Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Tedi

Rekomendowane odpowiedzi

Benedykcie, teraz wiesz o czym pisałem, że nie warto kombinować ;D. Folia przeznaczona do tego celu kosztuje ( 10x10cm ) mniej niż te wydane niepotrzebnie 17 zł 8). Przez Baader folie nie ma problemu z ustawianiem ostrości i sam zamierzam ją wkrótce kupić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Baader(wcześniej mylar) został specjalnie stworzony jako filtr Słoneczny, poczatkowo na potrzeby NASA a potem rozszedł się po świecie jako dobry filtr słoneczny !!!

Mamy zresztą wreszcie nową jego dostawę po zaćmieniu i od poniedziałku ponownie zaczynamy konfekcjonowanie i wysyłkę poczynając od zaległych zamówień ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lem postulował kiedyś postawienie pomnika Bezimiennemu Zbieraczowi, który nie bacząc na śmiech i docinki współplemieńców oraz wyszydzanie jego oczywistej głupoty testował na sobie samym wywary z nieznanych roślin, potrawy z nowych gatunków roślin itd. itp.

Dzięki pokoleniom takich ofiar złożonych Nauce (np. poprzez spożycie zupy z currary ;D) dziś możemy bezpiecznie delektować się wyszukanymi potrawami kuchi wszystkich stron świata...

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanko do Pana Janusza o filtry słoneczne, czy te (Baader Planetarium) wysokiej jakości będą nadawały się do lornetki 20x60 (ta którą otrzymałem od Pana sprawuje się b.dobrze), zrobiłem specjalne nakładki na obudowę obiektywów i teraz tylko muszę przykleić odpowiedi filtr. Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tak oczywiście, ale lornetka ma niewielkie powiększenie i być może trzeba będzie mimo wszystko przysłonić jej obiektywy z filtrami do jakichś 30-40mm co podniesie jeszcze ostrość obrazu i przyciemni znacznie wysokie, letnie Słoneczko ;D ;D ;D

Zamocuj tylko pewnie te filtry bo nie mamy oczu jako części zamiennych na składzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się i rób filtry na pełny obiektyw 60 mm. Ja mam takie na 25x70 i jest bardzo dobrze. Te filtry są dość ciemne i wymagają jasnych instrumentów. Jeśli zmniejszysz żrenice do 50 mm też będzie dobrze, a korzyść będzie taka, że możesz mieć ostrzejsze obrazy, bo obniżysz wraz z światłosiłą wady optyczne. Mniejszych jednak jak 50 mm nie rób

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Wczoraj ''zmontowałem'' dwa filtry do BPC20x60 z folii Baader Planetarium. Widok słońca rzeczywiście rewelacyjny. Polecam tą folię.

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ok.Dzięki już też otrzymałem od Janusza (bardzo solidna firma).Od poniedziałku mam urlop wię napewno zamontuję na teleskop i może spróbuję parę zdjęc cyfrówką wykonać.

Pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

W kwestii lornetek: wg. mnie nie ma absolutnie potrzeby robić filtru pełno aperturowego, z tej prostej przyczyny, że używamy małych powiekszeń. Tym samym zmniejszenie apertury nie spowoduje spadku rozdzielczości obrazu. Jesli dobrze pamiętam [poprawcie w razie czego], to chyba przyjmuje się, że maksymalną rozdzielczość osiągamy przy powiększeniu rzędu 1.6x średnica apertury w mm. Czyli nawet zmniejszenie apertury do 10mm i mniej w lornetce 10x50mm TEORETYCZNIE powinno wystarczyć. Inną sprawą jest, czy nie ściemnimy za bardzo obrazu z filtrem i jaki będzie wpływ na obraz lokalnych brudów czy zagięć filtra o tak małej powierzchni... Przesada jest dobra w ogródku, dlatego wydaje mi się, że bez większego ryzyka możemy zmniejszyć średnicę o jakieś 25-40%, zależnie czy mamy lornetę o małym w stosunku do apertury powiększeniu [np. 10x50] czy dużym [26x70], tzn. "jasną" czy "ciemną". Poza lekkim zwiększeniem kontrastu i pociemnieniem zbyt jasnego obrazu oszczędzimy na powierzchni filtra [ja użyłem kawałków tego, co mi się ostało po zrobieniu filtru na teleskop]. Z tym jednak się wiąże kwestia bezpieczeństwa, tzn. trzeba uważać, z czego zrobiona jest czołowa przesłona mocująca filtr, bo np. większość białych tworzyw [mowa o tych na oko nieprzezroczystych!] jest w gruncie rzeczy nieco przezroczysta [wystarczy popatrzeć pod światło żarówki, widać cień palców przyłożonych po drugiej stronie]. Dlatego, jeśli nie wyklejamy folią Baadera całej apertury, to lepiej użyć paru warstw materiału na obudowę dookoła lub wykleić czymś czarnym albo zwykłą folią Al [do zawijania kanapek]. Co prawda nie sadzę, aby [szczególnie jeśli użyjemy dwóch warstw plastiku] przepuszczane przez obudowę silnie rozproszone światło stanowiło zagrożenie dla oczu, ale może psuć nam kontrast. Ja w każdym razie na wszelki wypadek wykleiłem całą średnicę Baaderem, tylko zrobiłem ograniczenie apertury.

Aha, tak na marginesie, to widziałem gdzieś fotkę lornetki z filtrem o zmniejszonej aperturze w ten sposób, że zasłonięto sam środek obiektywu, a na brzegach zrobiono sektorowo szczeliny zasłonięte filtrem foliowym [chyba kiedyś Łukasz dawał do niej link na teleskopach.pl]. Wg. mnie taka zabawa w lornetce nie ma sensu, znacznie lepiej zrobić mniejszy otwór po środku. Ten patent miałby za to chyba rację bytu w teleskopie, gdzie wykorzystujemy pełną rozdzielczość apertury. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

przy tak silnym zmniejszeniu apertury uwidocznia sie wszelkie p yłki i defekty w okularze i obraz bedzie dziwnie "brudny" :'(

co innego przysłoniecie nie większe niz 30 do 50 % średnicy obiektywu to nawet zmniejszy nam aberracje chroamtyczne i poprawi rozdzielczosć jasnych obiektywów lornetki poprzez znaczne zmniejszenie ich aberracji 8)

 

Ps. Powiększenie rozdzielcze w lunecie osiągamy gdy jej źrenica wyjściowa jest równa 2,33 mm bo wtedy szczegóły widoczne przez okular są rozdzielane przez nasze oko z naturalną jego zdolnością rozdzielczą 1 minuty łuku dla punktu oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla 10x50 30mm będzie OK. Ja u siebie zrobiłem jakieś 40+ mm. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Ta minimalna źrenica 2.33mm tłumaczy też częściowo moją porażkę z filtrem do małej kompaktowej lornetki średnicy 25mm, spowodowaną głównie pobrudzeniem filtra przy wklejaniu w oprawę na jakieś 18mm czynnej apertury. A powiększenie było jakieś 10x...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.