Skocz do zawartości

Jak się oblicza pole widzenia?


Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, ASTRF napisał:

57.3 * rozmiar matrycy (w osi x i y oddzielnie) / ogniskowa

Wynik wychodzi w stopniach.
 

Ok, to może dokładniej, matryca tej kamerki ma przekątna 6,4mm a to nam daje 57,3 mm kwadratowe pola i to mnożymy przez ogniskową 1000 cm a to daje 57° pole widzenia, czy tak?

ps. ale coś mi się wydaje że jednak nie.

Edytowane przez Krzysztof Stępień
Źle obliczenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Krzysztof Stępień napisał:

Ok, to może dokładniej, matryca tej kamerki ma przekątna 6,4mm a to nam daje 57,3 mm kwadratowe pola i to mnożymy przez ogniskową 1000 cm a to daje 57° pole widzenia, czy tak?

ps. ale coś mi się wydaje że jednak nie.

Nie nie... Nic związanego z przekątną, a nie polem... Chodzi o boki matrycy. Ta matryca ma wymiary 5,6 x 3,1 [mm]
Więc:
57.3 * 5,6 / 1000 = ~0,32 stopni = 19,2 minut
57.3 * 3,1 / 1000 = ~0,18 stopni = 10,8 minut

Twoje pole widzenia w tej kamerze wynosi 19,2 minut na 10,8 minut.
Oczywiście dałem wynik w przybliżeniu, ale można tego przybliżenia nie robić i będzie już znacznie dokładniej.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ASTRF napisał:

Nie nie... Nic związanego z przekątną, a nie polem... Chodzi o boki matrycy. Ta matryca ma wymiary 5,6 x 3,1 [mm]
Więc:
57.3 * 5,6 / 1000 = ~0,32 stopni = 19,2 minut
57.3 * 3,1 / 1000 = ~0,18 stopni = 10,8 minut

Twoje pole widzenia w tej kamerze wynosi 19,2 minut na 10,8 minut.
Oczywiście dałem wynik w przybliżeniu, ale można tego przybliżenia nie robić i będzie już znacznie dokładniej.
 

To szczerze mówiąc bardzo małe. A jak można je powiększyć oczywiście w granicach rozsądku, ale żeby nie stracić zbytnio na jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wzorze na pole widzenia masz 3 liczby

jedna z nich jest stała czyli na pole widzenia wpływ mają 2 pozostałe, przy czym to pole zależy proporcjonalnie od jednej i odwrotnie proporcjonalnie od drugiej

pole widzenia możesz zwiększyć albo większym rozmiarem sensora kamerki albo mniejszą ogniskową teleskopu

 

jeśli masz już konkretną kamerkę z konkretnym rozmiarem sensora oraz teleskop z konkretną ogniskową to za wiele nie powalczysz z polem widzenia (w grę wchodzi reduktor ogniskowej ale szału nie będzie). Musisz zmienić jedno lub drugie

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.