Skocz do zawartości

Jak się zabrać do HDRa?


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

koncze powoli swój pobyt na kanarach i zaraz przyjdzie czas zmierzyć się z materiałem zebranym przez cały pobyt :) 

Czeka mnie kilka wyzwań, między innymi pierwsza mozaika. Ciekaw jestem jak wyjdzie. Ale na pierwszy ogień mam pytanie o HDRa. Jak do tego podejść? 
konkretnie chodzi o M42, no bo przecież nie może być zimy bez M42. Zebrałem kilka godzin w klatkach po 5 minut i godzinę w klatkach po 45 sekund (żeby było widać trapez). Ale jak to połączyć? Nigdy się w coś takiego nie bawiłem. Jest jakiś tutorial?

no i druga kwestia - została mi tu jeszcze jedna noc. Za mało czasu żeby zaczynać nowy obiekt ale może dozbierac do tego Oriona jeszcze jakiś materiał? Więcej klatek długich, więcej krótkich? A może jakieś pośrednie? Jak sobie najlepiej zapewnić sukces? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalibruj wszystkie klatki razem a następnie je zarejestruj/wyrównaj. Podziel na dwie grupy i zestackuj osobno 5 minutowe i osobno 45 sekundowe. Stacki wrzuć na warstwach i zrób maskę.

Zbieraj dalej długie.

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, count.neverest napisał:

Skalibruj wszystkie klatki razem a następnie je zarejestruj/wyrównaj. Podziel na dwie grupy i zestackuj osobno 5 minutowe i osobno 45 sekundowe. Stacki wrzuć na warstwach i zrób maskę.

Zbieraj dalej długie.

Ok czyli generalnie robi się to manualnie? Nie ma jakiegoś sprytnego narzędzia które potrafi skleić powiedzmy z 2 stacków takiego HDRA jakoś automatycznie? 

i to do opisałeś powyżej to jak rozumiem jakaś metoda tego żeby osiągnąć 2 stacki bez przesunięcia względem siebie? Do jakiego programu to się odnosi? Do tej pory zawsze korzystałem z DSSa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, janekosa napisał:

Ok czyli generalnie robi się to manualnie? Nie ma jakiegoś sprytnego narzędzia które potrafi skleić powiedzmy z 2 stacków takiego HDRA jakoś automatycznie? 

i to do opisałeś powyżej to jak rozumiem jakaś metoda tego żeby osiągnąć 2 stacki bez przesunięcia względem siebie? Do jakiego programu to się odnosi? Do tej pory zawsze korzystałem z DSSa. 

W PixInSighcie HDRy robi się naprawdę prosto:

https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-producing-an-hdr-image.html

 

Z moich doświadczeń na Orionie to wystarczą trzy zestawy klatek:

1. długie na całą mgławicę (u mnie 60s, bo miasto, tak to można by dlużej)

2. średnie 10s na jądro

3. krótkie 1s na sam trapez

Oczywiście jak masz szybszą, czy wolniejszą optykę, to wtedy musisz czasy nieco zmodyfikować

 

Im krótsze klatki tym mniej ich potrzebujesz (bo te jasne elementy produkują dużo światła, nie ma więc problemu z SNR).

Zobacz sobie zresztą rozpiskę u mnie:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.