Skocz do zawartości

Teleskop


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem zainteresowany kupnem teleskopu (pierwszgo w swoim życiu). Jestem początkującym "niebo oglądaczem" :D

i potrzebuje tani teleskop ale zarazem taki którym będe mógł popatrzeć w niebo i nie zniechęcić się odrazu to astronomii.

Czekam na propozycje : ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mógłbym Ci coś poradzić na sam początek to skorzystaj z opcji Szukaj, forum to kopalnia wiedzy na ten temat. Jeśli jednak koniecznie chcesz indywidualnego rozpatrzenia Twojego problemu to napisz tego posta (albo poproś admina o jego przeniesienie) w dziale "Ogólnie o sprzęcie astronomicznym" a potem odpowiedz na lawinę pytań o to, co chcesz oglądać, ile masz na to kasy, gdzie mieszkasz, czy masz auto itd.

 

PS: WITAMY NA FORUM :Beer::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy "teleskop" to Optisan 600/60 (straszny badziew).

Kwiecien roku 2003 kolega z klas zarazil mnie astronomia i za to dziekuje Ci Adasiu.

Przegladalem wtedy www.teleskopy.pl tam znalazlem Optisana z ajekies 200zl chyba.

Kupilem go i patrzalem na ksiezyc cieszylem sie jak male dziecko :helo::helo::helo: .

Teraz mam Optisana 700/76 trzesie sie strasznie ale tuba jest ok mozna zobaczyc nim pare ciekawych cial niebieskich.

Jezeli jestes twardy to mozesz kupic sobie Optisana 700/76.

Jezeli twoje zainteresowanie astronomia jest swieze to narazie kup sobie jakas dobra lornetke, bo moze sie okazac ze za pare miesiecy astronomia juz nie bedzie cie tak interesowac.

Lornetki znajdziesz tu:Lornetki

Jezeli juz naprawde chcesz kupic teleskop to znajdziesz go tu:Teleskopy

 

Pozdrawiam Lukas

Edytowane przez LuKaNOoS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie lornetka to skaylux na montazu paralaktycznym od 230 zl na allegro , są też czasem w lidlu . Albo coś z odzysku z ogłoszeń sprzedam .

Skaylux ma 70 mm srednicy obiektyw a długość ogniskowej 700 mm . Jest to zuupełne minimum . Może jakąś tubę 114/900 ? Nic mniejszego .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie najlepiej by tak było :) Dziękuje wszystkim za porady i stwierdzam że chyba się skusze na optisana 76/700 albo 114/900 bo takiego tez widziałem i co o tym sądzicie? No ale jak by ktoś sprzedawał teleskop Hubla w cenie 200zł to prosze o kontakt :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz Optisana 76/700 to musisz sobie odpowiedziec na pytanie :banan: czy jestes wystarczajaco odwazny :D bo strasznie sie rusza.

Mnie zadowala obraz z 76/700 tylko musze cos pomyslec nad tym ruszaniem.

Pisales tez cos o 114/900 jezeli masz tyle kasy to kup lepiej go naprawde :Beer:

 

 

 

Pozdrawiam Lukas :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj na okazje jak ktos bedzie odsprzedawał .

teleskop 76/700 jest ponizej ninimum choc to wzgledne . male lustro przysłoniete lusterkiem diagonalnym zbiera za mało światła żeby obraz satysfakcjonował Sa czasami tuby 114/900 za 150 , 200 zł . W ogólnej ocenie jest to najnizsza użyteczna klasa . Zamiast 76/700 kup skay-luxa lunetka 70/700 na montazu paralaktycznym nz allegro za 250, 300 zl . Po małych poprawkach zadowala . Nie kupuj lunetek 60/700 itp.to gorzej niż 76/700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D No ja się tu nie chce chwalić ale ja samo lustro !! 234 mm !!

Kupiłem za 100 zł :D 1/8 lambda , napylone i chyba jest utwardzone :Salut:

 

 

Pozdro Bobi

 

P.S. Nie kupuj optisana 76/700 lepiej kup lornetke 20*60 bedziesz bardziej zadowolnony -> ja na poczatku też bardzo chciałem optisana 76/700 i ustaliłem z paną ze sklepu że zapłace i jak coś to drugiego dnia oddam -> zgodziła się i co ... oddałem go tego samego dnia co wziołem <_< I dziś dopiero zrozumiałem ze mi chyba nie chodziło o to co nim zobacze tylko jak będzie mi wyglądał pokój z takim małoużytecznum "mebelkiem" :D

 

A jeśli już naprawde chcesz coś taniego i dobrego na początek to ja bym jeszcze polecił ZRT 457 ( nawet na poczatku bez tuningi w Astrokraku) ja jak zobaczyłem pierwszy raz saturna i jego pierscienie przez ZRT to zaniemówiłem na 15 minut :blink:. Piękny widok :Beer:

Edytowane przez Bobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez porównania lepszy jest skay-lux lunetka 70/700 , z chybotliwym montazem paralaktycznycm a w podobnej cenie .

