Skocz do zawartości

Problemy z kalibracją materiału.


tex88

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić sprawę problemu kalibracji ampglow oraz dalsze losy. Sprawę poruszyłem w dwóch statusach, ale dla przejrzystości sprawy postanowiłem założyć wątek.
 
link do pierwszego statusu z odpowiedziami (wskazane przeczytanie co tam pisałem) :
https://astropolis.pl/profile/36814-tex88/?status=20995&type=status&commentPage=2&dir=prev

Cytuję drugi status :

Kontynuacja problemów. Pix tym razem jeszcze bardziej mnie zaskoczył. W związku z tym, że nie mogłem poprawnie skalibrować obróconych o 180 stopni klatek (około 70 sztuk z 250 ) i usunąć poprawnie ampglow to uznałem, że dobrym rozwiązaniem będzie ich obrócenie procesem FastRotate poprzez imageContainer. Tak więc zrobiłem - obrócone klatki zapisałem, a stare usunąłem bo co mogło złego się stać ? Pix nie chce skalibrować tych obróconych klatek w ogóle, natomiast Maxim nie chce skalibrować tylko pięciu, ale już nie potrafi zestakować. Ostatecznie usunę te 70 klatek i zestakuję to co mi zostało.

Zamieszczam link do paczki z klatkami kalibracyjnymi master-bias, dark, darkflat oraz 10 klatek które są poprawne oraz 10 przeze mnie odwróconych. Oryginalnych klatek przed flipem już nie mam po usunąłem więc wszystkie co mam są już pod tym samym kątem.
Udało mi się skalibrować poprawnie RGB, więc rozchodzi się teraz tylko o to bym mógł do kupy złożyć L. Jeżeli ktoś ma chwilę żeby na to rzucić okiem i coś podpowiedzieć to będę wdzięczny.


https://drive.google.com/file/d/1_ljOUuPOpVGmbeJ2pUNZqsu1XVOA789j/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostrzegam jakichkolwiek problemów z kalibracją tego materiału. 

Po pierwsze nie powinieneś obracać klatek - po flipie obraz jest odwrócony, ale ampglow zostaje z tej samej strony matrycy. Zrobiłem tak:

1. Odwróciłem Twoje klatki o 180 stopni (przywracając oryginalną orientację względem dark-a).

2. Wrzuciłem wszystko do IC i skalibrowałem Twoim biasem, dakniem i flatem

3. Wynik wrzuciłem do SA (niczego nie obracałem), jako referencyjną wybrałem pierwszą nieobróconą klatkę.

4. Wyrównane klatki zestakowałem w II.

Wszystko na domyślnych parametrach. Dołączam moje procesy (zapisane z pix-a 1.8.8-9).

 

Wynik (skalowane na 25%)

 

integration.jpg.0e5619c5a2bc8ffa1cae4d7bd03f3929.jpg

 

proc.zip

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GrzegorzP jesteś pewien że Pix podjął się kalibracji ponownie obróconych klatek ? u mnie w konsoli wyskakuje warning że jest niepoprawna geometria.  Obojętnie czy korzystam z tych obróconych przeze mnie za pierwszym razem czy ponownie do stanu pierwotnego. Nie rozumiem dlaczego Pix ma z tym takie problemy. Sprawdzę DSS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i nadal mam problem z kalibracją ampglow. Natknąłem się na ten wątek na CN i serio zaczynam się irytować. Procedurę wykonałem zgodnie z tym co pisał GrzegorzP. Bardzo możliwe, że sam zmienia mi się gain kamery. Możecie napisać który sterownik macie wybrany dla głównej kamery ZWO i który w PHD + screeenshoty ustawień w sterownikach ?
|https://www.cloudynights.com/topic/604214-new-zwo-asi-183-mono-uncorrectable-amp-glow-solved/

 

ic.thumb.jpg.09139e35b88f4e42026cd19e5c5c0805.jpg

 

 

 

Rozwiązanie użytkownika CN :

 

Cytat

 

I think that's what happened. 

I checked the log and the gain on PHD was set at 52 for the ASi 224. I checked on Sharpcap and the range of gains for the 183 is 0-450. I multiplied 450 x 0.52 = 234.

I then took a new set of darks with SGP, with gain set at 234 on the ASCOM driver.

The new darks calibrated the M1 lights.

I think we can conclude that the issue was PHD2 that messed with the gain of the 183 without SGP recording it.

I will stop using the 224 as a guide camera. I also have a QHY5L II mono and I can use that one.

Here is the HA data, still pretty crappy as far as FWHM and collimation but that is a different story.

 

 

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, tex88 napisał:

No i nadal mam problem z kalibracją ampglow.

Miałeś wyłączoną opcję "Optimize" w sekcji "Master dark" okienka ImageCalibration? (domyślnie jest włączona). Optymalizacja dark-ów może przeskalować ciemną klatkę małym współczynnikiem (np. 0.5), co w przypadku kamer z mocnym ampglow doprowadzi do pozostawienia niepożądanego sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, GrzegorzP napisał:

Miałeś wyłączoną opcję "Optimize" w sekcji "Master dark" okienka ImageCalibration? (domyślnie jest włączona). Optymalizacja dark-ów może przeskalować ciemną klatkę małym współczynnikiem (np. 0.5), co w przypadku kamer z mocnym ampglow doprowadzi do pozostawienia niepożądanego sygnału.

Odznaczone. Zrobię jeszcze raz darki i zachowam klatki do wglądu. Może źle zrobiłem masterdarka ? Do powyższego zdjęcia użyłem tylko masterdarka aby ewentualny ampglow na flatach/biasach nie miał wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.