Skocz do zawartości

Filtry do obs. slonca do lornetki 15x70 i refraktora 60mm


AvirFrog

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kompas napisał:

Kup sobie odpowiedni wymiar folii  albo 3 razy 10 x 10 cm ( ta opcja jest łatwiesza do wysyłki a cena taka sama) . jak to oprawić bez trudu znajdziesz na tym lub innym forum, a jest to bardzo proste.

 

 


Zastanawiam się właśnie czy łatwo można samemu takie nakładki wykonać, wolał bym po takiej obserwacji móc jeszcze widzieć cokolwiek :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam także tuby jako dobry materiał do wytworzenia opraw. Łatwo się je tnie. Są tanie, trwałe i od razu z zatyczkami (tworzywo lub metal) np Trwała tuba na 1-2 plakaty | Sprzedaż na Posters.pl

Zrobiłem kilka opraw do lornetek i szukaczy. Działają od lat i wszyscy widzą ;) Dla strachliwych filtr można umieścić nieco głębiej wtedy też pięknie wchodzą zatyczki.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2022 o 04:57, kompas napisał:

Bardzo łatwo , gdy zrobisz to starannie to na pewno będziesz widział , bardziej obawiał bym się tych " fabrycznych.

Okej, a czemu obawiać się fabrycznych? Oprócz ich cen coś jeszcze odstrasza?

W dniu 31.01.2022 o 07:43, eszetka napisał:

Dzięki, widziałem :D Na pewno skorzystam

W dniu 31.01.2022 o 08:01, RMK napisał:

Polecam także tuby jako dobry materiał do wytworzenia opraw. Łatwo się je tnie. Są tanie, trwałe i od razu z zatyczkami (tworzywo lub metal) np Trwała tuba na 1-2 plakaty | Sprzedaż na Posters.pl

Zrobiłem kilka opraw do lornetek i szukaczy. Działają od lat i wszyscy widzą ;) Dla strachliwych filtr można umieścić nieco głębiej wtedy też pięknie wchodzą zatyczki.

Ooo dobry pomysł, a w jaki sposób umieszczasz folię w środku tuby?


Zastanawiałem się nad  wydrukowaniem w drukarce żywicowej takiej nakładki tyle ze  będzie bardzo sztywne to :/ ale może  dorobie dziurki i wkręcę jakieś śrubki żeby dopasować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AvirFrog napisał:

 

Ooo dobry pomysł, a w jaki sposób umieszczasz folię w środku tuby?
 

1. Opcja najtańsza i najlżejsza - krążek folii oprawiony w tekturkę i wklejony do środka. 

2.  Opcja demontowalna - krążek folii oprawiony w tekturkę. Od strony Słońca wewnątrz tuby wklejona wąska opaska z tuby o nieco mniejszej średnicy (lub paska preszpanu), od strony patrzącego wsuwana wąska opaska z tuby o nieco mniejszej średnicy. Wymiana folii po wyjęciu krążka od strony wsuwanej opaski. Starcza na lata i można pomalować na dowolny kolor.

Jak się bardzo nudziłem robiłem też takie zabawki ;)

DSC07641mk.jpg.18069059f89f39b73a17dc3d272332d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, AvirFrog napisał:

Okej, a czemu obawiać się fabrycznych? Oprócz ich cen coś jeszcze odstrasza?

Dzięki, widziałem :D Na pewno skorzystam

Ooo dobry pomysł, a w jaki sposób umieszczasz folię w środku tuby?


Zastanawiałem się nad  wydrukowaniem w drukarce żywicowej takiej nakładki tyle ze  będzie bardzo sztywne to :/ ale może  dorobie dziurki i wkręcę jakieś śrubki żeby dopasować

Chodzi o to że te fabryczne    mają duży rozrzut w średnicach dedykowanych do konkretnych tubusów i mogą okazać się za luźne a

co za tym idzie mogą zsunąć się z tubusa  a zabezpieczeń przed tym nie widzę, gdy zrobimy to sami  nakładka bedzie spasowana idealnie.

 

20 godzin temu, AvirFrog napisał:

Okej, a czemu obawiać się fabrycznych? Oprócz ich cen coś jeszcze odstrasza?

Dzięki, widziałem :D Na pewno skorzystam

Ooo dobry pomysł, a w jaki sposób umieszczasz folię w środku tuby?


Zastanawiałem się nad  wydrukowaniem w drukarce żywicowej takiej nakładki tyle ze  będzie bardzo sztywne to :/ ale może  dorobie dziurki i wkręcę jakieś śrubki żeby dopasować

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.