Skocz do zawartości

Dobór guidera


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć raz jeszcze.

Moje zbrojenia powoli dobiegają końca (oczywiście nie jest to prawdziwy koniec tylko raczej koniec początku, ale już niedługo będę miał wszystko co potrzebuję żeby znowu zbierać fotony).

W związku z powyższym dzięki wszystkim za dotychczasowe rady (szczególne podziękowania dla @dobrychemik oczywiście).

właściwie poza dodatkami w stylu grzałek, filtrów, komputerów, satelitów, głowic nuklearnych i cholera wie czego jeszcze, na chwilę obecną muszę jeszcze tylko kupić guider.
Zebrany sprzęt jest takowy:
HEQ5 (nówka sztuka, ale pewnie za jakiś czas wleci belt mod)
tuba: TS 115/800 (6.4 kg)
korektor: TS Flat25del (300g)

rejestrator: Canon 6d (760 g)

całość jakieś ~7.5 kg czyli powoli zbliżam się do granicy nośności montażu (przyjmując do foto deklarowane 16 kg * 0.5)

 

skala 1.69 arcsec/ px


Do guidingu będzie kamera t7c czyli chińczykowe ASI 120 (masa w miarę pomijalna)

No i tutaj pojawia się dylemat dotyczący lunety do guidingu.
Czy iść w redukcję masy czyli coś jak najmniejszego (jakiś typowy mały guidescope typu 50/160 - stosunek skali 2.86 i jakieś 500 g) czy też "zgodnie ze sztuką" próbować uzyskać podobną skalę piksela co główna tuba czyli iść w tubę rzędu 80/400 (stosunek skali 1.14 i okrągłe 1.5 kg)?

Co ma większą szansę dać lepsze efekty?
 

 

ps. bardzo wszystkich przepraszam za chmury - prawdopodobnie moja wina

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, janekosa napisał:

całość jakieś ~7.5 kg czyli powoli zbliżam się do granicy nośności montażu (przyjmując do foto deklarowane 16 kg * 0.5)

 

Nie przesadzajmy z 16 * 0,5. Przez prawie dwa lata na HEQ5 (na paskach) wieszałem Newtona 200/1000 ze wszystkimi bambetlami (ok. 12,5 kg). Trochę dużo, dawał radę, ale już trochę "stękał". 10-11 kg obciążenia dla tego montażu to jakaś sensowna wartość graniczna. Więc masz jeszcze spory zapas.

 

Godzinę temu, janekosa napisał:

czy też "zgodnie ze sztuką" próbować uzyskać podobną skalę piksela co główna tuba czyli iść w tubę rzędu 80/400

 

Zgodnie z jaką (czyją) sztuką? ;)

Po lekturze https://agenaastro.com/articles/guides/autoguiding/selecting-a-guide-scope-and-autoguiding-camera-for-astrophotography.html zrobiłem sobie ciekawy kalkulator ogniskowej guidera. W oparciu o jakieś sensowne parametry brzegowe uważam, że dla Twojego setupu w zupełności wystarczy guider o ogniskowej 200-240 mm.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, diver napisał:

Ano właśnie po tej lekturze ;) 

Cytat

So ideally, the 'F' factor should be 1

biorąc pod uwagę że tuba o której wspomniałem kosztuje 500 zł czyli niewiele więcej niż jakikolwiek guider (pomijam te z szukacza bo ciężko się to ostrzy), to nie jest to chyba jakiś straszny overkill? ;) 
Źle myślę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, janekosa napisał:

Źle myślę?

 

Proponuję eksperyment. Kup dwa guidery: jeden fl200, drugi fl400 i zobacz jakie w praktyce uzyskasz różnice w dokładności guidingu. Możesz oczywiście zmierzać do teoretycznego ideału "So ideally, the 'F' factor should be 1 ". Zważ jednak, że cały wysiłek w dążeniu do ideału i tak utonie w seeingu...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym chciał przeprowadzać takie eksperymenty to bym już nie musiał pytać tutaj :movingtongue:

aczkolwiek faktycznie bardzo jestem ciekaw wyniku. Tylko w obu przypadkach trzeba by robić wykres w oparciu o ten sam guider żeby to było miarodajne :) 

Dobra poszukam jakiegoś małego guidera i nie będę się wychylał :laughing:
pytanie poboczne: jak go najlepiej zamocować? Do tej pory miałem guider z szukacza i mocowałem go do stopki szukacza. Zastanawiam się jak to poprawnie zrobić teraz żeby nie musieć za każdym razem poprawiać. Te mocowania na jedną śrubkę co widać na zdjęciach od majfrendów wydają się przeczyć tej ideiimage.png.d52ea9ce292bec3dd2da0e441dac12f9.png

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są sytuacje, kiedy fotografuje się obszar bez gwiazd prowadzących, lub skutecznie zaświetlony LP i wtedy guidować trzeba na sąsiednich (poza osią główną). Obejmy oczywiście dają możliwość wyboru sąsiedniego obszaru, ale ograniczoną. Nie ma jednego idealnego rozwiązania. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie planuje kamery mono i narrowbandu więc w ciężkie lp celować nie będę, a do guidingu będzie asi290 które jest raczej czułe więc z brakiem gwiazd tez nie powinno być problemu. Ale to cenna uwaga, dzięki. Kiedyś trzeba to będzie wziąć po uwagę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.