Skocz do zawartości

maska bahtinowa - automatyka


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Myślę o wprowadzeniu zautomatyzowanej maski Bahtinowa.

Maska przypięta do silniczka zamocowanego do osłony dew shield z boku, tak by maska mogła się odsunąć na bok po wyostrzeniu. Powinno starczyć miejsca w kopule.

Czy ktoś ma pomysł jakiego silniczka użyć i jak to odpalać zdalnie po kompie? (silnik musi być coś a la dwupozycyjny - on i off z obrotem o 90 stopni.

przypominam - poziom ciekawski i utalentowany ale lamer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman ja już mam pokrywę wydrukowaną wraz ze sterownaniem za pomoca serwa :) niestety czasu brak ...  nawet ostatnio nic nie focę bo chodzę spać jak zoombie - tyle napraw i roboty ... 

 

Ale mogę CI podpowiedzieć ze to trudne nie jest , napisałem prosty program pierwszy bodajże na Arduino a drugi później pod ESP żeby już mieć to po wifi, teraz myślę nad modyfikacją żeby zrobić combo czyli pokrywa wraz z maską :D 

 

Podpowiedź

https://botland.com.pl/serwa-praca-ciagla-360/1880-serwo-powerhd-ar-3606hb-praca-ciagla-360-stopni-6939360636069.html

 

Serwo PowerHD AR-3606HB praca ciągła 360 stopni

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to rozwiązane przy pomocy serwa i arduino, w temacie o Askarze mam nawet zdjęcia jak to sobie wykombinowalem. 

 

Sterować maska poprzez arduino można na różne sposoby, np poprzez port Usb/com, wysylajac np wczesniej przygotowane komendy, albo łatwiej, napisać prosty program w Visual Basicu, który poprzez kliknięcie myszka położy lub odsunie nam maskę. 

 

Alboe jeszcze inaczej, np tak ja mam teraz podaję napięcie na jeden z pinów i maska jest kladzona (napięcie podaję na jednym z wyjść Jolo Astrolinka)...   

 

Pierwsze próby 5 lat temu. 

 

 

 

Edytowane przez Marcin Ksiazek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie integruje wszystko pod inteligenty dom (Home Assistant) i zdążyłem zrobić i skończyć automatykę otwierania budy, sterowania zasilaniem i parę innych rzeczy.

Jak projekt będzie na tyle ukończony to pokażę go tutaj niebawem - muszę tylko ukończyć parę rzeczy.

image.png.b640c128fc776dbd64cd160cdd5a26b9.png

 

Co do maski - problem chyba największy jest taki że maska chyba musi być centralnie ułożona. Może się mylę jeśli tak to mnie poprawcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję takie rozwiązanie. Do Esprita 100 mam maskę na silniczku krokowym 28byj-48 (takim malutkim z przekładnią), sterownym jak fokuser, czyli 3200kroków "in" zakłada maskę i 3200 "out" ruch powrotny.  Maxim DL obsługuje dwa fokusery, ale można też osobnym dowolnym programem/sterownikiem do  focuserów.

 

U mnie działa to tak.

 

W załączniku wszystko czego potrzeba- wsad arduino, schemat podłączenia, sterownik ascom i osobny program do obsługi. 

 

aaf2.rar

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.