Jump to content
 • 0

W poszukiwaniu Neptuna na miejskim niebie


amatorastro
 Share

Question

7 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

     Dałem łapkę, ale z bólem serca i tylko na zachętę! Kilka uwag na szybko: materiał przygotowany na łapu capu i w zasadzie potraktowany po macoszemu.  Mogłeś lepiej się przyłożyć (najpierw jakiś konspekt i dokładne przemyślenie do kogo ten film kierujesz), zwłaszcza, że 17 min. to całkiem sporo czasu. Żeby coś spopularyzować i zachęcić innych, materiał powinien być atrakcyjny na maksa. Skoro już użyłeś Stellarium, to można było znacznie lepiej zaprezentować planety, wykorzystując rozmaite możliwości tego programu, np. przez pokazanie szybkich i atrakcyjnych wizualnie zbliżeń (pokręcanie kółkiem myszki z opcją wyśrodkowania na obiekcie), dzięki czemu oglądający filmik mieliby wrażenie lotu do planety i mogliby zobaczyć aktualne pozycje księżyców, czy np. enigmatyczne pierścienie Urana i Neptuna (o czym niewielu przeciętnych zjadaczy chleba ma pojęcie) - Stellarium to pokaże. Ile więcej osób sięgnęłoby po lornetkę (pożyczoną od sąsiada) żeby choć tylko poszukać iskierek tak ciekawych światów, zagubionych na tle bezmiaru gwiazd? Zabrakło mi również wykorzystania zegarka z lewego paska, który daje możliwość skokowego przesuwu czasu o dłuższe odcinki: min, godz, dni, miesiące, lata, co dałoby możliwość pokazania jak prezentowane planety przemieszczają się po nieboskłonie w stosunku do gwiazd.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Cześć,
Tylko to nie mój film. Ja to bym niestety nawet takiego nie zrobił. :) Muszę przyznać, że faktycznie, mogło być więcej o Stellarium, bo autor chyba przedstawił jako elektroniczną mapę, a możliwości ma więcej.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

tylko, że tematem filmu nie są możliwości Stellarium, a próba odnalezienia i sfotografowania Neptuna co uważam, że temat autor filmu wyczerpuje całkowicie. Nie każdy wie jak go znaleźć;)

Edited by shinobizu
Link to comment
Share on other sites

 • 0
6 godzin temu, shinobizu napisał:

tylko, że tematem filmu nie są możliwości Stellarium, ...

 

Widzę, że czytanie ze zrozumieniem to sztuka! Nie chodziło mi o przedstawianie możliwości Stellarium, tylko o właściwe wykorzystanie narzędzia, jakim jest ten program w celu atrakcyjnego przedstawienia tematu i tyle. Rzecz jasna każdy może mieć swoje zdanie w tej materii - ja przedstawiłem swoje wyżej i sądziłem, że zrobiłem to w miarę jasno.

 

6 godzin temu, shinobizu napisał:

... , a próba odnalezienia i sfotografowania Neptuna co uważam, że temat autor filmu wyczerpuje całkowicie. Nie każdy wie jak go znaleźć;)

 

... ja wiem, czy wyczerpał całkowicie? Dla mnie autor stracił parę minut na niepotrzebne błądzenie po nieboskłonie w Stellarium bez wyjaśniania dlaczego akurat tam/tu mamy szukać niewidocznej gołym okiem planety. Skoro już użył tego wirtualnego planetarium do wskazania pozycji również odległych planet, to właściwe byłoby naciśnięcie F3 (lub użycie z lewego paska: okna wyszukiwania) i wklepanie nazwy obiektu, np. Neptun, czy Uran (10 sekund roboty), a program sam pokaże pozycję planety na nieboskłonie i "każdy wiedziałby jak go znaleźć" szybko i w prosty sposób. ;) Zdania nie zmienię - temat potraktowany powierzchownie, na tzw. żywioł, chyba bez przemyślenia do kogo ma być skierowany. W zasadzie można odnieść wrażenie, że autor nie do końca zna możliwości Stellarium, nawet te podstawowe, które aż się proszą, żeby je wykorzystać dla uatrakcyjnienia filmu. Dla osób nie obeznanych z tematem 17-to minutowy filmik jest za mało atrakcyjny wg. mnie (jak już pisałem wcześniej), a dla osób interesujących się zagadnieniem chyba nie ten poziom przedstawiania tematu! Filmik nie przekonałby mnie jako laika do sięgnięcia po lornetkę, ale oczywiście opinii będzie tyle ilu oglądających - każdy ma prawo mieć swoje zdanie.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Przypominam, że dałem łapkę i tu i na YT. Liczę, że kolejne filmy LabFun z wykorzystaniem Stellarium będą ciekawsze. :)

