Skocz do zawartości
  • 0

Sterowanie montażem przez SkySafari Plus i asiair eq5 pro


Marcin Gunns Łyszczyński

Pytanie

Witam mam pytanie bo wertuje strony i szukam sposobu połączenia montażu eq5pro bym mógł sterować przez asiair i skysafari.
asiair działa bezproblemowo  ale domyślam się że brakuje mi jakiegoś przewodu bym mógł się połączyć z skysafari. 
Czy gdy od pilota dam kabel rj11 na RS232 i przejściówkę z RS232 na usb i podłączę to pod asiair ma to prawo działać? czy może lepiej kupić Adapter Sky Watcher SynScan WiFi lub Adapter Sky-Watcher SynScan USB o ile dobrze myślę to jeśli będę miał adapter wifi to po prostu połączę się z siecią i łączenie asiair i skysafari plus nie powinno być problemem (czy to tak działać nie będzie?) ewentualnie ten adapter synscan usb podłączę od pilota do asi air i wtedy spróbować się połączyć? czy jakąś inną metodą? pomógłby ktoś rozświetlić mi drogę i nakierować jakie połączenie będzie najlepsze?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

 

7 minut temu, karolbe napisał:

W AsiAir musisz wybrac jako montaz EQMod with SkySafari. I potem musisz skonfigurowac SkySafari: montaz to Meade LX200 Classic,  adres IP poznasz z AsiAir, a port to 9624. Wylacz opcje Auto-Detect SkyFi.

 

No właśnie tak mi to nie działa niestety

 

13 minut temu, Ersoy napisał:

Masz asi air i chcesz korzystać z innej apki niż zwo? Dla mnie bezsensu. Pilota od SW wywal do kibla, podłącz montaż po usb do asi air i śmigaj. 

Chcę używać skysafari plus do goto 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, karolbe napisał:

No to robisz cos zle, ale na pewno to nie jest kwestia kabli. Moze wpisujesz zly adres IP?

 

Czyli kabel eqmod jest mi niepotrzebny? Wpisuje tak jak w instrukcji by połączyć skysafari z asiair ale caly czas wywala mi błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No kabel jest potrzebny, napisales, ze AsiAir Ci dziala, wiec zakladam, ze masz kabel eqmod i mozesz sterowac montazem z AsiAir. Nastepny krok, to to co napisalem wyzej, tylko sie upewnij, ze masz dobry adres IP i ze urzadzenie na ktorym masz SkySafari jest podlaczone do tej samej sieci co AsiAir.

 

Acha, i jedna rzecz, mialem pare razy tak, ze mimo dobrych ustawien SkySafari sie nie laczylo, wtedy ubij aplikacje i uruchom ja od nowa. Pomaga.

Edytowane przez karolbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, karolbe napisał:

No kabel jest potrzebny, napisales, ze AsiAir Ci dziala, wiec zakladam, ze masz kabel eqmod i mozesz sterowac montazem z AsiAir. Nastepny krok, to to co napisalem wyzej, tylko sie upewnij, ze masz dobry adres IP i ze urzadzenie na ktorym masz SkySafari jest podlaczone do tej samej sieci co AsiAir.

No właśnie chodzi o to że działa mi tylko Guide bo moj montaż to eq5 pro asi air mam podłączone i guiduje normalnie lecz nie widziałem tam opcji by przesuwać montażem i nie wiem gdzie robię błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Juz rozumiem co sie dzieje. Po prostu nie masz kabla EQMod, podlaczyles tylko kamere guidera kablem USB do AsiAir, a kamera jest kablem RJ11 podlaczona do montazu. To nie bedzie dzialac. Musisz kupic kabel EQMod, np. taki: https://www.amazon.pl/Teleskopy-Skywatcher-Control-HEQ5pro-Asiair/dp/B085WSSLBR  (dobierz dobre koncowki).

 

A potem:

 

1. Wywal kabel RJ11 na smietnik, nie przyda sie, chyba, ze do jakiegos starego telefonu :-)

2. Podlacz kamere guidera kablem USB do Asiair

3. Podlacz montaz kablem USB EQmod do Asisir

4. Wybierz EQmod with Skysafari jako Montaz w Asiair

 

I reszta jak wyzej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, karolbe napisał:

Juz rozumiem co sie dzieje. Po prostu nie masz kabla EQMod, podlaczyles tylko kamere guidera kablem USB do AsiAir, a kamera jest kablem RJ11 podlaczona do montazu. To nie bedzie dzialac. Musisz kupic kabel EQMod, np. taki: https://www.amazon.pl/Teleskopy-Skywatcher-Control-HEQ5pro-Asiair/dp/B085WSSLBR  (dobierz dobre koncowki).

 

No dobra ! :D czyli już wiadomo gdzie leży wina czyli kabel rj11 wyrzucam kamera tylko podłączona usb (tym zasilającym) od asiair, od asiair USB EQmod i on leci do pilota synscan  i wtedy powinno działać dobrze rozumiem? żaden kabel od kamery więcej nie idzie? co z portem autouidera? i co masz na myśli mówiąc bym dobrał dobre końcówki? ten co podesłałeś w linku może nie działać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, karolbe napisał:

3. Podlacz montaz kablem USB EQmod do Asisir

 

https://pl.aliexpress.com/item/32886642736.html?spm=a2g17.12057483.detail.3.6eed6b672WWUWz taki kabel będzie pasował? niby jest eqmod pod eq5 i wywalam wtedy pilot i łączę bezpośrednio z portu handcontrolera pod usb do asiair i powinno działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.11.2021 o 17:33, Marcin Gunns Łyszczyński napisał:

od asiair USB EQmod i on leci do pilota synscan

nie, pilot idzie do śmieci. wpinasz kabel ZAMIAST pilota.
 

 

W dniu 3.11.2021 o 17:46, Marcin Gunns Łyszczyński napisał:

tak. jak chcesz od ręki a nie za miesiąc to tu jest rozwiązanie za nieco mniej niż w sklepie https://astropolis.pl/topic/75644-kupi%C4%99-przew%C3%B3d-eqmod-usb-do-heq5/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, janekosa napisał:

 

tak. jak chcesz od ręki a nie za miesiąc to tu jest rozwiązanie za nieco mniej niż w sklepie https://astropolis.pl/topic/75644-kupi%C4%99-przew%C3%B3d-eqmod-usb-do-heq5/

Zakupiłem właśnie taki adapter już od Seg , jutro będzie u mnie i wieczorem będę testował 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.