Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular premium 10mm?


Mariusz Psut

Pytanie

Wymyśliłem sobie do mojego GSO 12 minimalistyczny zestaw okularów.

17-10-6.

17mm już jedzie do mnie a że fundusze pozwalają trzeba iść za ciosem:original:.

Co kupić na 10mm. Głównym zadaniem będą galaktyki ze słodką źrenicą 2mm i 150×, jednak także planety i Księżyc.

Na placu boju zostały dwa. Delos vs XW.

Proszę obserwatorów,którzy patrzyli przez te szkiełka o poradę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kup komplet, to jest moim zdaniem cecha premium. Czyli w praktyce Delos lub Morpheus.

Przyzwyczaisz się do takiego samego pozycjonowania oka i obsługi osłony ocznej. Część okularów będzie parafokalna. Mniej kręcenia focuserem i nie ma kombinacji jakbyś dokupił później paracorr.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chodzi o parafokalność, pomiędzy Morpheusami 6.5mm i 9mm, a 17.5mm jest tylko 2.5mm różnicy pozycji płaszczyzny ogniskowej.

https://www.baader-planetarium.com/de/downloads/dl/file/id/223/product/2851/morpheus_76_eyepiece_series_technical_data.pdf

Przy Delosach różnica pozycji płaszczyzny ogniskowej okularu pomiędzy okularami 6mm i 10mm, a 17.3mm to ~12mm.

https://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=214

 

Delosy będą trochę lepiej skorygowane i z lepszą transmisją.

Morpheus 17.5mm będzie zauważalnie szerszy od Delosa 17.3mm. Co przyda się przy wyszukiwaniu obiektów, bo jak jest dużo galaktyk to jest mało gwiazd :)

Ale tutaj możesz skompensować brak dłuższego okularu większym i lepszym szukaczem. 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, bartolini napisał:

Jeśli chodzi o parafokalność, pomiędzy Morpheusami 6.5mm i 9mm, a 17.5mm jest tylko 2.5mm różnicy pozycji płaszczyzny ogniskowej.

https://www.baader-planetarium.com/de/downloads/dl/file/id/223/product/2851/morpheus_76_eyepiece_series_technical_data.pdf

Przy Delosach różnica pozycji płaszczyzny ogniskowej okularu pomiędzy okularami 6mm i 10mm, a 17.3mm to ~12mm.

https://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=214

 

Delosy będą trochę lepiej skorygowane i z lepszą transmisją.

Morpheus 17.5mm będzie zauważalnie szerszy od Delosa 17.3mm. Co przyda się przy wyszukiwaniu obiektów, bo jak jest dużo galaktyk to jest mało gwiazd :)

Ale tutaj możesz skompensować brak dłuższego okularu większym i lepszym szukaczem. 

 

17mm kupiłem już T4:D

Jak mają być tylko trzy to już niech będą najlepsze. Więc chyba Delos 10 i 6...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Piszesz że 10 i 6 Delos ogniskują blisko siebie. A jak wypada względem nich T4?

Zdaje się że masz ten okular.

Ja dobierałem 17T4 jako parę z 26T5, z którym jest parafokalny - do używania z paracorrem. Te dwa okulary mają płaszczyznę ostrości praktycznie na kołnierzu tulei okularu.

Odpal link do strony televujka i tam w kolumnie F jest odległość płaszczyzny ogniskowej względem kołnierza tulei okularu. Wartości dodatnie to płaszczyzna ostrości w tulei okularu. Wartości ujemne to płaszczyzna ostrości wewnątrz korpusu okularu.

Delos 14 i 17.3 wymagają wjechania wyciągiem 12mm wgłąb, względem krótszych delosów.

Sam mam delosa 10mm i dylemat, bo przeskok na 6mm jest dla mnie trochę za duży, a na 8kę za mały. Także przymierzam się do delite’a 7mm.  Wszystkie Delite są parafokalne z krótkimi Delosami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, bartolini napisał:

Ja dobierałem 17T4 jako parę z 26T5, z którym jest parafokalny - do używania z paracorrem. Te dwa okulary mają płaszczyznę ostrości praktycznie na kołnierzu tulei okularu.

Odpal link do strony televujka i tam w kolumnie F jest odległość płaszczyzny ogniskowej względem kołnierza tulei okularu. Wartości dodatnie to płaszczyzna ostrości w tulei okularu. Wartości ujemne to płaszczyzna ostrości wewnątrz korpusu okularu.

Delos 14 i 17.3 wymagają wjechania wyciągiem 12mm wgłąb, względem krótszych delosów.

Sam mam delosa 10mm i dylemat, bo przeskok na 6mm jest dla mnie trochę za duży, a na 8kę za mały. Także przymierzam się do delite’a 7mm.  Wszystkie Delite są parafokalne z krótkimi Delosami.

Dzięki. W wolnej chwili poczytam.

Dobierałem te trzy okulary opierając się na autorytecie Starmana z CN.

A jakbyś Ty dobrał 2 pozostałe ogniskowe do 300/1500 biorąc jako punkt wyjścia 17mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

10mm/6mm=1.67 na pewno nie będziesz miał wrażenia, że zmiana powiększenia jest za mała. Do 300/1500, przy DSach z 6ką nie wejdziesz jeszcze w obszar bardzo dużych powiększeń, więc możesz sobie na taki przeskok pozwolić. Ja mam z paracorrem 506/2400 i muszę robić mniejsze kroki pomiędzy powiększeniami. Tak czy owak przydałoby się Tobie, dodatkowo coś w okolicach 7.5-8mm typowo do planet.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.