Skocz do zawartości

Dawno, dawno temu . . . Magnani, Blitz and Mundy 54 Integrated Flux Nebula (MBM 54)


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na marginesie Twojej @.zombi. świetnej fotki mała refleksja.

Nie pamiętam czy to z Tobą na RODOS czy z kimś innym dyskutowałem na temat zbierania luminancji i koloru w kontekście, co jest ważniejsze dla zrobienia dobrej fotki. Twierdziłem, że dla mnie podstawa to luminancja, trzeba ją palić z dobrego nieba, a kolor jako ten element mniej ważny może być palony krócej, nawet z miasta. 

To Twoje zdjęcie poniekąd potwierdza moje powyższe zdanie. Fotka wyszła naprawdę super, mimo, że koloru naświetliłeś w sumie nie dużo w porównaniu z luminancją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Tak na marginesie Twojej

 

Tak to byłem ja ;)

 

To możne powiem dlaczego uważam że kolor zawsze należy łapać w najlepszych możliwych warunkach - w moim przypadku zafascynowanie astrofotografią powstało w dużej mierze ze względu na barwę zdjęć/kosmosu i dlatego na ten aspekt staram się zawsze zwracać uwagę. Paląc luminancje w złych warunkach tracisz bardzo na kontraście i musisz zebrać więcej materiału niż pod ciemnym niebem i to tyle straty, pewnie jest tam jakieś zafałszowanie ale ponieważ to jest bw to nikt tego nie jest w stanie wyłapać. Paląc kolor pod zaświetlonym niebem tracisz bezpowrotnie możliwość balansu i w efekcie jakiejś tam wirtuozerii robisz z tego koloru coś co cię nie odrzuca a co niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

 

Każdy musi zdecydować co woli - mieć byle kolor czy pomęczyć się z luminancją ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne spojrzenia, obaj mamy rację.

Ty stawiasz na estetykę fotografii, dopracowanie, perfekcję kolorystyczną, kompozycję zdjęcia jako przemyślanej całości. Dla mnie przede wszystkim liczy się zarejestrowanie każdego najsłabszego kłaczka. Dlatego tak bardzo lubię tworzyć wersje "szlachetnie" nie raz celowo rezygnując ze zbierania koloru na rzecz dłuższego palenia luminancji.

Ale żeby choć trochę wyszło na moje przypominam Ci, że też popełniłeś genialne czarno-białe zdjęcie, którego do końca życia będę Ci zazdrościł.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.