Skocz do zawartości

Głowica montażu ze SkyLuxa na statywie geodezyjnym


Frosch

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem ostatnio używanego SkyLuxa 70/700 (niestety, z montażu odchodzi farba, może uda się ją usunąć). Jest sporo tematów o podrasowaniu samej tuby (zwłaszcza luźnego wyciągu), ale chciałbym zmienić statyw na bardziej stabilny (zestawowy nie nadaje się do obserwacji). Zdemontowałem głowicę i chciałbym osadzić ją na statywie geodezyjnym. Myślałem, żeby po prostu nawiercić głowicę statywu geodezyjnego i na stałe przykręcić głowicę montażu (tryb AZ, usuwam klin paralaktyczny) - może dam jakąś podkładkę z gumy, żeby lepiej przylegała. Czy to ma sens? Chcę zrobić całą operację w miarę budżetowo i mało skomplikowanie, bez konieczności szukania tokarza, robienia nowych metalowych elementów. Chcę tylko usunąć wystające elementy podstawy głowicy Bresser (drugie zdjęcie), nawiercić ją i głowicę statywu (trzecie zdjęcie). Nogi statywu połączę łańcuszkami, żeby się nie rozjeżdżały na twardej nawierzchni.

 

br1.jpg

br2.jpg

statyw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wrzuciłbyś fotki rozebranej głowicy i klina od dołu? Z jakiego materiału są ślimaki? Też wrzuciłbyś fotkę. 

P. S  Wydaje mi się że statyw geo pod tą głowicę i tubę to "przegięcie". 

Zaadoptował bym LT-1 albo  taki z drewnianymi nogami od "budżetowych" teleskopów. 

P. S 2 I wydaje mi się że przy tubie tej długości i szerokości bazy statywu geo tuba skyluxa mogłaby się opierać o nią, lub o nogi przy skierowaniu w zenit. 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Lukacz napisał:

i klina od dołu

Może źle się wyraziłem (wybacz nowicjuszowi). Chodziło mi o taką rozpórkę, którą można podnieść głowicę o pewien kąt (zaznaczyłem strzałką), przez co przechodzi się w tryb "paralaktyczny".

Ślimak wygląda na stalowy, ale koło zębate zdaje się, że jest z aluminium.

Godzinę temu, Lukacz napisał:

Wydaje mi się że statyw geo pod tą głowicę i tubę to "przegięcie". 

Z tego co widziałem, to dość tania sprawa, a waga nie będzie problemem, a zaletą. LT1 jest droższy i ciężko dostać, bo i chyba nie ma płaskiej powierzchni (przynajmniej ten, który miałem w zestawie z Syntą 90/900 AZ3), do której łatwo przykręcić podstawę głowicy.

Godzinę temu, Lukacz napisał:

I wydaje mi się że przy tubie tej długości i szerokości bazy statywu geo tuba skyluxa mogłaby się opierać o nią, lub o nogi przy skierowaniu w zenit. 

Baza statywu nie będzie szersza (lub niewiele) od podstawy głowicy. Głowica Skyluxa jest dość wysoka, ale nie jest wysunięta jak w AZ4, więc faktycznie może zahaczać o nogi. Ale przy oryginalnym statywie też tak jest, więc geodezyjny różnić będzie się na plus stabilnością. Tak jak pisałem chciałbym, żeby to w miarę budżetowo wyszło.

Wrzucam zdjęcia głowicy Skyluxa (ślimak, spód):

 

ślimak.jpg

spód.jpg

skylux mont3.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za fotki, czyli (w teori) odkręcasz 3 srebne śruby od klina (przedostatnia fotka), wiercisz takie same otwory w bazie od geo( o ile ich rozstaw na to pozwoli), przykręcasz głowice bez klina i powinno być ok. 

W środku klina leży podkładka? 

 

 

 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lukacz napisał:

W środku klina leży podkładka? 

Masz na myśli to metalowe kółko z otworem? Tak, ona dociska 2 części głowicy.

 

12 minut temu, Lukacz napisał:

odkręcasz 3 srebne śruby od klina (przedostatnia fotka) wiercisz takie same otwory w bazie od geo

Myślałem, żeby raczej zostawić przykręconą płytę klina (to, co się unosi), bo głowica jest mocno z nią skręcona i płytę przykręcić od góry do powierzchni bazy od statywu. Pokombinuję.

Zdjęcie głowicy Skyluxa po odkręceniu tych śrubek:

 

bez podstawy.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za fote głowicy. To teraz wystarczy że znajdziesz jakiś statyw z płaską bazą o średnicy około 70mm lub wiecej i przykrecisz do niej głowicę. 

Szukaj na OLX, czasem można niedrogo trafić sam statyw jak na fotce (tylko bez głowicy), czy jakiś geo, ale dreniany bedzie ważył przynajmniej 5 kilo i bedzie bez pająka. 

5309c1ff4bffb1a387cf9d616d1e

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zakończyłem pracę nad montażem. Kupiłem drewniany statyw geodezyjny z okrągłą platformą, oskrobałem farbę i pomalowałem na nowo. Z podstawy głowicy uciąłem zbędne wypustki, pomalowałem na nowo, nawierciłem. Nawierciłem i nagwintowałem platformę statywu. Nogi połączyłem łańcuchem, żeby się nie rozjeżdżały na śliskiej nawierzchni. Efekt na zdjęciach poniżej. Żałuję tylko, że nie kupiłem 70/900. No i szkoda, że gniazdo pasuje tylko na dovetail Skyluxa.

20210921_121751.thumb.jpg.e2d173cfa7222e60a324b55d24238245.jpg

 

20210921_115124.jpg

20210921_115147_mfnr.jpg

Edytowane przez Frosch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.