Skocz do zawartości

Meade ETX & Deep Sky Imager


bart014

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

 

Jestem nowy na forum a i z astronomią to moje jakby początki również.

 

Mam mały kłopot.

Posiadam teleskop Meade ETX 105 wraz z kamerką DSI tego samego producenta.

Problem polega na tym, iż montując kamerę zgodnie z instrukcją nie mogę ustawić obrazu tak aby to cokolwiek przypominało. Instrukcja mówi o tym, że instalacja kamery polega na wyjęciu okularu i włożeniu w to miejsce kamery i to by było na tyle. Wydaje mi się, że problem leży w tym, że nie mogę ustawić sprzętu tak aby na układ kamery padał wyraźny obraz. Nie za bardzo wiem nawet jak przetestować tą kamerę czy aby nie ma jakiejś usterki ponieważ w zestawie nie było do niej żadnego okularu. Spędziłem sporo godzin próbując wysterować obraz ale jak do tej pory nic z tego nie wyszło.

 

Jeśli ktoś z Was miał już podobne doświadczenia lub może coś zasugerować to będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam,

 

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne nie możesz ustawić ostrości. Musisz próbować. Zainstaluj kamerkę w wyciągu okularu i ustaw zestaw np. na Księżyc. Następnie rób jakieś bardzo krótkie ekspozycje powiedzmy 0,1sek i kręcąc gałką ostrości sprawdzaj czy masz ostrość. Pamiętaj ze kamerka tego typu nie działa on-line tylko po wykonaniu ekspozycji nawet tak krótkiej potrzeba chwili czasu na załadowanie zdjęcia do komputera. Nie pamiętam ile to w przypadku DSI trwa ale powiedzmy parę sekund. Jeżeli na ekspozycji nic nie ma to kręcisz ostrością i tak do skutku. W komplecie z kamerką powinieneś dostać taki ring parafocalny. Ten Ring służy do tego ze jak już uzyskasz ostrość na kamerce to zakładasz ten ring na okular i tak regulujesz odległość okularu w wyciągu aby mieć ostrość w tym momencie będziesz miał okular parafocalny z kamerą i jeżeli ringu nie ruszysz to następnym razem najpierw nastawisz ostrość na okularze, a w kamerce też będzie OK. Jak byś nie mógł sobie poradzić to dzwoń numer telefonu w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzięki!

 

To, że ustawienie kamery to żmudna sprawa to już mi w instrukcji napisali ale, że nerwowy trochę ze mnie człowiek to trochę zacząłem panikować. Uspokoiłeś mnie bardzo.

Zatem będę próbował i tak jak mówisz, wezmę pod lupę księżyc. Niby w instrukcji pisali żeby zacząć od jakiegoś 'ziemskiego' obiektu ale księżyc wydaje się być dobrym pomysłem.

Jeśli chodzi o DSI to zdjęcie ładuje się stosunkowo szybko - napewno nie liczyłbym tego w sekundach a raczej w jakiejś części sekundy. Do uzyskania efektu oczywiście też trzeba dodać czas ekspozycji i jak nastawię na kilka sekund to czas kalibracji odpowiednio się wydłuży.

 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!

 

Bartek

Edytowane przez bart014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.