Skocz do zawartości

Pomoc w doborze obiektywu


ASTRF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Po sytuacji z moim Samyangiem 135 mm f/2, który defakto do astrofotografii się w ogóle nie nadawał zdecydowałem, że nie chcę drugi raz popełnić błędu także proszę Was o pomoc w doborze obiektywu do tego celu.
Wymagania jakie mam są następujące: Ogniskowa może być w przedziale <18 mm, 135 mm> i więcej nie, ponieważ też mojego SWSA nie chcę przeciążyć, Obiektyw ma być podłączany do Canona 1100D, Budżet ok. ~ 2000 zł, ale jak znajdzie się coś trochę powyżej tego budżetu to również takową opcję rozważę... Mogą być to obiektywy zarówno nowe jak i używane. Mogą być to oczywiście obiektywy stało ogniskowe, które są pewnie lepsze od tych zmienno ogniskowych, ale jeżeli jest też jakiś dobry typu "lekki zoom" to również przyjmę.
PS: O tym Samyangu 135 mm nie musice mi mówić, bo jeżeli takowy faktycznie byłby przetestowany pod kątem astrofotografii, to z kilku krotnym zastanowieniem się również rozważyłbym jego zakup, ale jestem ciekaw czy są inne opcję by kupić jeszcze pewniej dobry obiektyw do tego celu, dlatego też jestem tak otwarty na różne ogniskowe, ponieważ po prostu chcę by obiektyw spełniał swą rolę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi co to znaczy dobry obiektyw do astrofoto...

 

W tym budżecie (moim zdaniem) znalezienie dobrego obiektywu to niełatwe zadanie. 

W miarę dobry będzie Tamron SP 45mm f/1.8:

https://allegro.pl/kategoria/obiektywy-258269?string=Tamron SP 45mm F%2F1.8&stan=nowe

Sam używałem go na pełnej klatce i na f/4.0 robi dobre zdjęcia. Ew. może być jego krótszy brat 35mm.

Tyle z fabrycznie nowych obiektywów.

 

Z używek wysoce polecane są Sigmy serii ART 35mm i 50mm, obydwa f/1.4. Z tym że obydwa (nawet używki) są daleko poza planowanym twoim budżetem - bliżej 3 tys. zł aniżeli 2 tys. zł.

Dłuższe ogniskowe (ponad 50mm) będą poza budżetem - mowa tu oczywiście o obiektywach moim zdaniem nadających się do astro. I to dotyczy zarówno obiektów stałych-, jak i zmiennoogniskowych.

Btw., obiektywy stałoogniskowe mają z reguły lepsze parametry optyczne niż zmiennoogniskowe, poza tym pozostaje jeszcze kwestia utrzymania stałej wartości ogniskowej przez bardzo długi czas - mało który zoom dobrze sobie z tym radzi, a te, które dają radę, są daleko poza twoim budżetem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie kup jakikolwiek DOBRY egzemplarz obiektyw Canona. Nieistotne czy to będzie 35-50-85-135. Po przymknięciu do F4 albo jest dobra jakość albo trafił ci się nieudany pod astro egzemplarz. Jeśli chciałbyś dłuższe ogniskowe to polecam Canona 70-200 F4. Ma ogniskowanie wewnętrzne więc nic się tam nie rozjedzie, poza tym daje dobre gwiazdy w zasadzie od F4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.