niestety przy ds robi się ciemno. 

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Paweł Sz. napisał:

Lub zamień 10" gso na 10" SW flex. Opcjonalnie możes podnieść lustro i oglądać bez barlowa. Jakie plusy? Przede wszystkim wygoda i przestrzenność widoku. Na mnie największe wrażenie robi Księżyc, Jowisz i Saturn :)

Pawle przy wersji flex nie musisz podnosić lustra, tubę wysuwa się do połowy i wszystko gra bez barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie zaczęło mi się wydawać, że przez bino będę widział choćby księżyc jak przez dziurkę od klucza. W dużym powiększeniu i małe pole widzenia. I nie wiem, czy warto dla księżyca i planet, których nie jestem zagorzałym obserwatorem, kupować bino. Pewnie w jakimś Maku na pewno lepiej się sprawdzi bez tego jeszcze dodatkowego Barlowa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, peter5 napisał:

Jak Cię kręcą szerokie pola to kup sobie okular 20/100° i ciesz się super widokami. Miałem wersję flex 10" i połączeniu z nasadką nie dawała tak fajnych obrazów jak okular 100°. 

Okular Es 20/100 to faktycznie niezły widok. Pamiętam gromadę M36. Po spojrzeniu w połączeniu z sw 120/600 już nie miałem ochoty używać Morfeuszy :) Jednak ten refraktor to inna ogniskowa i dało to fajne powiększenie 30x. Minus to bardzo mały Er okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Pawel0102 napisał:

Właśnie zaczęło mi się wydawać, że przez bino będę widział choćby księżyc jak przez dziurkę od klucza. W dużym powiększeniu i małe pole widzenia. I nie wiem, czy warto dla księżyca i planet, których nie jestem zagorzałym obserwatorem, kupować bino. Pewnie w jakimś Maku na pewno lepiej się sprawdzi bez tego jeszcze dodatkowego Barlowa. 

Nie przypominam sobie efektu dziurki od klucza w bino. Zależy jakie parki okularów. Widok raczej bardzo przestrzenny dzięki spogladaniu przez dwoje oczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Pawel0102 napisał:

Właśnie zaczęło mi się wydawać, że przez bino będę widział choćby księżyc jak przez dziurkę od klucza. W dużym powiększeniu i małe pole widzenia. I nie wiem, czy warto dla księżyca i planet, których nie jestem zagorzałym obserwatorem, kupować bino. Pewnie w jakimś Maku na pewno lepiej się sprawdzi bez tego jeszcze dodatkowego Barlowa. 

Bino do DS ma sens, ale bez barlowa. Jeszcze lepiej z tubą do szerokich pól :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Paweł Sz. napisał:

Nie przypominam sobie efektu dziurki od klucza w bino. Zależy jakie parki okularów. Widok raczej bardzo przestrzenny dzięki spogladaniu przez dwoje oczu.

Ok. Standardowej parki z zestawu z nasadką pewnie na początek bym używał. WO 20 mm 66st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Standardowa parka WO nie jest taka zła na początek. Na Księżycu daje bardzo przyjemny widok, na jasnych DSach również, no ale bez barlowa. Rozważ może nasadkę TS, mam wrażenie że była lepiej wykonana niż WO.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Pawel0102 napisał:

Boję się, że później mogę mieć problem ze sprzedażą teleskopu. 

Bzdura, nie ma znaczenia, to nie jest operacja na stałe, tylko w pełni odwracalna, popytaj ludzi którzy podnosili :) Może @wojt0000 doradzi, bo przerabiał i korzysta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Pawel0102 napisał:

Czyli rozumiem, że lepiej jednak podnieść lustro niż używać Barlowa?

Oblicz sobie jakie uzyskasz powiększenie i jaką źrenicę wyjściową, jak dla mnie z barlowem będzie przede wszystkim za ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Pawel0102 napisał:

Czyli rozumiem, że lepiej jednak podnieść lustro niż używać Barlowa?

Albo zamienić jak Ci proponuje kolega Paweł gso na flex 10" sw, a najlepiej jakbyś spojrzał przez taki zestaw przed zakupem bino czy Ci to odpowiada. 

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Paweł Sz. napisał:

Oblicz sobie jakie uzyskasz powiększenie i jaką źrenicę wyjściową, jak dla mnie z barlowem będzie przede wszystkim za ciemno.

Nie lubię patrzeć przez Barlowa, bo jest za ciemno właśnie. Jedynie do księżyca używam do super powerów, ale też rzadko. I dlatego boję się Barlowa w bino. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.