Miałem 76/700 . Z początku wydawało mi się ze to teleskop .Ale jak Venus lepiej była widoczna gołym okiem niż przez ten telep to popatrzyłem inaczej na to cudo . Do kilku miesięcy zbudowałem 135/1300 tubę z wykorzystaniem wyciągu i lusterka diagonalnego z pająkiem . Tylko takie jest użyteczne wykorzystanie tego telepu. Jego montaż azymutalny /widełki / nawet nie można nazwać chybotliwym - galareta ?

Każdy ma prawo do własnych ... . Jak chcesz to kupuj tylko miej świadomość ,że tylko niektórzy wytrzymali ten test i nadal patrzą w gwiazdy . Reszta rezygnuje skoro tam prawie nic nie widac .

Optus , Optisan , Bresser, itp 76/700 to z tej samej fabryki ten sam... . Za małe lustro . Min 100mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie ok 300zł jak nowy to tylko skay-lux , Czasem bywaly w LIdlu , są na allegro . POwiekszenie 120 / 170x dla Księżyca / i jest dobre .

Często w ogloszeniach sprzedam na tym czy innych forach są artakcyjne oferty .

Był tubus bez wyciągu 114/900 za 150 zł . Wyciąg można zrobić samemu i z płyty paździerzowej montaż dobsona . Była tuba z wyciągiem za chyba 300 zł 150/1000 . Całkiem użyteczna i taniej niż włożone do niej lustro , a miała także zamocowane lusterko diagonalne . Może poczekać aż znowu coś będzie . Szybciej kupisz czytając ogłoszenia sprzedam niz ktoś odpowie na kupię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę sprzedać tubę optyczną newtona 150/900 bez wyciągu. Średnica czynna lustra po odliczeniu fazek wynosi 145 mm. Oprawa lustra jest metalowa, tubus PCV o średnicy zewnętrznej 200 mm wyczerniony w środku i na zewnątrz. Optyka jest napylona (odnowiona) rok temu. Do tego dodam jeszcze fachowo oprawiony filtr słoneczny z folii baderplanetarium. Tuba daje bardzo dobre obrazy i z pewnością zadowoli kogoś kto ma zamiar kupić teleskop z obiektywem 70 mm. Kupowanie czegoś takiego naprawdę jest bez sensu. Sprzedaję ją ponieważ mam kilka instrumentów z czego najmniejszy ma lustro 250 mm. Za tubę z filtrem liczę 250 zł. Kontakt e-mail na ilonamat@wp.pl

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie kupuj Optisanow o srednicy ponizej 114 mm...

 

Ale dlaczego nie ostatnio na zlocie wziolem swojego Optisanka 76/700.

Wszyscy byli zaskoczeni jaki ten maly zawsze ponizany i niechciany teleskop daje obraz naprawde szkoda ze nie zrobilem fotek.

Satyw ma gowniany zgodze sie ale co do obrazu daje naprawde dobry. :banan:

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe lustro to mały wpływ zakłuceń atmosferycznych . Pasy na Jowiszu są bardziej widocczne bo ciemne , Przerwy Cassiniego nie zobaczysz , powiększeń ok 200x takze , a czasem są waunki i można by zobaczyć więcej . Tym teleskopem nie da rady , tak samo lustro 114 to mało choć lepiej itd.

Jak masz taki teleskop to trzeba go wykorzystać , po dokupieniu plosla 1,25" ok 10 mm jest całkiem użyteczny . Mnie ograniczenia z powodu małego lustra zaczęły przeszkadzać po kilku miesiącach . Jak nie przeszkadzają to po co wymieniać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam porównania . Księżyc przy 175x był ostry , nie zauważyłem aberacji chromatycznej , na okularze 4 mm z zestawu tez był dobry - to powyzej 5 mm okular . Nie patrzyłem przez 114/900 . Mam 135/1300 . Może , że sam go robiłem ale obraz jest zdecydowanie lepszy przez mój . Ciut lepsza ostrość jest przez skyluxa , może ze mniejsza średnica albo Newtone'y tak mają ? Wygoda , waga , montaż w tej cenie przemawiają za tym refraktorem . Ale gdy ktoś ma co innego to moze lepiej poczekać na większy ? Chyba ,że chce po kolei wszystke elementy wymieniać . To najmniej się kalkuluje .

Jakby montaż skyluxa był trochę większy , mocniejszy . Cięgna mikroruchów za często sobie przeszkadzają , napęd z EQ3 też ciężko zamocować , za blisko bolec mocujący naped . Ten montaż jakby specjalnie tak projektowany aby irytował . Ślimaka mniejszej zebatki przełożyłem odwrotnie i cięgno mikroruchów jest z góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hmm, kolega KamilM sie zniechecil, ale za to ja bym cos nabyl. Tez chodzi o pierwsze obserwacje, ale szukam czegos co starczy na ciut dluzej niz na rok-dwa, no i zeby sie nie zniechecic. Jestem sklonny dac powiedzmy 500-700 zl. Czy to ma sens? Jest tu na forum Orion SkyQuest XT6 150/1200 za 600 zl - czy warto w to inwestowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wcale się nie zniechęciłem ale nabyłem Bressera Venus 76/700 a potem synte 200/1200 (miałem kupić barlowa do Bressera ale miałem troche wiecej kasy wiec kupiłem teleskop)

 

I zdecydowanie polecam Synte 200/1200

 

Pozdrawiam

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.