Skocz do zawartości
  • 0

Obiektywy średnioformatowe w astrofoto


Lysy

Pytanie

Witam.

Mam kilka obiektywów kolekcjonerskich do średniego formatu i zastanawiam się nad ich użyciem w astrofoto.

Nie wiem czy dobrze myślę. Te obiektywy były tworzone do formatu znacznie większego niż apsc czy FF.

Wykazują pewną nieostrość na zwykłych matrycach FF w canonie. Jednak skoro ich rozdzielczość wynika z samej konstukcji,

to oznacza, że jest to kwestia wielkości pixela w matrycy, a nie samej totalnej nieprzydatności takich obiektywów. Czytałem o

zastosowaniu przez jednego z kolegów z powodzeniem obiektywu tego formatu z kamerką sbig o pixelu ok 9 mkm. 

 

Czy to nie jest tak, że wystarczy fotkę z matrycy canona o pixelu powiedzmy 6 mkm wykonaną tym obiektywem odpowiednio zmniejszyć do takiego

formatu (wielkości) aby w pełni wykorzystać zarejestrowane dane w "rozlanym" obrazie z takiego obiektywu?

Przy czym wydaje mi się, że nie ma to nic wspólnego z pomniejszaniem zdjęcia w celu korekcji wad - po prostu dostosowuję

skalę do rozdzielczości obiektywu i tyle. Zalety były duże, prze wszystkim z pola obiektywu wycinam obrazek pozbawiony wad

brzegu pola w sposób naturalny (podobnie jak w lustrzance APSC stosując obiektyw dedykowany do FF).

Uzyskuję oczywiście mniejszy obraz wynikowy przez zmniejszanie softem skali, ale w przypadku potężnej matrycy FF to nie jest duża wada.

 

Macie jakieś pomysły na temat tych przemyśleń?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam m.in 300mm taira 33, chciałbym właśnie w rejonie tej ogniskowej z canonem 6d to zapiąć.

Gabarytowo i wagowo masakra oczywiście :) Kolekcjonersko to piękny kawał metalu i szkła.

Właśnie ten test kiedyś czytałem, dzięki za link!

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Doczytałem się, że może być bardzo dobrze, po przymknięciu do F/8.- f/11. Pff...

Jeszcze tylko montażyk ASA i można poszaleć...;)

http://forum.mflenses.com/tair-33-vs-nikkor-ed-if-4-5-300mm-vs-mamyia-sekor-5-6-300mm-t80908.html

Chociaż dla narrobandu może być całkiem znośnie na 5,6, to już byłoby akceptowalne.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na NRD-owskie obiektywy do formatu 6 na 6, to bym uważał - b. słabe powłoki przeciwodblaskowe, rosyjskie i ukraińskie - może być bardzo różnie. Natomiast zupełnie inaczej może być z japońskimi - np. obiektywy do Pentaxa 645 są relatywnie małe i lekkie a miały b. dobre powłoki, które do dziś się bronią w obiektywie który ma 6, czy 7 soczewek, a nie 15 - 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.