Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie do użytkowników iOptron SkyGuider-Pro


Micgekon

Pytanie

Cześć od wczoraj jestem posiadaczem tej głowicy, dziś to rozpakowałem ( brak instrukcji) i  próbuje poskładać na podstawie tutoriali.

Chyba wszystko jest dobrze złożone. Próbuje wszystkiego, ustawiania “ na sucho” w domu i nie wiem co jest z lunetka biegunowa.

tzn myślałem że jest zamontowana “ na sztywno” a tymczasem po zwolnieniu sprzęgła zaczyna sie kręcić, chciałem sobie w domu ustawić krzyż na sznurek, ale po każdym zwolnieniu sprzęgła lunetka sie kręci, tak samo moc podświetlenia jest regulowana przez krecenie lunetka-zegarem.

Jak sobie z tym w nocy poradzić w terenie, jak ustawić polarna na zegarze jak jest “ przekręcony” , to jest normalne w tej głowicy?
Nigdy nie miałem z takim sprzetem styczności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja zrobiłem to tak, może można lepiej, chętnie posłucham.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Najpierw w domu, przed wyjazdem w teren na focenie.

 

Najpierw poziomujesz trójnóg, na którym montujesz  ioptrona.

 

Na sznurku zwisającym pod ciężarkiem, lub na ścianie budynku ustaw krzyżyk lunetki biegunowej.

Krzyżyk lunetki biegunowej ma być ustawiony pionowo - poziomo i w tym ustawieniu powinien być podświetlany.

 

 Odkręcasz dwie śrubki imbusowe (1) i na zablokowanej osi RA ustawiasz przeciwwagę, aby był poziomo.

 

Potem w terenie poziomując trójnóg i ustawiając przeciwwagę poziomo za pomocą poziomicy będziesz pewien,

że krzyżyk na lunetce biegunowej jest prostopadle do ziemi.

-------------------------------------------------------------------------------

W terenie poziomujesz trójnóg .

Mocujesz cały sprzęt w terenie.

Ustawiasz lunetkę pionowo - poziomo..

Ustawiasz gwiazdę polarną na właściwej godzinie w lunetce i focisz.

 

bbb.JPG.fdf24e190d14c99970455742df7a5d10.JPG

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja używam Star Adventurera Mini, w którym lunetka też się kręci.

Mój patent jest taki, że ustawiam Polarną w centrum celownika a następnie reguluję klin tylko w osi góra-dół aby Polarna zjechała na sam dół celownika. Wtedy mam pewność, że tam jest godz. 6:00 i w razie potrzeby przekręcam lunetkę. Dopiero od tego momentu ustawiam Polarną zgodnie z Hour Angle. Oczywiście jeżeli w danym miejscu i czasie Polarna jest bliżej godz. 12:00, 3:00 czy 9:00 to lepiej tam ją skierować (wg tej samej zasady skorygowania obrotu lunetki).

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdza się pod warunkiem, że najpierw statyw jest dobrze wypoziomowany. Ten sam sposób działa idealnie dla dużych montaży. Ostatnio byłem miło zaskoczony bo po uruchomieniu Polar Alignment w AsiAir okazało się, że montaż już był dokładnie zrobiony samą lunetką i wystarczy one touch ;) Powodzonka!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poziomica 200 mm starczy, bo wypoziomujesz trójkątną półeczkę statywu.

Załatw jeszcze 3 podkładki pod nogi statywu jeżeli stoi na gruncie/śniegu. Szpiczasty koniec potrafi się zapadać, szczególnie jak mokro itp. Rozjeżdża się wtedy prowadzenie.

No i może zielony laser jeżeli używasz obiektywu 200- 400 mm i chcesz zobaczyć na LV gdzie celuje twój aparat.

@fizyk5 Ja tak robiłem bez poziomicy, przeciwwaga ciągnie w dół, czyli jest pion, ale sprawdzę czy błąd duży popełniałem, tzn czy lunetka jest dobrze zmontowana. Krótkimi obiektywami robiłem zdjęcia bez przeciwwagi - stąd wymyśliłem poziomowanie półki.

Obiektywem 200 mm da się robić 120 - 180 sek, z 400 mm robiłem Plejady na 60 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.