Skocz do zawartości

Coma galaxy cluster Abell 1656


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ale rzeźnia....rzadko pokazywana jest taka ilość DSów na jednym kadrze.

Tak się zastanawiam, czy te słabe DSy / czyli fotony wyłapane przez matrycę aparatu, to bardziej zasługa Twojego teleskopu czy nieba SQM 21,3  (to już chyba załkiem ciemne niebo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wampum napisał:

to bardziej zasługa Twojego teleskopu czy nieba SQM 21,3  (to już chyba załkiem ciemne niebo).

 

Apertura robi swoje, niebo również. To SQM 21,3 może być lekko przesadzone (to dane z lighpollution map 2015), niemniej mam dość niezłe podmiejskie Bortle 4.Więc nie jest to całkiem ciemne niebo. Można by rzec, że naprawdę dobre niebo zaczyna się od Bortle 3.

 

bagno_lp.png.a9cfa72fd5fdbcbfd595f077d2797921.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to miejsce jest magiczne -faktycznie jest to największe obserwowane skupisko galaktyk na niebie. 

 

Mam drobne uwagi do fotki:

na plus kolorystyka, bez dwóch zdań. Natomiast odnoszę wrażenie, ze nie wydobyłeś wszystkiego co się zarejestrowało. Zdjęcie wygląda na niewyciągnięte, takie przygaszone. Z tak dobrego nieba i w końcu sporym teleskopem powinno się zarejestrować dużo więcej.

 

Na potwierdzenie tych słów moja fotka (fragment) palona 3 godziny z gorszego nieba, znacznie mniejsza tubą (APO 102) i mniej czułą kamerą (Atik 383):

image.png.bfcffd95f5aa083d6b0c867b4fb3e4fb.png

 

ps

Zaatakuj jeszcze podobne miejsce Abell 2151. To mega gromada galaktyk w Herkulesie. Mam w planach tam wrócić. Tu moja przymiarka z przed kilku lat:

image.png.9e9c85c6d37ec908a130c3f9bcdbb150.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia na których jest więcej galaktyk niż gwiazd są trochę jak wiadro zimnej wody na głowę, gdy człowiek pomyśli jak wielka jest jego galaktyka :D 
Podoba mi się to zgrupowanie, od 21.20mag+ można powiedzieć, że zaczyna się dobre niebo. NGC 4921 to jeden z moich celów na Lucky Imaging w dużej skali jak w końcu kwietnia pogoda pozwoli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Grzędziel napisał:

Natomiast odnoszę wrażenie, ze nie wydobyłeś wszystkiego co się zarejestrowało. Zdjęcie wygląda na niewyciągnięte, takie przygaszone.

 

Żeby efekt był sensowny, należałoby pociągnąć mocniej półtony (bez świateł), ale miałem obawę o tło. Więc ciągnąłem rzeczywiście delikatnie. Materiał nie jest rewelacyjny, bo był zbierany w "zakurzone" noce. Ale masz rację, że można byłoby spróbować nieco mocniej.

 

34 minuty temu, Grzędziel napisał:

Na potwierdzenie tych słów moja fotka (fragment) palona 3 godziny z gorszego nieba, znacznie mniejsza tubą (APO 102) i mniej czułą kamerą (Atik 383)

 

Ok, ale trochę co innego pracować na kolorze, a co innego na mono. ;)

 

34 minuty temu, Grzędziel napisał:

Zaatakuj jeszcze podobne miejsce Abell 2151. To mega gromada galaktyk w Herkulesie.

 

Zapewne spróbuję, bo lubię takie "klimaty".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.