Skocz do zawartości
  • 0

Kamera QHY8


Michał Majkowski

Pytanie

Witam,

mam okazję zakupić kamerę QHY8 w cenie 1600zł, lecz zastanawiam się czy będzie ona dla mnie odpowiednia. Na ten moment foce Pentaxem K-5iis, ale można robić nim zdjęcia tylko jednym programem co jest dosyć uciążliwe, bo nie da się robić plate solvingu, nie ma chłodzenia, i jest niemodyfikowany, a niestety nie mogę tego zrobić. Teleskopy jakie mam to stary już Bresser jupiter achromat 70/700 i Omegon 114/900 newton. Tutaj moje pytanie, czy opłaca mi się kupować tą kamerę, czy może bardziej opłaca mi się kupić jakiegoś taniego ed-ka, na przykład evostar 72ed, a może newtona? Sprzęt wieszam na LXD55. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
21 minutes ago, Michał Majkowski said:

bo nie da się robić plate solvingu

Przecież możliwość plate solvingu nie dzieje się w samym aparacie, QHY też nie solvuje samo z siebie. I Pentaxa i QHY musisz podpiąć do odpowiedniego oprogramowania żeby robić plate solving, np Kstars + EKOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli  kamera jest w pełni sprawny, to kupuj. W takiej cenie, to maga okazja i na pewno na tym nie stracisz. Ale to raczej podejście biznesowe.

Z punktu astrofoto, zakup krótkiego Apo lub obiektywu foto jest dobrym posunięciem.

Edytowane przez Piotr4d
Literówka.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Michał Majkowski napisał:

Witam,

mam okazję zakupić kamerę QHY8 w cenie 1600zł, lecz zastanawiam się czy będzie ona dla mnie odpowiednia. Na ten moment foce Pentaxem K-5iis, ale można robić nim zdjęcia tylko jednym programem co jest dosyć uciążliwe, bo nie da się robić plate solvingu, nie ma chłodzenia, i jest niemodyfikowany, a niestety nie mogę tego zrobić. Teleskopy jakie mam to stary już Bresser jupiter achromat 70/700 i Omegon 114/900 newton. Tutaj moje pytanie, czy opłaca mi się kupować tą kamerę, czy może bardziej opłaca mi się kupić jakiegoś taniego ed-ka, na przykład evostar 72ed, a może newtona? Sprzęt wieszam na LXD55. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Matryca w tej kamerze to już trochę muzeum (taka jak w Nikon D70. Ja osobiście bym nie kupił. Używany Canon 6D jest niewiele droższy a mimo braku chłodzenia matryca znacznie lepsza i większa. Poza tym posiadasz już Pentaxa. Pentaxy dość dobrze łapią Ha z fabrycznym filtrem. Wygodnie jest kupić minikomputerek z rpi4 i zainstalować astroberry https://www.astroberry.io/, aby obsługiwać sesję zdalnie. Platesolve możesz robić spod EKOSa. Jest obsługa dla Pentaxa https://www.indilib.org/ccds/pentax-dslr.html Korzystałem jakiś czas temu z Pentaxem K-70. Ten LXD55 to odpowiednik EQ3 czy EQ5 ?. Pomysł z ED moim zdaniem lepszy. Jeśli jednak zdecydujesz się na kamerę to sprawdź czy np. są sterowniki do nowych systemów operacyjnych.

EDIT:

Jak chcesz wykonywać Plate Solve pod Windows tym Pentaxem to poeksperymentuj ze sterownikami ASCOM https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR Nie wiem czy obsługuję Twój model.

 

 

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, rambro napisał:

 

Jak chcesz wykonywać Plate Solve pod Windows tym Pentaxem to poeksperymentuj ze sterownikami ASCOM https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR Nie wiem czy obsługuję Twój model.

 

 

Sterowniki ASCOMu niestety nie działają, próbowałem różnych programów, ustawień i koputerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, rambro napisał:

Pomysł z ED moim zdaniem lepszy.

 

 

Teraz pojawia się jeszcze pytanie jakiego tego ED, bo wczoraj byłem bliski kupienia Evostara 72 ED ale przeczytałem, że do focenia potrzebny jest flattener żeby uzyskać ostrość, i nie wiem na ile to prawda, a w tym momencie nie mam na tyle pieniędzy, żeby kupić i teleskop i falttener.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.