Skocz do zawartości

Uran i Mak 150


Nekro

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

stałem się niedawno posiadaczem Maka 150. Chciałbym zapolować na Urana i za pomocą ASI120 zrobić fotkę. 

Moje pytanie dotyczy tego, jak go sensownie szukać? Nie jest widoczny gołym okiem,  a w Maku mam niewielkie pole widzenia.  Jakieś podpowiedzi? 3 star aligment (mam GoTo)? Plate solving? To ostatnie z Newtonem 150 działa wyśmienicie, w przypadku Maka szuka i szuka i doszukać się nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Mak ma sam go szukac?

Nie rozumiem? Plate solwing go nie rozpoznaje?

 

Uran jest na granicy zasiegu oka ludzkiego. Przez lornetke da sie go wychaczyc. A w jakim kolwiek teleskopie bedzie widoczny jako gwiazdka....bo rozmiary katowe male.

 

Rzuc okiem na mapke:

 

CC_Uranus21_Large_findr.jpg.2ea59f24a35c1761893ec0d74d8b4ed9.jpg

 

Zrodlo:

https://skyandtelescope.org/observing/ice-giants-neptune-and-uranus/

 

 

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się to ostatnio udało na MAK127, ASI533 + NINA i plate solving. Tak to wyglądało na surowo. Widać też dwa księżyce. Jednak nie ukrywam, że z mniejszymi sensorami miałem problemy z plate solving. Może łatwiej podłączyć coś większego na sam plate solving a potem zmienić na ASI120. 

 

image.png.a968c746e3efaa9cd5fcf152361bba5e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz pod teleskop lunetke, pod nią kamerę, wyrównaj osie optyczne z tubą najpierw na jakimś oddalonym obiekcie, a potem na gwieździe. Po tym zaznacz sobie w programie centrum kadru dużego teleskopu (jeśli to program umożliwia) lub zapamiętaj. Następnie ustaw się automatem na jasną gwiazdę, ręcznie sprowadź ją w centrum kadru w dużym teleskopie, w programie ręcznie wymuś align. Powtórz to jeszcze ze dwa razy. Efekt po tym kroku jest taki, że tuż po goto gwiazda w lunetce będzie w miejscu, gdzie jest zaznaczone centrum kadru dużego teleskopu, w dużym teleskopie w centrum kadru i jakiekolwiek goto powinno od razu ustawiać obiekt w centrum kadru w dużym teleskopie. Pod warunkiem że masz idealnie ustawiony montaż na biegun. Jeśli nie, będą potrzebne ręczne poprawki (patrząc na podgląd z lunetki sprowadzasz obiekt ręcznie w zaznaczone centrum kadru dużego teleskopu)

 

To w zasadzie jedyna sensowna metoda na używanie naprowadzania z długimi ogniskowymi. Najwygodniej robi się to mając dwie kamery.

 

Uran jest jasny, bez problemu go rozpoznasz na 1s ekspozycjach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mamy właśnie szansę zlokalizować Urana kilka stopni od Marsa, będącego niedaleko Plejad. Koniunkcja niestety już się kończy. Wkleiłem amatorskie fotki na nowym wątku w temacie Urana https://astropolis.pl/topic/85448-uran-2022/?do=findComment&comment=975891

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.