Skocz do zawartości

Messier 27 - letni ogryzek


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Ten czerwony tam po prostu tak siedzi. Nie ciągnąłem nic na siłę. Moim zdaniem tak wychodzi przy użyciu filtra duoband, który w miarę wyciąga Ha z mgławicy. Zresztą zobacz na zdjęcia kolegów robione także w zastosowaniem takich filtrów, o np.

https://astropolis.pl/topic/73183-m27-łączenie-rgb-duo

https://astropolis.pl/topic/73506-m27-przez-duo-band-zwo

 

Edit: Trochę zmniejszyłem nasycenie czerwonego.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, simarik napisał:

Kolejne odejście do materiału z kolorowej kamery. Obiekt wydawał się jasny i łatwy do zdobycia. Niestety obróbka trochę mnie wymęczyła i nie była taka łatwa jak się wydawało i potwierdza mój problem z samymi gwiazdami. Po obróbce wychodzą przepalone, niekształtne, z obwódkami itp. Musze zdobyć wiedzę jak selektywnie radzić sobie z gwiazdami podczas obróbki.

Montaż: Heq5
Teleskop: TS 71SDQ
Detektor: ASI 533MC-P

Filtr: Optolong L-extreme
Guide: ZWO 30/120 + ASI 120mini

Obsługa: ASIAir Pro
Ekspozycja: 66x300s (330min.) Materiał zbierany przez kilka nocy na przełomie maja i czerwca.

 

M27_MP_AF.thumb.jpg.0f24b84f05859935fda65ce0e2ccc252.jpg

 

 

Tak się składa, że podczas mojej pierwszej przygody z astrofoto strzelałem do tego obiektu z nieśmiertelnego Canona +80ED. Tak to wyglądało ponad 7 lat temu

https://astropolis.pl/topic/45609-m-27-czyli-świętojanski-ogryzeczek-na-szeroko/

 

7 lat później i nie dorobiłeś się większej rury na takie cele? :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się złożyło, że dorobiłem się mniejszej rury, ale za to pojawiła się w końcu kamera.  Wychodzi na to, że na starość kurczy się sprzęt.

A tak poważnie to stara "rura" dalej jest na stanie. Mam do niej sentyment i trochę szkoda mi jej sprzedać, no ale w końcu będę musiał.

IMG_20210219_112237.thumb.jpg.8b88aad132868ea8d940ff04376e9476.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odgrzewany Świąteczny Kotlet :)

 

Podczas "świątecznego leniuchowania" trochę wolnego czasu się znalazło. A że nie posiadam nowego materiału na zdjęcia - postanowiłem pomęczyć stary. To zdjęcie M27 z początku mojej przygody z astrokamerą nie dawało mi spokoju, bo wiedziałem że przy czasie 5,5h słabo mi to wyszło. 

Przy okazji chciałem sprawdzić, jak moje nowe doświadczenia i zdobyte od tamtego czasu umiejętności z obróbką astrofoto wpłyną na finalną wersję tego zdjęcia.

Moim zdaniem jest lepiej.

 

2027770104_M27wersja16_04.thumb.jpg.78cecf85fbe674e1c2b04e8704b9610d.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zewnętrzna otoczka to przy tej ilości materiału słabo wychodzi - trzeba by nazbierać drugie tyle żeby ja uchwycić. W pierwotnej wersji była ciągnięta mooocno za uszy - trochę na siłę. Nauczyłem się przez ten okres, że nie ma co przesadzać jak nie ma się odpowiedniego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.