Skocz do zawartości

Obrazowanie mono - kolejność


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, aby rozwiać ostatecznei pewne wątpliwości, przyjmijmy że zbieram LRGB (bez Ha) z kamerą mono, stakuję w DSS, obrabiam w Pix

Czy dobrze rozumiem że po zebraniu materiału dla danego kanału, stakuję go, odejmując od niego klatki kalibracyjne (DSS robi to jednocześnie stakując), następnie to samo robię z materiałami dla pozostałych kanałów (stakuję, kalibruję) a następnie łączę kanały w kolor i obrabiam to w Pix (wyciągam, odszumiam itp), czy też każdy z tych skalibrowanych stacków obrabiam w Pix a dopiero w dalszej kolejności łączę w kolor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maetrik napisał:

Tak dobrze myślisz :)

Stackujemy (kalibrujemy) każdy kanał i łączymy surowe stacki w RGB. Potem obrabiamy.

 

LRGB lepiej składać już po odszumianiu, odjęciu tła, dekonwolucji na luminacji i stretchu. 

Ja np. zaczynałem od tego tutoriala:

https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-combining-monochrome-r-g-and-b-images-into-a-colour-rgb-image-and-applying-luminance.html

Tu masz całkiem przyjemny workflow do Pixa

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Patryk Sokol napisał:

LRGB lepiej składać już po odszumianiu, odjęciu tła, dekonwolucji na luminacji i stretchu

Składanie L z RGB już tak, zgoda.

Co do składania samego RGB, sposobów pewnie jest wiele, mi ktoś z mądrzejszych kolegów kiedyś podpowiedział by RGB składać z surowych i wg mnie to działa bardzo dobrze więc robię tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maetrik napisał:

Składanie L z RGB już tak, zgoda.

Co do składania samego RGB, sposobów pewnie jest wiele, mi ktoś z mądrzejszych kolegów kiedyś podpowiedział by RGB składać z surowych i wg mnie to działa bardzo dobrze więc robię tak. 

Tak, ale:

4 godziny temu, Misza napisał:

przyjmijmy że zbieram LRGB (bez Ha) z kamerą mono, 

Więc pytanie dosyć konkretnie dotyczyła danych z luminacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark przy długich czasach tzn. sporo powyżej 60s jest nie zbędny ze względu na narastający ampglow. Darki to sporo czasu, ale robi się je bardzo rzadko. Minimum 50 sztuk darków na każdy wykorzystywany czas subów.  Asi 1600 kalibruje się łatwo i skutecznie, dlatego nie ma co oszczędzać na czasie i/lub formie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Misza napisał:

Ale trochę szumu dodają...

Ale ampglowu odejmują :D

 

Nie ma co się tak spinać, warto się jednak ampglowu pozbyć, szczególnie jeśli fajne niebo masz (a tak to wygląda po Andromedzie którą wrzucałeś).

Poza tym mam dla Ciebie najprostszą metodę - zrób darki i zrób stack z nimi i bez nich.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, czy jeśli po sesji zrobię flaty a powiedzmy tydzień później dozbieram materiału dla tego samego kanału (np Lumi) i znów zrobię flaty ponieważ (pomiedzy sesjami rozkręcałem setup i co za tym idzie pierwsze flaty mogę odjąc jedynei od materiału z pierwszej sesji) to czy materiał z obydwu sesji i flaty z obydwu sesji mogę wrzucić jednocześnie do DSS czy raczej należy to oddzielnie odejmować a potem połączyć obydwa skalibrowane oddzielnie stacki (tego akurat nie robiłem nigdy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.