Skocz do zawartości

AstroTrac 360 Camera Tracker - recenzja


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Będziesz testował jakiś cięższy sprzęt o większej ogniskowej czy to jest montaż w wersji pod lekkie zestawy? Kiedyś obserwowałem ten projekt, ale zalatywało scamem i w sumie Twoje oczekiwanie 2 lata mnie nie dziwi. Szczerze mówiąc, 300 sekund jest "tak se" poprowadzone. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek_B Z przyjemnością, Darku! Troszkę już wspomniałem na ten temat w recenzji, ale mogę dodać, że moją alternatywą dla kołyski na 8 baterii AA jest power tank Omegon 7Ah, do którego - oprócz zasilania AstroTraca 360 - podpinam jeszcze grzałkę na obiektyw. W sierpniowe noce przy 12 stopniach Celsjusza ten zestaw potrafił pociągnąć bez problemu ok. 5 godzin, ale już pod koniec października przy temperaturze ok. zera czas pracy zjechał do 3,5 godziny. Chyba muszę zadbać o mocniejsze źródło prądu na zimę w terenie, a na domowy taras zaopatrzyć się w zasilacz sieciowy dla montażu ;)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@count.neverest AstroTrac 360 jednak istnieje i działa, więc plotki o oszustwie są ciut przesadzone ;) Ale faktem jest, że rodził się w bólach, które chyba dotąd nie ustąpiły jeśli idzie np. o dostępność produktu. Co do dokładności prowadzenia - to są wycinki kadrów z pełnoklatkowej matrycy w rozmiarze 100%, więc ujawniają się też jakieś niedoskonałości optyki wynikające np. z faktu, że prezentowane obrazki nie pochodzą z samego środka kadru i zahaczają też trochę w kierunku brzegów. Jak wspomniałem w recenzji, na 250 mm to jest chyba szczyt możliwości tego montażu w pracy bez guidingu - tym bardziej, że wystarczy mocniejszy podmuch wiatru lub chwilowy spadek napięcia i AT 360 oddaje to na obrazku; już miałem taką sesję z wiatrem i okazało się, że większość klatek z "kotka" nadaje się do kosza :( Z cięższym sprzętem i dłuższą ogniskową nie ma sensu eksperymentować na tym montażu w opisanej przeze mnie wersji (Camera Tracker) - jest on zdecydowanie przeznaczony dla "lekkiej" astrofotografii. Co innego konfiguracje Single Arm czy GEM - mają zupełnie inną sztywność, dedykowane przeciwwagi i (podobno) bez problemu ciągną gwiazdki w punkt przy ogniskowej 400 mm (oczywiście bez guidingu).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radio-teleskop.pl Warto, żebyś przetestował prowadzenie po ustawieniu montażu na północ przy pomocy polemastera czy Sharpcapem. Albo najpierw lunetką, jak najdokładniej, a następnie zmierzył błąd jaki Ci ona daje. Bo może się okazać, że pociągniesz 600 sek w punkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radio-teleskop.pl napisał:

moją alternatywą dla kołyski na 8 baterii AA

Ja wiele lat używałem z TT-320X AG pojemniczka na 10 akusów, te mają nominalne napięcie 1.2 v wiec tyle ich trzeba. Zdaje się ze ta wersja bierze więcej amperów, u mnie na paczce nowych świeżo naładowanych akusów prowadzi 17 godzin. A od paru lat używam powerbanka 15V na 4 18650, także wytrzymuje całą noc. Pewnie jakbyś miał instrukcję to wiedziałbyś jaki pobór. :)

Nowa wersja widzę ma niezaprzeczalną zaletę prowadzenia sesji całą noc, stara wersja musi być przewijana co 110 minut. Prowadzę testy dość dokładnego powracania na wybrany kadr celując wcześniej laserem na jasnej gwieździe. Zobaczymy co to da. Ale na wyjazdy w szczególności samolotem to sprzęt idealny. A właśnie ile waży sam astrotrack?

Pewnie kiedyś go kupię, wedga już mam, szkoda że system przeciwwag jest niekompatybilny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Darek_B napisał:

Zdaje się ze ta wersja bierze więcej amperów

Właśnie to podejrzewam, Darku. W Sieci gdzieniegdzie można znaleźć szczątkowe dane techniczne, z których wynika, że AT 360 bierze przynajmniej 1 A. Sam zaś AstroTrac - jak pisałem w recenzji - waży ok. 2 kg. Osobiście nie ważyłem, a różne źródła różnie podają w zakresie 1,8 do 2 kg właśnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.