Edited by suchyy
Link to comment
Share on other sites

 • 0
32 minuty temu, suchyy napisał:

 

Widzę, że czytanie ze zrozumieniem to sztuka! Nie chodziło mi o przedstawianie możliwości Stellarium, tylko o właściwe wykorzystanie narzędzia, jakim jest ten program w celu atrakcyjnego przedstawienia tematu i tyle. Rzecz jasna każdy może mieć swoje zdanie w tej materii - ja przedstawiłem swoje wyżej i sądziłem, że zrobiłem to w miarę jasno.

Czytanie ze zrozumieniem zarzucasz? 

32 minuty temu, suchyy napisał:

 

Skoro już użyłeś Stellarium, to można było znacznie lepiej zaprezentować planety, wykorzystując rozmaite możliwości tego programu, np. przez pokazanie szybkich i atrakcyjnych wizualnie zbliżeń (pokręcanie kółkiem myszki z opcją wyśrodkowania na obiekcie), dzięki czemu oglądający filmik mieliby wrażenie lotu do planety i mogliby zobaczyć aktualne pozycje księżyców, czy np. enigmatyczne pierścienie Urana i Neptuna (o czym niewielu przeciętnych zjadaczy chleba ma pojęcie) - Stellarium to pokaże

7 godzin temu, amatorastro napisał:

Muszę przyznać, że faktycznie, mogło być więcej o Stellarium, bo autor chyba przedstawił jako elektroniczną mapę, a możliwości ma więcej.

 

 

 

Po co więc mówić więcej o możliwościach Stellarium jeśli sama aplikacja jest tylko narzędziem pomocniczym? Temat filmu to "Polujemy na planetę Neptun - LabFun" dlaczego użył aplikacji Stellarium? Bo mógł! Mógł też innej, ale wybrał tę! Dlaczego nie pokazał innych możliwości dotarcia do planety Neptun lub innych planet? Bo temat samego filmu nawet o tym nie mówi! Czy znalazł za pomocą aplikacji planetę Neptun? Znalazł i pokazał jedną z dróg. Gdyby tematem było np. "Różne sposoby na odnalezienie planety Neptun" to przyznał bym ci rację, ale tak nie jest. Dla mnie temat filmu wyczerpuje całkowicie. Mówi za dużo? to niech mówi mi to nie przeszkadza.

 

W dalszej części wypowiedzi twierdzisz, że naciśnięcie F3 (lub użycie okna wyszukawania było by właściwe? Dlaczego? Przecież Stellarium jest tylko narzędziem pomocniczym, w którym autor filmu pokazuje orientacyjną odległość dystansu Jowisz-Saturn czyli x2 tej odległości w linii prostej.

 

 

Edited by shinobizu
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Jasne, że można zrobić filmik o wbijaniu gwoździ, gdzie autor będzie trzymał młotek za obuch i walił trzonkiem, bo tak mu wygodnie, bo to tylko narzędzie i kto mu zabroni tak robić!? ;) Nie takiej wiedzy "popularyzatorskiej" ja osobiście oczekuję i tyle w temacie.  Szkoda czasu na dalsze dywagacje.

 

Pozdrawiam: Jurek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 132 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.