Skocz do zawartości
  • 0

Błędy ustawień sprzętu (ostrość, kolimacja, tilt, backfocus kolimatora)


WojtasSP320

Pytanie

Próbuję wykrzesać ile się da z mojego setupu (GSO 150/750mm + Canon 60D) i potrzebuję pomocy. Cały czas nie jestem zadowolony z ostrości/kształtu gwiazd. Co można z tym zrobić (a może tak ma być?).

Najpierw kolimacja: po ustawieniu LW i LG za pomocą kolimatora laserowego i ustawieniu ostrości za pomocą maski Bahtinova otrzymuję taki obrazIMG_8975.thumb.JPG.99c811c2014ce51ee3cb05054b24f258.JPG

obraz z maską wygląda tak:

IMG_8976.thumb.JPG.68ebc59c718b3edfd4404ef8bd2876ea.JPG

 

Według mnie jest akceptowalnie (choć mam nadzieję że da się lepiej) ale mam wątpliwość co do podwójnego pionowego spike'a na najjaśniejszej gwieździe. Czy w przypadku idealnego ustawienia ostrości ma tam prawo pojawić się podwójna linia, czy powinien być czysty krzyż (jedna pionowa i jedna pozioma)?

Obraz rozogniskowanej gwiazdy prezentuje się tak:

IMG_8978.thumb.JPG.09951a5041cedad9a70fe38bc7cef90b.JPG

 

I znów wiem, że taki obraz powinien być idealnie symetryczny (tak?) a u mnie ciemny krążek jest przesunięty w lewo, ale czytałem gdzieś, że w niektórych Newtonach tak ma być (jak znajdę źródło to podepnę). To jak w końcu ma być?

Następnie próbowałem powalczyć z odległością kolimatora od matrycy. Miałem pierwotnie backfocus ustawiony na równo 75mm (korektor komy GSO) i efekt jest jak na zdjęciach powyżej, potem wkręciłem go najbliżej matrycy jak się da (jakieś 65-70mm) i efekt był taki:

IMG_9050.thumb.JPG.fba09dd9d67482a98f93757eb4a7821a.JPG

 

potem stopniowo odkręcałem go robiąc zdjęcia co "jeden obrót" i ostatecznie na maksymalnym oddaleniu (jakieś 85mm) obraz wyglądał tak:

IMG_9055.thumb.JPG.c4454035e156f847db706cc657167782.JPG

Ja tu generalnie jakiejś diametralnej różnicy nie widzę. Czy ktoś może mi pomóc i doradzić co robię źle i gdzie tu mogę poprawić ogólną ostrość mojego setupu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak jak chemik pisze, nierówny pająk. Albo poprawiasz ustawienie wyciągu względem tuby i przeprowadzasz później pełną kolimację, u mnie to zajęło 3h + 2 sesje zmarnowane, albo zaczynasz lubić dodatkowe spajki.  Z własnego doświadczenia polecam opcję 2, zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów, a i tak przecież nie celuje się raczej w gwiazdy tylko mgławice i inne ciekawsze obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie masz to, co ja kiedyś:

 

Bierzesz długą linijkę, patrzysz przez wyciąg (a najlepiej jakiegoś Chesire'a po drodze) i przykładasz do tuby wzdłuż poziomych/pionowych ramion pająka i widzisz, które masz nierówne. Jeśli będzie jak na moim obrazku, to później śrubami mocującymi luzujesz mocowanie pająka z jednej strony a z drugiej delikatnie dokręcasz, żeby wyrównać i kontrolujesz linijką.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, cwic napisał:

Tak jak chemik pisze, nierówny pająk. Albo poprawiasz ustawienie wyciągu względem tuby i przeprowadzasz później pełną kolimację, u mnie to zajęło 3h + 2 sesje zmarnowane, albo zaczynasz lubić dodatkowe spajki.  Z własnego doświadczenia polecam opcję 2, zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów, a i tak przecież nie celuje się raczej w gwiazdy tylko mgławice i inne ciekawsze obiekty.

Mi to generalnie nie przeszkadza za bardzo ale obawiałem się czy nie jest to oznaką np błędnie ustawionej ostrości.

 

2 godziny temu, alinoe napisał:

Bierzesz długą linijkę, patrzysz przez wyciąg

Jakiego rzędu były to nierowności?

I jeszcze pytanie o ten obraz rozfocusowanej gwiazdy: czy może się zdarzyć że przy idealnej kolimacji będzie takie przesunięcie czy zawsze powinno być na samym środku?

 

Zastanawiam sie też na ile seeing mógł mi namieszać w tej sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.